Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-127/07-3/KG
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-127/07-3/KG
Data
2007.09.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Rejestracja --> Zgłoszenie rejestracyjne


Słowa kluczowe
działalność pozarolnicza
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
rezygnacja ze zwolnienia
rolnik ryczałtowy


Istota interpretacji
Rejestracja przez rolnika ryczłtowego działalności gospodarczej innej inż rolnicza.



Wniosek ORD-IN 447 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X, przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2007 r. (data wpływu 16 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rejestracji przez rolnika ryczałtowego działalności gospodarczej innej niż rolnicza - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rejestracji przez rolnika ryczałtowego działalności gospodarczej innej niż rolnicza.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi gospodarstwo rolne. W świetle ustawy o podatku od towarów i usług posiada status rolnika ryczałtowego i korzysta, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. Podatnik planuje podjąć dodatkową działalność gospodarczą inną niż działalność rolnicza. W ramach tej działalności zamierza zrezygnować z możliwości zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 113 ust. 9 ustawy o VAT i zarejestrować się jako czynny podatnik VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Kiedy, w zakresie planowanej działalności gospodarczej, Podatnik powinien zarejestrować się jako podatnik VAT czynny...

Podatnik stoi na stanowisku, że rozpoczynając nową, pozarolniczą działalność gospodarczą i rezygnując ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT z art. 113 ust. 9, będzie zobowiązany złożyć zgłoszenie rejestracyjne (VAT-R) naczelnikowi urzędu skarbowego przed wykonaniem pierwszej czynności opodatkowanej. Na tej podstawie naczelnik urzędu skarbowego dokona rejestracji Wnioskodawcy jako „podatnika VAT czynnego”.


Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdza się co następuje.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatek od towarów i usług, co do zasady, obejmuje każdą odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług. Jednakże ustawodawca daje podatnikom szereg możliwości zastosowania zwolnień podatkowych. Zwolnienie z opodatkowania może mieć charakter przedmiotowy, kiedy odnosi się do dostawy określonego towaru lub usługi i podmiotowy, kiedy dotyczy podatnika.

Podmiotowe zwolnienie od podatku wprowadzono między innymi dla drobnych przedsiębiorców - art. 113 ustawy o VAT. W ust. 1 tegoż artykułu zapisano, że zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro (przy czym do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku). Zgodnie z art.113 ust. 9 ze zwolnienia może skorzystać również podatnik rozpoczynający, w trakcie roku podatkowego, wykonywanie czynności określonych w art. 5 jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub ust. 8. Zwolnienia z art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług mają charakter fakultatywny. Wskazuje na to art. 113 ust. 4 ustawy o VAT, który stanowi, że podatnik może zrezygnować z ww. zwolnień pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje ze zwolnienia, z tym że w przypadku, o którym mowa w ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5.

Zgodnie z art. 96 ust. 1, ustawy o VAT, przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu, podatnik (rozumiany zgodnie z art. 15 ustawy, czyli osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności) jest obowiązany złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne. Wyjątek od tej reguły dotyczy tylko podmiotów, które korzystają ze zwolnienia z art. 113 ust. 1 lub 9 lub wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie m. in. art. 43 ust. 1 pkt 3 podatnicy tacy, w myśl art. 96 ust. 3 mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne. W sytuacji, kiedy podmioty, o których mowa w art. 96 ust. 3 rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust.1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

  1. przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;
  2. przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;
  3. przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;
  4. przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9.


Wnioskodawca będąc rolnikiem ryczałtowym wykonuje czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, zwolnione jednak z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3. W związku z tym, w sytuacji kiedy podejmie działalność gospodarczą inną niż rolnicza, nie rozpoczyna wykonywania czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego (art. 113 ust. 9). W tej sytuacji zastosowanie będzie miał zapis art. 113 ust. 1.

Wobec powyższego, w myśl art. 96 ust. 5 pkt 3, Podatnik rezygnując ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1, będzie obowiązany do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego (VAT-R) przed początkiem miesiąca, w którym zrezygnuje ze zwolnienia.

Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Podatnika w złożonym wniosku jest nieprawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj