Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
1439/DF/I-1753/07/AK
z 27 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1439/DF/I-1753/07/AK
Data
2007.07.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
dywidendy
kapitały pieniężne
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Zapytanie dotyczy intrerpretacji przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


P o s t a n o w i e n i e

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer działając na podstawie art. 14a § 1, w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, póz. 60 z późn.zm.), w związku z art. 4 ustawy z dnia 16.11.2006r o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217 poz. 1590), po rozpatrzeniu Pana wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 8.05.2007r (data wpływu do urzędu 16.05.2007r), zwrócił się Pan o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów z zakresu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do przepisu art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik składając zapytanie do właściwego urzędu zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że jako pracownik Banku w Warszawie S.A., zatrudniony na podstawie umowy o pracę, bierze Pan udział w programie akcjonariatu pracowniczego. Program polega na tym, że otrzymuje Pan akcje spółki zarejestrowanej w USA, która pośrednio kontroluje Bank w Warszawie SA. Akcje spółki amerykańskiej są przekazywane na Pana osobisty rachunek maklerski w USA prowadzony przez licencjonowaną firmę maklerską i tam będą zbyte. Bank w Warszawie S.A., jako Pana pracodawca dolicza wartość przekazywanych akcji do przychodu z tytułu wynagrodzenia i odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Pana przychód ze sprzedaży akcji powstanie dopiero po sprzedaży akcji, a nie w momencie przekazania akcji na rachunek maklerski. Dochód ze zbycia akcji będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie łączony z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer wyjaśnia co następuje:

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy prawa: art. 11 ust. l, art. 22 ust. l, art. 24 ust. 11, art. 30b ust. l i 2 pkt l i ust. 6, art. 45 ust. la pkt l ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Otrzymanie akcji spółki zarejestrowanej w USA, które są przekazywane na Pana osobisty rachunek maklerski w USA prowadzony przez licencjonowaną firmę maklerską, stanowi przychód w świetle art. 11 ust. l ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane i pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie z art. 17 ust. l pkt 6 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Natomiast przy ustalaniu dochodu do opodatkowania z tytułu sprzedaży akcji Banku Handlowego, podatnik może uwzględnić koszty nabycia lub objęcia udziałów/akcji. Przy czym stosownie do art. 22 ust. 1d wymienionej powyżej ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi (stosownie do art. 11 ust.2-2b) określony został przychód, kosztem uzyskania przychodu z ich odpłatnego zbycia będzie wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2 i 2a, albo w art. 11 ust. 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kosztem uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji będzie, między innymi, zgodnie z art. 22 ust l f ustawy nominalna wartość akcji z dnia ich objęcia (tzn. kurs rynkowy akcji przeliczony na złote polskie wg kursu średniego NBP z dnia objęcia akcji). Globalne opodatkowanie tychże dochodów następuje na koniec roku, zgodnie bowiem z art. 30b ust. 6 ww. ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust.1a pkt 1 tejże ustawy, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym należy złożyć zeznanie podatkowe – PIT-38 o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (lub poniesionej straty).

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wawer stwierdza, że zajęte stanowisko przez Pana we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 14 b § l - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 § 2 pkt l i art. 239 Ordynacji podatkowej). Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej – czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj