Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PMO-BA/436-1/07/S.C.
z 13 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PMO-BA/436-1/07/S.C.
Data
2007.03.13



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Czy wydanie postanowienia sądowego o nabyciu praw do spadku po 1 stycznia 2007 r. powoduje, że sprawa będzie rozpatrzona według nowych przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 § ustawy z dn. 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) w zw. z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217 z 2006 r. poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5 lutego 2007 roku r., stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nie prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia: 5 lutego 2007 roku /data wpływu do tut. organu podatkowego/ zwróciła się Pani do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej dotyczącego podatku od spadków i darowizn w poniższym stanie faktycznym to jest:

Ojciec Pani zmarł 23.06.2006 r. Wniosek do sądu o ustanowienie spadkobierców został złożony w sierpniu 2006 r. Rozprawa na której spadek został przyjęty wprost odbyła sie 4.10.2006 r. Zanim postanowienie się uprawomocniło została złożona apelacja z uwagi, iż spadek będzie przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Sprawa dopiero w styczniu 2007 r. została przekazana do sądu odwoławczego.

W tym stanie faktycznym Strona wnosi o udzielenie informacji: czy w powyższym przypadku będą miały zastosowanie nowe przepisy podatku od spadków i darowizn / nabycie majątku będzie zwolnione od podatku / czy też muszę rozliczenie nastąpi według starych przepisów ?

Strona przedstawiając swoje stanowisko argumentuje cytuję:
... kluczowe znaczenie w sprawach spadkowych ma moment, w którym powstaje obowiązek podatkowy. W różnych komentarzach można przeczytać, że decydujący jest moment nabycia spadku. Taki pogląd bierze się zapewne stąd, iż z reguły z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku praw nabytych. Jednak przy podatku od spadków z takim poglądem trudno się zgodzić.

To oczywiście prawda, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą jego otwarcia. Spadek otwiera się zaś z chwilą śmierci spadkodawcy. Wyraźnie wynika to z kodeksu cywilnego (odpowiednio art. 925 i 924 k.c.). Tylko że ustawa o podatku od spadków i darowizn nie wspomina o momencie nabycia spadku jako zdarzeniu, z którym łączyłby się obowiązek zapłaty podatku. Co zatem przewiduje ustawa? Otóż dwie rzeczy. Po pierwsze, że opodatkowaniu podatkiem od spadków podlega nabycie przez osoby fizyczne rzeczy znajdujących się na terenie RP tytułem dziedziczenia. Po drugie, odpowiada na pytanie, kiedy (w którym momencie) podlega ono opodatkowaniu. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w przepisach dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego. Nie ma wątpliwości, że zarówno z przepisów obowiązujących przed I stycznia 2007 r., jak i tych które zaczęły obowiązywać od I stycznia 2007 r., jednoznacznie wynika, że przy nabyciu w drodze dziedziczenia obowiązek zapłaty podatku powstaje z chwilą przyjęcia spadku.

Zgodnie z kodeksem cywilnym, spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste) bądź z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też spadek odrzucić (art. 1012 k.c.).

Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jeżeli w tym terminie spadek odrzuci, zostaje wyłączony od dziedziczenia, tak jakby nie dożył otwarcia spadku (art. 1020 k. c.), czyli praw do spadku nie nabywa. Trudno zatem byłoby mówić o tym, że powstał wobec niego obowiązek zapłaty podatku albo że w drodze dziedziczenia nabył własność wchodzących w skład spadku rzeczy. Dlatego konstrukcja podatku od spadków nie wiąże momentu powstania obowiązku podatkowego z nabyciem prawa do spadku, czyli otwarciem spadku. Stąd też obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą przyjęcia spadku.

Przy nabyciu w drodze dziedziczenia, zapisu lub dalszego zapisu, oświadczenie trzeba złożyć w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Ponieważ mój tato zmarł 23.06.2006 r.,to w tym dniu nastąpiło otwarcie spadku. Jednak oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza złożymy dopiero w 2007 r., a więc i orzeczenie uprawomocni się w 2007 r. W takim przypadku uważam, że obowiązek podatkowy powstanie dopiero w 2007 r. Do spadku będą zatem miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązujące od I stycznia 2007 r. Będziemy zatem mogli, jako najbliższa rodzina skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku na podstawie art. 4a ustawy. Pod warunkiem jednak, że w terminie złożymy zawiadomienie SD-Z1." koniec cytatu.

W odpowiedzi na powyższe tut. Urząd wyjaśnia, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nie prawidłowe z uwagi na poniższe:
1. Strona przedstawiając własne stanowiska w sprawie powołuje przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące przyjęcia oraz odrzucenia spadku. Natomiast do opisanego stanu faktycznego należy przyporządkować przepisy prawa określone w ustawie o podatku od spadków i darowizn zawarte w ustawie z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn /t.j. Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 roku ze zm./ dotyczące powstania obowiązku podatkowego które w artykule ust. 1 pkt 1 stanowią, iż obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia - z chwilą przyjęcia spadku oraz dalsze przepisy powyższego artykułu które w ustępie 4 określają powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn w przypadku dziedziczenia i tak: leżeli nabycie nie zgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwila sporządzenia pisma, jeżeli pismem takim jest orzeczenie sądu, obowiązek podatkowy powstaje z chwil uprawomocnienia się orzeczenia.

W związku z wyżej przytoczonymi przepisami prawa podatkowego nie jest prawidłowe stanowisko podatnika stwierdzające, iż obowiązek podatkowy powstaje dopiero z chwilą przyjęcia spadku.

Należy również podkreślić, iż nie każde przyjęcie spadku powoduje powstanie obowiązku podatkowego. Może wystąpić sytuacja w której, spadek nie został przez spadkobierców odrzucony natomiast z uwagi na dziedziczenie testamentowe osoba uważająca się za spadkobiercę może nie zostać powołana do spadku na podstawie testamentu.

Nadto jak wynika z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego cyt. „ Rozprawa na której spadek został przyjęty wprost odbyła się 4.10.2006r. Zanim postanowienie się uprawomocniło została złożona apelacja z uwagi, iż spadek będzie przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza .. „ wydane orzeczenie sądu będzie dotyczyło nabycia spadku wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza a więc spadek nie zostanie odrzucony a przedmiotem ewentualnej zmiany orzeczenia jest dziedziczenie wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza ale wśród tych samych osób.

2. Również stanowisko strony dotyczące uprawomocnienia się orzeczenia sądu się w 2007 r. a w związku z powyższym, iż do sprawy spadkowej będą zatem miały zastosowanie przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. w powyższym zakresie nie jest prawidłowe, gdyż art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych / Dz. U. Nr 222 poz. 1629 z 2006 roku/ stanowi, iż do nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych /z dobrodziejstwem inwentarza lub wprost / które nastąpiło przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, natomiast korzystna nowelizacja ustawy o podatku od spadków i darowizn odnosi się, co do zasady, dla spadków otwartych od 01.01.2007 roku.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego spadek nabędzie Pani spadek wprost lub z dobrodziejstwem inwentarza po złożeniu stosownego oświadczenia a więc z dniem zgonu spadkodawcy.

Natomiast w przypadku odrzucenia spadku nie zostanie Pani powołana do spadku a więc nie będzie Panią obowiązywała ustawa o podatku od spadków i darowizn.

Reasumując powyższe, przytoczone przez Panią podstawy prawne oraz dokonana ich interpretacja nie stanowi podstawy do zastosowania zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w momencie wydawania postanowienia, traci swoją moc z chwilą, zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika /osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe/,
- w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj