Interpretacja Urzędu Skarbowego w Białej Podlaskiej
PP/443-32,33/07
z 18 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-32,33/07
Data
2007.09.18



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
budowa
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
współwłasność


Pytanie podatnika
Wnioskodawca wraz z małżonką zawarli umowę o budowę lokalu użytkowego ze spółdzielnią mieszkaniową, składającego się z dwóch gabinetów o łącznej powierzchni 65,20m2. Jeden z gabinetów będzie użytkowany przez małżonkę podatnika na indywidualną praktykę stomatologiczną, drugi zaś przez Podatnika z przeznaczeniem na wynajem na cele prowadzenia działalności gospodarczej przez inne podmioty gospodarcze. Podatnik jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Gabinet, który będzie użytkowany przez Podatnika ma powierzchnię 14,27m2, natomiast część wspólna ( poczekalnia, wiatrołap, WC oraz pomieszczenie gospodarcze) przypadająca na działalność gospodarczą Podatnika i małżonki wynosi 20,42m2. Ogółem część przypadająca na działalność Podatnika wynosi 24,48m2 co stanowi 37,55% powierzchni całości lokalu użytkowego.
Spółdzielnia Mieszkaniowa będzie wystawiać faktury VAT na obydwoje małżonków. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i z tego tytułu jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
W ocenie Podatnika przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (proporcjonalnie do powierzchni lokalu, który stanowi 37,55% całości, w którym Podatnik będzie prowadził działalność gospodarczą polegającą na wynajmie) wynikającą z faktur wystawianych przez spółdzielnię mieszkaniową.


Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn.zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zasady obniżania podatku należnego o podatek naliczony unormowane zostały w art. 86 ustawy.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art.119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych m.in. w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podstawowym, najistotniejszym warunkiem kształtującym prawo podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego jest więc związek dokonanych zakupów towarów i usług z wykonywaniem przez niego czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę, o czym stanowi art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Okoliczność, że podatnik podatku od towarów i usług nabywa na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej określony składnik majątkowy wspólnie z małżonką nie pozbawia go prawa do obniżenia podatku należnego, stanowiącego jedną z fundamentalnych zasad konstrukcji podatku od towarów i usług.

Zatem biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy prawa przysługuje Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach wystawianych przez spółdzielnię mieszkaniową, dotyczących wymienionej inwestycji (budowy lokalu użytkowego) w zakresie, w jakim towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Należy zatem stwierdzić, że stanowisko Podatnika przedstawione w uzupełnieniu wniosku z dnia 17.08.2007r. jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj