Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legionowie
1409/PDFPP/413-i-31/07/JS
z 10 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1409/PDFPP/413-i-31/07/JS
Data
2007.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Legionowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odszkodowania
podatek dochodowy
wywłaszczenie


Pytanie podatnika
Czy za otrzymane odszkodowanie z tytułu zajęcia pod drogę publiczną miasta na prawach powiatu, części nieruchomości nie powinna Pani płacić podatku?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legionowe działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniesionego w dniu x.y.zr. wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

orzeka

#61485; uznać stanowisko podatnika za prawidłowe

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia x.y.z r. wystąpiła Pani o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika że, na podstawie decyzji Prezydenta Miasta z X r. otrzymała Pani odszkodowanie z tytułu zajęcia pod drogę publiczną miasta na prawach powiatu, części nieruchomości położonej w mieście X.

Nieruchomość położona w mieście X jest Pani własnością od 1949 roku. W 2005 roku zwróciła się Pani z wnioskiem do Wojewody Mazowieckiego o wydanie decyzji, potwierdzającej zajęcie przez Skarb Państwa ww. gruntów. Wojewoda wydał 3 decyzje dotyczące każdej z działek i w których stwierdza, nabycie przez Powiat X i Gminę Miasta X z mocy prawa z dniem 1 stycznia 1999r. prawa własności nieruchomości. Złożyła Pani również wniosek o wypłacenie odszkodowania za wywłaszczone nieruchomości w terminie między: 1 styczeń 2001r., a 31 grudzień 2005r.

Zgodnie z Pani stanowiskiem za otrzymane odszkodowanie nie powinna Pani płacić podatku. Regulacje dotyczące zwolnienia z opodatkowania niektórych kategorii odszkodowań otrzymanych przez niektóre osoby fizyczne zawiera art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są: przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50 % od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Z treści art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 13.10.1998r. (Dz. U. Nr 133, poz. 872 ze zm.) przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną, nieruchomości pozostające w dniu 31.12.1998 r. we władaniu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, nie stanowiące ich własności, a zajęte pod drogi publiczne z dniem 1 stycznia 1999 r. stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa lub właściwych jednostek samorządu terytorialnego za odszkodowaniem. Zgodnie z § 2: odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1 wypłaca: 1) gmina – w odniesieniu do dróg będących w dniu 31.12.1998r. drogami gminnymi; 2) Skarb Państwa – w odniesieniu do pozostałych dróg.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy w przedstawionym stanie faktycznym oraz obowiązującym stanie prawnym należy podzielić Pani stanowisko, iż odszkodowanie wypłacone w wyniku realizacji decyzji Prezydenta Miasta będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujący aktualnie stan prawny. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj