Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DR/415-0021/06
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DR/415-0021/06
Data
2006.10.25



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
forma opodatkowania
limit
przychód
ryczałty


Pytanie podatnika
Czy w przypadku przekroczenia przez spółkę, której właścicielem jest podatnik, przychodu 250000,00 euro ma ona obowiązek zaprowadzenia ksiąg podatkowych od nowego roku podatkowego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz.U.Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 1 września 2006 roku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaprowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów od nowego roku podatkowego, po przekroczeniu 250 000,00 euro przychodu.

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik pismem z dnia 1 września 2006 roku, uzupełnionym w dniu 12.10.2006r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej z siedzibą w Gdyni. W 2005 roku przychody z tytułu działalności gospodarczej spółki opodatkowane zostały ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych W miesiącu październiku spółka przekroczyła przychód 250 000,00 euro , w związku, z czym z dniem 1 stycznia 2006 roku zaprowadzono podatkową księgę przychodów i rozchodów .

Wobec powyższego Podatnik pyta czy postąpiono prawidłowo.

Podatnik przedstawia swoje stanowisko w sprawie, według którego zaprowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów od nowego roku podatkowego jest prawidłowe, zgodne z zapisem art. 6 ust.4 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z zapisem art.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 144 poz. 930 z późn.zm.) ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

  1. prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
  2. osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  3. będące osobami duchownymi.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art.6 ust.1 w/w ustawy podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

W myśl zapisu art. 6 ust. 4 pkt 1 Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

  1. w roku poprzedzającym rok podatkowy:
  1. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 250.000 euro, lub
  2. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 250.000 euro.

Zgodnie z zapisem art 4 ust. 2 wyżej cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym Kwoty wyrażone w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Na podstawie wyżej cytowanych przepisów spółka, której jest Pan współwłaścicielem nie mogła w 2006 roku korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, gdyż w roku poprzedzającym rok podatkowy 2006 tj. w 2005 roku uzyskała przychód przekraczający 250 000,00 euro. W związku, z czym spółka miała obowiązek z dniem 1 stycznia 2006 zaprowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Zatem przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj