Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2170/4111/415/13/2007/AM
z 11 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2170/4111/415/13/2007/AM
Data
2007.07.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitały pieniężne
opodatkowanie dochodów kapitałowych
papier wartościowy
zeznanie roczne


Pytanie podatnika
Czy prawidłowe jest wykazanie w złożonej przeze mnie deklaracji PIT-38 zerowego dochodu i podatku od zysków kapitałowych jeżeli wykazany w deklaracji PIT-8C złożonej przez firmę ... mój dochód i podatek został określony nieprawidłowo (sztucznie zawyżony)


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz 60 z póź. zm.) po rozpatrzeniu wniosku ... dnia 30.04.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie:czy prawidłowe jest wykazanie w złożonej deklaracji PIT-38 zerowego dochodu i podatku od zysków kapitałowych jeżeli wykazany w deklaracji PIT-8C złożonej przez firmę ... dochód i podatek został określony nieprawidłowo (sztucznie zawyżony)

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż Pani stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.04.2007r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek ..., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:

„Jestem klientem firmy ... Zainwestowałam za pomocą wyżej wymienionej swoje środki. Otrzymałam od ... deklarację PIT-8C, w której wykazano dochód z operacji kapitałowych w kwocie 71.800zł i należny podatek w kwocie 13.642zł. Okazało się, że zarówno dochód, jak i w związku z tym podatek mają jedynie charakter wirtualny. Firma przedstawiała klientom fałszywe informacje o zyskach, a prawdziwe dane wpisywano do dokumentacji księgowej, której nie pokazywano klientom. Uzyskane informacje świadczą, że firma oszukiwała swoich klientów, którzy żadnych dochodów za rok 2006 nie uzyskali. Złożyłam doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez udziałowców w/w firmy, na co przedkładam kopię tego doniesienia wraz z dowodem jej nadania listem poleconym. W wyniku wcześniejszych doniesień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa udziałowcy firmy zostali aresztowani, a siedziba firmy została zamknięta i zaplombowana przez Komendę Główną Policji. W/w fakty potwierdzają, że firma ... nie tylko nie posiada jakichkolwiek moich dochodów z kapitału, lecz również nie dysponuje powierzonym przeze mnie kapitałem.”

Pytanie Podatnika:

„czy prawidłowe jest wykazanie w złożonej przeze mnie deklaracji PIT-38 zerowego dochodu i podatku od zysków kapitałowych jeżeli wykazany w deklaracji PIT-8C złożonej przez firmę ... mój dochód i podatek został określony nieprawidłowo (sztucznie zawyżony).”

Stanowisko Podatnika:

„Ponieważ dochody kapitałowe wykazane w deklaracji PIT-8C sporządzonej przez ... są nieprawdziwe podatnik ma prawo wykazać rzeczywiście osiągnięte dochody, które określono w deklaracji PIT-38.”

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Wobec Podatnika nie toczy się postępowanie podatkowe, nie trwa kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl § 3 w/w przepisu interpretacje, o których mowa w § 1, zawierają ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Stanowisko organu podatkowego:

Szczególne zasady opodatkowania mają miejsce w przypadku uzyskiwania przez podatników dochodów z tytułu:odpłatnego zbycia papierów wartościowych,realizacji praw wynikających z papierów wartościowych,odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających,odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną,objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

We wszystkich tych wypadkach zasady opodatkowania określa art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.). Podatek w tym wypadku wynosi 19% i oblicza się go od dochodu uzyskanego z powyższych tytułów. Zasady ustalania tego dochodu określa art. 30b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - stanowi go różnica między przychodem z danego tytułu, a kosztem uzyskania przychodu obliczanym według zasad określonych w tym przepisie.

Sposób obliczania dochodu ze zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających, określony został w art. 30b ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Dochód ten określa się jako:- różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38a (wydatki związane z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych – do czasu realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo rezygnacji z realizacji praw wynikających z tych instrumentów albo ich odpłatnego zbycia – o ile wydatki te, stosownie do art. 22g ust. 3 i 4, nie powiększają wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych) – osiągniętą w roku podatkowym.

Ponadto zgodnie z art. 30b ust. 6 w/w ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art. 24 ust. 14 i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, i obliczyć należny podatek dochodowy. Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy, w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b. Z w/w przepisów wynika, że w zeznaniu podatkowym podatnicy są obowiązani wykazać dochody z kapitałów pieniężnych uzyskane w roku podatkowym, m.in. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, od których podatek stanowi 19%. Użyte przez ustawodawcę w w/w przepisie wyrażenie „dochody uzyskane w roku podatkowym” oznacza, że podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu podatkowym faktycznie osiągnięte dochody. Z opisu stanu faktycznego sprawy wynika, że złożyła Pani do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez podmiot zobowiązany do wystawienia Pani informacji PIT-8C, ponieważ uważa Pani, że wysokość dochodu została w niej wykazana na podstawie fałszywych danych o zyskach z operacji kapitałowych. W związku z powyższym oraz biorąc pod uwagę brzmienie przepisu art. 30b ust. 6 ustawy, w zeznaniu podatkowym PIT-38 powinna Pani wykazać rzeczywisty dochód uzyskany w roku podatkowym z kapitałów pieniężnych. Jednocześnie w nawiązaniu do Pani zapytania cyt. „czy prawidłowe jest wykazanie w złożonej przeze mnie deklaracji PIT-38 zerowego dochodu........”, tut. organ podatkowy informuje, że w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa, organ podatkowy dokonuje pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego i na podstawie w/w przepisu nie jest uprawniony do rozstrzygania o prawidłowości kwot wykazanych w zeznaniach podatkowych.

Zatem przedstawione przez Panią stanowisko w sprawie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu uznaje za prawidłowe.

POUCZENIE:
1.Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 w/w ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.4.Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj