Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-26/07/JP
z 11 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-26/07/JP
Data
2007.09.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
gmina
koszt kwalifikowany
odliczenia


Istota interpretacji
Czy gmina będąc podatnikiem podatku od towarów i usług nie będzie miała możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w ramach systemu podatkowego?



Wniosek ORD-IN 581 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 12 lipca 2007r. (data wpływu 17 lipca 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w ramach systemu podatkowego w związku z realizacją zadania:Urządzenie bazy turystyczno-rekreacyjnej na terenie parku w miejscowości …- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lipca 2007r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w ramach systemu podatkowego w związku z realizacją zadania: Urządzenie bazy turystyczno-rekreacyjnej na terenie parku w miejscowości …….

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Gmina będzie inwestorem zadania: Urządzenie bazy turystyczno-rekreacyjnej na terenie parku w miejscowości ……... Przedmiotem inwestycji będzie: remont drogi dojazdowej, placu postojowego, ścieżek parkowych, wykonanie i montaż ławeczek, zadaszenia do grillowania, remont ogrodzenia, wykonanie boiska do siatkówki plażowej. Inwestycja ta będzie współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnych i Budżetu Państwa w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego.
Gmina nie skorzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ponieważ baza turystyczno – rekreacyjna służyć będzie społeczności lokalnej. Nie będzie natomiast służyć sprzedaży opodatkowanej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy gmina będąc podatnikiem podatku od towarów i usług nie będzie miała możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w ramach systemu podatkowego w związku z realizacją opisanego zadania, zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów Nr BC3/245/403/JŁ/05/832 i zasadą Nr 7 zawartą w załączniku do rozporządzenia Komisji Wspólnoty Europejskiej Nr 448/2004 z 10 marca 2004r....

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że podatek od towarów i usług będzie prawdziwie i definitywnie kosztem kwalifikowanym poniesionym przez podmiot realizujący projekt czyli przez Gminę, której nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego lub uzyskania zwrotu zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług. Gmina nie ma też możliwości zaliczenia podatku w koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż korzysta ze zwolnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak wynika z powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zgodnie z przepisem § 8 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwalnia się od podatku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
W myśl art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.) gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 ww. ustawy do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów.
Do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty. W szczególności zadania własne obejmują sprawy:- gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego (art. 7 ust. 1 pkt 2), - kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych (art. 7 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Gmina w ramach swoich zadań realizuje, dofinansowywany ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnych i Budżetu Państwa w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego projekt dotyczący urządzenia bazy turystyczno-rekreacyjnej na terenie parku w miejscowości ……, obejmujący remont drogi dojazdowej, placu postojowego, ścieżek parkowych, wykonanie i montaż ławeczek, zadaszenia do grillowania, remont ogrodzenia, wykonanie boiska do siatkówki plażowej.
Zatem w myśl powyższych przepisów nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. projektu nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, ponieważ Gmina jako jednostka samorządu terytorialnego korzysta ze zwolnienia przedmiotowego w zakresie czynności związanych z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami. Tym samym nie będzie jej przysługiwało prawo do zwrotu podatku naliczonego lub obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od towarów i usług nabywanych w ramach realizowania przedmiotowego projektu inwestycji.

Ponadto zgodnie z oświadczeniem zawartym we wniosku Gmina nie ma możliwości zaliczenia podatku od towarów i usług w koszty uzyskania przychodu, gdyż korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W zakresie przedmiotowego zadania Gmina nie ma również możliwości uzyskania zwrotu zapłaconego podatku VAT na zasadach określonych w Rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

Zgodnie z Zasadą 7 Rozporządzenia Komisji (WE) 448/2004 z dnia 10 marca 2004r. ustanawiającym szczegółowe zasady wprowadzenia rozporządzenia Rady (WE) nr 1260/1999 w sprawie kwalifikowania wydatków związanych z projektami współfinansowanymi z Funduszy Strukturalnych, podatek VAT nie jest wydatkiem kwalifikowanym, z wyjątkiem przypadków, gdy jest on faktycznie i ostatecznie ponoszony przez końcowego beneficjenta lub indywidualnego odbiorcę pomocy w ramach programu pomocowego na podstawie art. 87 Traktatu oraz w przypadku pomocy finansowej przez instytucję wyznaczoną przez Państwo Członkowskie. VAT, który podlega zwrotowi, przy zastosowaniu jakichkolwiek środków, nie może być uznany za wydatek kwalifikowany nawet jeżeli końcowy beneficjent lub indywidualny odbiorca faktycznie go nie odzyska. Publiczny lub prawny status końcowego odbiorcy nie jest brany pod uwagę przy ustalaniu, czy VAT jest wydatkiem kwalifikowanym w zastosowaniu postanowień niniejszej zasady.

Reasumując należy stwierdzić, że w odniesieniu do wykonania zadania: Urządzenie bazy turystyczno-rekreacyjnej na terenie parku w miejscowości …… polegającego na wykonaniu remontu drogi dojazdowej, placu postojowego, ścieżek parkowych, wykonaniu i montażu ławeczek, zadaszenia do grillowania, remontu ogrodzenia, wykonaniu boiska do siatkówki plażowej. wykonaniu instalacji centralnego ogrzewania i klimatyzacji w nieruchomości gminnej oraz wykonaniu nawierzchni drogi, placów zabaw i chodników, Gmina nie będzie miała możliwości odzyskania podatku od towarów i usług.

Zauważyć ponadto należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Pojęcie to należy rozumieć zgodnie z przepisami regulującymi zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszego postanowienia mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT od zakupów objętych refundacją ze środków Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnych i Budżetu Państwa w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego” w ramach realizacji zadania będącego przedmiotem niniejszego wniosku może być zaliczony do kosztów kwalifikowanych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj