Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
PF/415-5/MC/II/07
z 19 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF/415-5/MC/II/07
Data
2007.02.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
przychód z praw majątkowych
spółka cywilna
sprzedaż udziałów
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Jak opodatkować sprzedaż udziałów w spółce akcyjnej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 28.12.2006r. uzupełnianego pismem z dnia 17.01.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie sprzedaży udziałów w spółce cywilnej osobie trzeciej stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik w 2006r. wystąpił ze spółki cywilnej zbywając swoje udziały osobie trzeciej. Zgodnie z umową w/w spółki wkładem każdego ze wspólników była własna praca na rzecz spółki. Podatnik zwrócił się z zapytaniem do Naczelnika tut. urzędu, w jaki sposób opodatkować sprzedaż w/w udziałów. Zdaniem podatnika sprzedaż udziałów stanowi przychód z praw majątkowych i podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 871 Kodeksu cywilnego wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia - wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Ponadto wypłaca się występującemu wspólnikowi w pieniądzu taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.

Pytanie podatnika nie dotyczyło jednak rozliczenia wspólników spółki cywilnej, ale zbycia udziałów w spółce.

W myśl art. 863 Kodeksu cywilnego w czasie trwania spółki wspólnik nie może domagać się podziału wspólnego majątku wspólników, albowiem dopóki spółka istnieje jej majątek jest niepodzielny stanowiąc współwłasność łączną wszystkich wspólników. Dopiero z chwilą rozwiązania spółki, współwłasność łączna przekształca się we własność w częściach ułamkowych. Zatem wspólnik wypowiadający umowę spółki nie może domagać się podziału majątku spółki, ponieważ wypowiedzenie umowy spółki nie jest równoznaczne z rozwiązaniem spółki.

Wskazane ograniczenia wynikające z istoty współwłasności łącznej, istnieją od czasu powstania spółki do chwili jej rozwiązania i mają na celu ustawową ochronę majątku wspólników, jako pewnej nienaruszalnej całości. Nie ma jednak formalnoprawnych przeszkód, do rozporządzania prawami majątkowymi, jakie przysługują wspólnikowi w przypadku wystąpienia ze spółki. Oznacza to, iż może on zbyć swój udział w spółce, jeżeli nabywca zobowiąże się przejąć zarówno istniejące jak i przyszłe zobowiązania spółki. Jeżeli zatem istnieje możliwość zbycia udziałów w spółce cywilnej nowemu wspólnikowi wstępującemu w prawa dotychczasowego, to środki pieniężne uzyskane z tej transakcji u wspólnika występującego ze spółki, stanowią dla niego przysporzenie majątkowe.

W art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) ustawodawca rozróżnił różne źródła przychodów podlegające opodatkowaniu, wyodrębniając między innymi określone w ust. 1 pkt 7 przychody z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, w tym z odpłatnego zbycia praw majątkowych. Uzyskane ze zbycia udziałów w spółce cywilnej przychody należy zaliczyć do tego źródła. Obowiązek podatkowy dla praw majątkowych powstaje z chwilą faktycznego otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy (art.11 ust. 1 w/w ustawy). Dochody z praw majątkowych łączy się z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych (wg. skali określonej w art. 27 w/w ustawy), które należy wykazać w zeznaniu podatkowym.

Warto nadmienić, iż PIT-38, o którym wspomniał podatnik w piśmie z dnia 21.12.2006r. jest właściwy między innymi dla przychodów określonych w art. 17 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy, czyli przychodów ze zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej stąd ten formularz nie będzie właściwy dla opodatkowania dochodów ze zbycia udziałów w w/w spółce.

Biorąc powyższe pod uwagę uznano stanowisko przedstawione przez stronę za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj