Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PD/436-2/BJ/07
z 23 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/436-2/BJ/07
Data
2007.07.23



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy w przypadku otrzymania pozyczki od pożyczkodawcy mającego siedzibę w Niemczech taka czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 lipca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, że stanowisko Spółki w sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od czynności cywilnoprawnych, przedstawione w piśmie z dnia 27 kwietnia 2007 r., jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 10 maja 2007 r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka zamierza zawrzeć umowę krótkoterminowej pożyczki pieniężnej z przeznaczeniem na zbudowanie pożądanego zapasu surowców. Pożyczkodawcą będzie podmiot posiadający siedzibę w Niemczech, niebędący udziałowcem Spółki. Spółka zobowiąże się do zwrotu pożyczki z uwzględnieniem oprocentowania należnego Pożyczkodawcy z tytułu udzielenia pożyczki. Wysokość oprocentowania przewidzianego w umowie będzie się znajdowała na poziomie rynkowym odsetek od pożyczek.

Spółka ma wątpliwości czy w przedstawionym stanie faktycznym umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w Polsce.

Zdaniem Spółki, w świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, Spółka będąc podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu nabycia usługi finansowej polegającej na udzieleniu pożyczki, zobowiązana będzie do rozliczenia importu usług dla celów VAT w Polsce. W konsekwencji, w odniesieniu do czynności cywilnoprawnej polegającej na zawarciu umowy pożyczki będzie mieć zastosowanie wyłączenie jej z opodatkowania podatkiem PCC, które wynika z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Zawarcie umowy pożyczki z uwagi na objęcie jej zakresem przedmiotowym ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm. – zwanej dalej „ustawą”), co do zasady podlega opodatkowaniu. Stanowi tak art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy. Jednakże art. 2 pkt 4 ustawy stanowi, że nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem: m.in. umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część.
Postanowieniem z dnia 28 maja 2007 r. Nr PP/443-25-1-GK/07 tut. organ uznał stanowisko Spółki dotyczące podatku VAT za prawidłowe, wyjaśniając, iż nabycie usługi udzielenia pożyczki jest działalnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, z tym że usługi te korzystają ze zwolnienia od tego podatku. Zatem opisana czynność zgodnie z wyżej powołanym art. 2 pkt 4 ustawy nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym. Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 lipca 2007 r. w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony. Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw niniejsza interpretacja wygasa z mocy prawa w razie zmiany przepisów, które były jej przedmiotem.Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 4 ust. 2 ww. ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj