Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR2/443-41c/07/MŻ
z 11 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR2/443-41c/07/MŻ
Data
2007.09.11



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
import usług
odsetki
usługi finansowe


Pytanie podatnika
Czy podstawą opodatkowania w imporcie usług finansowych będzie kwota należnych odsetek?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Sp. zo.o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy podstawą opodatkowania w imporcie usług finansowych będzie kwota należnych odsetek, Naczelnik Urzędu Skarbowego – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Strona w związku z prowadzoną działalnością celem pozyskania zewnętrznych źródeł finansowania planuje zawarcie z podmiotem zagranicznym mającym siedzibą w Austrii (lub innymi podmiotami zagranicznymi posiadającymi siedzibę poza jurysdykcją Austrii) odpowiedniej umowy pożyczki pieniężnej. Środki uzyskane od pożyczkodawcy zostaną przeznaczone na działalność inwestycyjną Strony. Pożyczka będzie płatna jednorazowo lub w transzach na żądanie zgłoszone przez Stronę. Odsetki naliczone będą raz w roku za okres od dnia pobrania pożyczki lub jej transzy na koncie. Wszystkie koszty i opłaty związane z zawarciem i realizacją umowy ponosić będzie pożyczkodawca. Niemniej jednak koszty przypadające do zapłaty w Polsce, w tym ewentualne podatki, opłaty i inne płatności, jak również koszty transferu środków do Austrii obciążać będą zaś Stronę.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż podstawą opodatkowania z tytułu importu usług finansowych będzie kwota należnych odsetek.

Zgodnie z art. 29 ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem gdy wartość usługi została wliczona do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 2 lub wartość usługi – na podstawie odrębnych przepisów – zwiększa wartość celną importowanego towaru albo w przypadku gdy podatek został rozliczony przez usługodawcę. W związku z powyższym podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług w opisanym stanie będą odsetki zarówno uiszczone (zapłacone) jak i odsetki nieuiszczone, ale których termin płatności już upłynął oraz ewentualne opłaty manipulacyjne i prowizje.Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj