Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pleszewie
PP-443/19/2007/IPP
z 10 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/19/2007/IPP
Data
2007.09.10



Autor
Urząd Skarbowy w Pleszewie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
aport
korekta podatku
korekta podatku naliczonego
podatek od towarów i usług
samochód ciężarowy
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy wniesienie aportem samochodu ciężarowego do spółki cywilnej spowoduje obowiązek korekty podatku naliczonego odliczonego wcześniej przy zakupie tego samochodu ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art.14a § 1,3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 lipca 2007r. , w związku z art. 4 ust.1 ustawy z dnia 11 listopada 2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 217, poz. 1590 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia x 2007r. ( data wpływu do tut. urzędu x ) złożonego przez X zamieszkałego X w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie

uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika zawarte w złożonym w dniu x 2007r. wniosku, a dotyczące braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku wniesienia aportem do spółki cywilnej samochodu ciężarowego, od którego wcześniej odliczono podatek naliczony.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie, realizując normę art. 14a §1 i §3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z wnioskiem Pana X z dnia x 2007r. dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, udziela odpowiedzi na pytanie postawione w w/w. piśmie o treści: Czy w związku z dokonaniem czynności opisanych w stanie faktycznym spowoduje to obowiązek korekty podatku naliczonego odliczonego wcześniej przy zakupie tego samochodu ?

Stan faktyczny: W niedługim czasie zamierzam zawiązać z moja siostrą spółkę cywilną. Jako wkład do spółki chciałbym wnieść aport w postaci obecnej firmy, w tym m.in. środek trwały w postaci samochodu ciężarowego.

Stanowisko podatnika: Uważam, że wniesienie aportem tego samochodu nie spowoduje obowiązku korekty podatku naliczonego, który wcześniej odliczyłem przy jego zakupie. Zgodnie z art.93a Ordynacji podatkowej spółka niemająca osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Zatem traktuje się ją, jako kontynuatorkę działalności osoby fizycznej ze wszystkimi tego konsekwencjami, również w zakresie podatku od towarów i usług.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie udziela następującej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług:

Zasady opodatkowania, przedmiot opodatkowania oraz stawki podatku od towarów i usług określają przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) . Zgodnie z art. 6 pkt 1 ww. ustawy przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu ( oddziału ) samodzielnie sporządzającego bilans.

Jednakże ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie określa pojęcia „przedsiębiorstwa”. Zatem dla potrzeb podatku od towarów i usług należy posłużyć się definicją tego pojęcia zawartą w art. 551 i 552 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Zgodnie z art. 551 ww. ustawy - Kodeks cywilny, przedsiębiorstwo jako zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje w szczególności:

1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

5) koncesje, licencje i zezwolenia,

6) patenty i inne prawa własności przemysłowej,

7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

8) tajemnice przedsiębiorstwa

9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje również pojęcia „zbycia przedsiębiorstwa”. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel – art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem oznacza to, iż nie jest istotna forma, a samo zadysponowanie przedsiębiorstwem w taki sposób, że dochodzi do jego zbycia. Zbycie zatem należy rozumieć jako jakąkolwiek czynność prowadzącą do przeniesienia własności. Termin ten w swoim znaczeniu zbliżony jest do terminu „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy od podatku od towarów i usług. Oznacza to, iż zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, na przykład sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu).

Decydujące znaczenie ma kryterium funkcjonalne, zgodnie z którym dla zbycia przedsiębiorstwa konieczne jest przeniesienie podstawowych jego składników oraz stworzenie nabywcy możliwości dalszego prowadzenia przedsiębiorstwa za pomocą tych samych składników, przy jednoczesnym pozbawieniu zbywcy przedsiębiorstwa tych możliwości.

Oznacza to, że konieczne jest przeniesienie na zbywcę wszystkich elementów przedsiębiorstwa, które są niezbędne dla osiągnięcia celu całego przedsiębiorstwa, o ile zatem z treści czynności prawnej wynika, iż z aportu zostały wyłączone jakiekolwiek elementy, które uniemożliwiają prowadzenie w spółce tej samej działalności, nie można mówić, iż czynność wniesienia aportu obejmuje całe przedsiębiorstwo.

O tym, że doszło do wniesienia przedsiębiorstwa jako aportu do spółki, decyduje zakres przekazanego majątku, praw i zobowiązań. Wniesienie musi dotyczyć przedsiębiorstwa jako całości, a nie tylko niektórych jego składników nawet o znacznej war tości. Jednakże nawet wyłączenie niektórych składników nie umożliwia przyjęcia, że doszło do zbycia (wniesienia jako aportu) przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k. c., jeśli na nabywcę przeszło to minimum dóbr materialnych i niematerialnych oraz środków i sposobów, jakie konieczne są do podjęcia przez niego takiej działalności gospodarczej, jaką prowadził zbywca”.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pleszewie stwierdza, że jeśli Podatnik rzeczywiście wniesie aportem całe przedsiębiorstwo osoby fizycznej do spółki cywilnej to w myśl przepisu art. 6 pkt 1 czynność taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wyrażona w tym przepisie zasada neutralności podatku oparta jest na założeniu, że wartość podatku zapłaconego przez podatnika w cenie zakupionych przez niego towarów nie będzie stanowić dla niego ostatecznego kosztu, lecz podatnik musi mieć zapewnioną możliwość odzyskania podatku naliczonego.

Podstawowym warunkiem posiadania prawa do odliczenia podatku naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług jest związek nabytych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Związek ten nie musi mieć charakteru bezpośredniego. Wystarczające jest, aby w momencie dokonywania zakupu towary zostały zakupione z zamiarem ich dalszego wykorzystania do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnik nie może być pozbawiony prawa do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli brak przekształcenia dokonanych zakupów w działalność opodatkowaną wynika z obiektywnych przesłanek pozostających poza sferą wpływów podatnika.

A zatem w przypadku, gdy podatnikowi zgodnie z art. 86 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami ( środkiem trwałym ), które następnie stały się przedmiotem dokonania wkładu niepieniężnego do innego podmiotu, czynność ta zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pleszewie pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego i nie powoduje powstania obowiązku korekty tego podatku.

Należy również podkreślić, iż zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), o których mowa w art. 6 pkt 1, korekta podatku naliczonego określona w ust. 1–8 (dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynnościom opodatkowanym) jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Zatem zbycie przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika – zbywcę. Nakłada jednak na nabywcę, jako beneficjenta praw i obowiązków zbywcy – obowiązek dokonywania zgodnie z art. 91 ust. 9 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stosownych korekt w zakresie podatku naliczonego, do których zobowiązany byłby również zbywca przedsiębiorstwa.

Reasumując w tym stanie prawnym obowiązującym od 1 maja 2004r. , stanowisko Podatnika dotyczące braku obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w przypadku wniesienia aportem do spółki cywilnej samochodu ciężarowego, od którego wcześniej odliczono podatek naliczony jest prawidłowe, co orzeczono w sentencji niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj