Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-123/06/94499
z 6 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-123/06/94499
Data
2006.12.06



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
przychód
spółka osobowa
umorzenie akcji


Pytanie podatnika
Jak ustalić przychód i koszty uzyskane przychodu osoby prawnej będącej wspólnikiem spółki komandytowo-akcyjnej w przypadku umorzenia za wunagrodzeniem akcji tej ostatniej bądź w związku ze zbyciem tych akcji przez osobę prawną spółce komandytowo-akcyjnej?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 04.09.2006 r. (doręczony do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 09.10.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 20.10.2006 r. (data wpływu: 25.10.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania numer 5 stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zapytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia sposobu opodatkowania osoby prawnej - wspólnika spółki osobowej - spółki komandytowo-akcyjnej podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Według opisu stanu faktycznego Wnioskodawca zamierza zakładać wspólnie z innymi podmiotami (osobami fizycznymi i prawnymi) spółki osobowe, a ściślej trzy ich rodzaje: spółki jawne, spółki komandytowe lub spółki komandytowo-akcyjne. Spółki te mają być zakładane dla prowadzenia działalności deweloperskiej, którą Wnioskodawca dotychczas prowadził w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zamiar dopuszczenia osób trzecich do przedsięwzięć inwestycyjnych wynika z potrzeby pozyskania kapitału.
Spółka zwróciła się do Organu podatkowego o wskazanie podatkowych konsekwencji jej uczestnictwa w spółce komandytowo-akcyjnej w związku z umorzeniem przez spółkę za wynagrodzeniem akcji, które należą do Wnioskodawcy bądź w związku ze zbyciem akcji przez Wnioskodawcę na rzecz spółki w celu ich umorzenia, tj. o rozstrzygnięcie czy wypłacone wynagrodzenie będzie stanowiło dla Niej przychód podatkowy.
Podatnik formułuje stanowisko, że wynagrodzenie otrzymane w związku z umorzeniem przez spółkę komandytowo-akcyjną należących do Niego akcji tej spółki, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego nie potwierdza stanowiska Podatnika.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PDOP, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy PDOP kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W ocenie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego umorzenie za wynagrodzeniem akcji należących do Wnioskodawcy przez spółkę komandytowo-akcyjną bądź zbycie akcji przez Wnioskodawcę spółce komandytowo-akcyjnej w celu ich umorzenia stanowi dla Niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w myśl art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy PDOP. W świetle art. 1 ust. 2 i art. 5 ust. 1 ustawy PDOP należy przyjąć, że spółki osobowe są w szczególny sposób traktowane przez prawo podatkowe, tj. nie posiadają tzw. zdolności podatkowej, czyli zdolności do bycia podmiotem praw i obowiązków wnikających z prawa podatkowego. Z mocy wyraźnego wyłączenia zawartego w art. 1 ust. 2 ustawy PDOP nie jest możliwe rozstrzyganie o skutkach podatkowych zdarzeń, które dotyczą spółek osobowych na podstawie przepisów dotyczących zasad opodatkowania osób prawnych stosowanych w drodze analogii. Innymi słowy zdarzenia, których zaistnienie u spółki kapitałowej rodzi obowiązki podatkowe u wspólników (lub jest zwolnione z opodatkowania u wspólników) na mocy przepisów ustawy PDOP, nie będą źródłem obowiązku podatkowego (lub zwolnienia z takiego obowiązku) dla wspólników spółek osobowych, jeżeli nie istnieje przepis szczególny przewidujący opodatkowanie bądź zwolnienie.

Wobec powyższego nie ma podstaw prawnych dla zwolnienia z opodatkowania wynagrodzenia otrzymanego przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej, będącego osobą prawną, w związku z umorzeniem jego akcji przez spółkę za wynagrodzeniem bądź w związku ze zbyciem przez niego akcji spółce w celu ich umorzenia. W art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy PDOP ustawodawca przewidział, że wynagrodzenie otrzymane w związku z umorzeniem przez spółkę akcji należących do akcjonariusza nie stanowi przychodu w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. Zauważyć jednak trzeba, że hipoteza tego przepisu ogranicza się – z uwagi na wyłączenie z art. 1 ust. 2 ustawy PDOP - do umorzenia akcji w spółce akcyjnej. Wobec tego, że wynagrodzenie otrzymane przez akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu umorzenia należących do niego akcji nie zostało objęte ustawowym wyłączeniem z opodatkowania podatkiem dochodowym, należy je opodatkować na zasadach ogólnych jako otrzymane pieniądze.
Naczelnik tut. Urzędu informuje, że równocześnie z ustaleniem przychodu z tytułu otrzymania przedmiotowego wynagrodzenia Podatnik nabywa prawo do rozliczenia kosztów uzyskania tego przychodu na podstawie art. 15 ust. 4 ustawy PDOP. Koszty te należy ustalić w wartości wniesionego wkładu, chyba że wartość wkładu została w statucie spółki zawyżona w stosunku do wartości rynkowej przedmiotu wkładu; w takiej sytuacji koszty podatkowe należy ustalić w wartości rynkowej przedmiotu wkładu na dzień wniesienia.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowa i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego – w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj