Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kozienicach
1408/PD/415-8/07
z 17 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1408/PD/415-8/07
Data
2007.09.17



Autor
Urząd Skarbowy w Kozienicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
autostrada
Fundusz Spójności
pomoc bezzwrotna
środki pomocowe
umowa zlecenia
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
wynagrodzenie za pracę


Pytanie podatnika
Czy uzyskane dochody w związku z bezpośrednią realizacją programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu z tytułu podatku dochodowego?
Tożsamy z
118918,128060,146205


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.216 i art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) w związku ze złożonym wnioskiem z dnia 26.06.2007r. przez XY w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kozienicach nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy przedstawionego w przedmiotowej sprawie.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 26.06.2007r. XY zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w sprawie zwolnienia z opodatkowania uzyskanych dochodów ze świadczenia pracy z tytułu umów o dzieło i umowy o pracę w związku z bezpośrednią realizacją programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika , że od dnia 05.09.2005r. był on zatrudniony na podstawie umowy o dzieło, a następnie od 01.03.2006r. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie J... P... (GIBB) Spółka z o.o. na stanowisku - Asystent Głównego Inspektora ds. Rozliczeń bezpośrednio przy realizacji kontraktu „ Zarządzanie i nadzór nad budową autostrady A-2 Konin- Łódź, odcinek Konin (km 257+560) – Dąbie (km 303+145) nr 2004/PL/16/C/PT/001-3.

Ww. kontrakt wchodzi w zakres w projektu: Budowa autostrady A2, odcinek Konin-Emilia nr 2004/PL/16/C/PT/001.

Na podstawie Decyzji Komisji Wspólnot Europejskich z dnia 29 grudnia 2004r. projekt „Budowa autostrady A2, odcinek Konin-Emilia nr 2004/PL/16/C/PT/001 otrzymał pomoc w zakresie Funduszu Spójności w wysokości 82 % wartości projektu.

Spółka J... P... (GIBB) jako dostawca usługi dostała środki pomocowe przekazane przez ich dysponenta – Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Wynagrodzenie wnioskodawcy ze stosunku pracy w 82 % finansowane jest ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Podatnik pyta: Czy uzyskane dochody w związku z bezpośrednią realizacją programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu z tytułu podatku dochodowego?

Prezentując swoje stanowisko strona powołuje się na treść przepisu art. 21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uważa, że uzyskane dochody z pracy na kontrakcie są zwolnione z opodatkowania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w części obejmującej bezzwrotną pomoc tj. 82%.

Jego zdaniem analiza cytowanego przepisu pozwala na wyodrębnienie koniecznych przesłanek warunkujących możliwość zwolnienia z podatku dochodowego, są nimi:

- uzyskanie dochodów pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy, przyznanych na podstawie określonych przepisami deklaracji lub umów, wypłacanych na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych, osobom fizycznym bezpośrednio realizującym cel programu finansowego tych środków. Zgodnie z treścią art.21 ust.1 pkt 46 zwolnieniu z opodatkowania podlegają dochody uzyskane przez podatników również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej na rzecz podmiotów, którym służyć ma ta pomoc.

Zatem zwolnienie ma zastosowanie także w sytuacji , gdy środki pomocowe trafiają do adresata za pośrednictwem upoważnionego podmiotu. Programy pomocowe realizowane są przez osoby prawne, bądź przez inne jednostki organizacyjne. Choć beneficjentem pomocy jest określona osoba prawna (jednostka organizacyjna), to prace przewidziane programem pomocowym realizują określone osoby, wykonujące zadania na podstawie umowy o pracę, bądź umowy zlecenia zawartej z osobą prawną. W tym przypadku ze zwolnienia korzystają dochody uzyskane przez osoby, które zawarły umowę z bezpośrednim beneficjentem pomocy, a przedmiot tej umowy służy bezpośrednio realizacji celu programu pomocowego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kozienicach mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i prawny wyjaśnia, że zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków, programów ramowych, badań rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz,

b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Aby zatem powyższe zwolnienie przedmiotowe mogło mieć zastosowanie, konieczne jest łączne spełnienie warunków zawartych pod lit. a) i b) art.21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że zwolnieniem objęte są dochody uzyskane przez podmioty, które otrzymały bezzwrotne środki pomocowe bezpośrednio od rządów państw obcych , organizacji międzynarodowych, międzynarodowych instytucji finansowych lub otrzymały ww. środki za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, w przypadku gdy podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Z ww. przepisu wynika także, że przedmiotowe zwolnienie nie obejmuje wynagrodzeń i innych świadczeń pracowników zatrudnionych przez wyżej wymienione podmioty, a także wynagrodzeń i świadczeń osób, którym podmioty te zlecają wykonanie określonych prac, bez względu na rodzaj umowy jaką zawarł bezpośredni wykonawca celu programu z osobą której powierzył wykonanie określonych czynności.

Z treści złożonego przez podatnika wniosku wynika, że spółka w której wnioskodawca jest zatrudniony, na podstawie umowy zawartej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w ramach pomocy z Funduszu Spójności realizuje projekt „ Budowa Autostrady A2, odcinek Konin-Emilia”. Spółka J... P... (GIBB) jako bezpośredni wykonawca robót otrzymała środki pomocowe przekazane przez ich dysponenta – Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad i jest pierwszym beneficjentem pomocy, natomiast wnioskodawca uczestniczył tylko "pośrednio" przy realizacji w/w zadania objętego programem pomocy zagranicznej.

Zatem biorąc pod uwagę cytowany przepis art.21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochody uzyskane przez wnioskodawcę jako osobę fizyczną w ramach umów o dzieło i umowy o pracę nie podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych na podstawie wyżej powołanego przepisu. Przepis ten wyłącza ze zwolnienia dochody osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy- wykonanie określonych czynności.

Wobec powyższego stanowisko strony zawarte w przedmiotowym wniosku uważa się za nieprawidłowe

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b§ 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kozienicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.14a § 4 i art.236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie , zgodnie z art.222 w związku z art.239 ustawy Ordynacja podatkowa , powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj