Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-6/07
Data
2007.07.09



Autor
Urząd Skarbowy w Białej Podlaskiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pomoc zagraniczna


Pytanie podatnika
Czy otrzymana pomoc ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach ZPORR Działanie 2.5 Promocja przedsiębiorczości podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art.21 ust.1 pkt 46-47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Dnia 19 kwietnia 2007r wpłynął Pana wniosek oznaczony tą samą datą w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego dotyczący przepisu art.21 ust.1 pkt 46-47c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz.176 z późn. zm.), w którym pyta Pan, czy otrzymana pomoc ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach ZPORR Działanie 2.5 Promocja przedsiębiorczości podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art.21 ust.1 pkt 46-47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że w dniu 07.03.2007r została zawarta umowa nr.... z Fundacją .... o udzielenie podstawowego wsparcia pomostowego (w ramach Działania 2.5 Promocja przedsiębiorczości Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego). Przedmiotem umowy jest wypłata w pierwszych 6 miesiącach działalności gospodarczej wsparcia pomostowego. Beneficjent (Fundacja .......) wypłaca te środki na wyodrębniony rachunek bankowy, z którego są pokrywane koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Projekt jest finansowany w 75% z Europejskiego Funduszu Społecznego i w 25% z krajowych środków publicznych.

Pana stanowisko w tej sprawie jest następujące.
Otrzymane wsparcie pomostowe jest zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art.21 ust.1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a wydatki sfinansowane z tych przychodów nie będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.
Stosownie do art. 14a § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w § 1, zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Zwolnienie z opodatkowania na podstawie powołanego przepisu dotyczy dochodów otrzymanych przez podatnika ze środków pomocowych, o ile spełnione są łącznie dwie przesłanki, tj.:
a) środki finansowe pochodzą od podmiotów wskazanych w przytoczonym przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie,
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Dokumentem określającym cele rozwoju społeczno-gospodarczego kraju, w tym wspieranie rozwoju regionalnego, oraz sposoby ich osiągania, zasady współdziałania z instytucjami Wspólnot Europejskich oraz organizacjami międzynarodowymi jest Narodowy Planu Rozwoju 2004-2006.
W myśl art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 20.04.2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz.U. Nr 116 z 2004 r. poz. 1206 z późn. zm.), publiczne środki wspólnotowe to środki finansowe pochodzące z budżetu Wspólnot Europejskich, a w szczególności z funduszy strukturalnych, o których mowa w przepisach Unii Europejskiej w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego, w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej oraz zmieniających i uchylających niektóre rozporządzenia, rozporządzeniu w sprawie Instrumentu Finansowanego Wspierania Rybołówstwa oraz rozporządzeniu ustanawiającym Fundusz Spójności, ujęte w załączniku do ustawy budżetowej, służące realizacji Narodowego Planu Rozwoju.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ww. ustawy o Narodowym Planie Rozwoju w celu realizacji Planu tworzy się :
1.sektorowe programy operacyjne,
2.regionalne programy operacyjne,
3.inne programy operacyjne,
4.strategię wykorzystania Funduszu Spójności.
Programy, o których mowa w pkt 1-3, są finansowane z publicznych środków krajowych lub współfinansowane z publicznych środków wspólnotowych- o czym stanowi art. 8 ust. 2 ustawy.
Zgodnie z art. 27 ust.1 ustawy o Narodowym Planie Rozwoju, dofinansowanie projektów z publicznych środków wspólnotowych polega na zwrocie określonej w umowie o dofinansowanie projektu albo decyzji, o której mowa w art. 11 ust. 7, części kwalifikowanych wydatków poniesionych przez beneficjenta lub wypłacie premii.

Środki funduszy strukturalnych w świetle art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2005 r. Nr. 249 poz. 2104 z późn. zm.), są środkami publicznymi .
Europejski Fundusz Społeczny wchodzi w skład funduszy strukturalnych służących realizacji polityki strukturalnej, której celem jest pomoc słabiej rozwiniętym regionom, sektorom gospodarek państw członkowskich Unii Europejskiej. W Rzeczpospolitej Polskiej Europejski Fundusz Społeczny uczestniczy we współfinansowaniu m.in. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) realizowany był i jest Priorytet 2: Wzmocnienie Rozwoju Zasobów Ludzkich w Regionach.Celem realizacji Priorytetu 2 jest stworzenie warunków dla rozwoju zasobów ludzkich na poziomie lokalnym i regionalnym.
Rolę Beneficjenta Końcowego ( Instytucji Wdrażającej) dla Działania 2.5 Promocja Przedsiębiorczości ZPORR w województwie lubelskim pełni Fundacja ..........
Wymienione Działanie 2.5 współfinansowane jest z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Otrzymane przez Pana wsparcie pomostowe dotyczy projektu: „Wsparcie merytoryczne i finansowe dla nowo powstających mikroprzedsiębiorstw w powiatach łukowskim, radzyńskim i bialskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Instytucja Wdrażająca (beneficjent końcowy) realizująca działanie udziela pomocy ostatecznym beneficjentom, którymi są osoby fizyczne i prawne, instytucje lub grupy społeczne bezpośrednio korzystające z wdrażanej pomocy. Wypłaty na rzecz beneficjentów są dokonywane przez instytucje wdrażające (w niniejszym przypadku przez Fundację ......) na podstawie umowy o dofinansowanie projektu ze środków budżetu państwa. Komisja Europejska zwraca wydatki dopiero po realizacji programu, zasilają one fundusze krajowe.

Zatem pomoc, jaką otrzymują beneficjenci, pochodzi ze środków pożyczonych z budżetu państwa na prefinansowanie realizowanych programów i projektów pomocowych.
W tej sytuacji nie można twierdzić, iż środki otrzymane przez beneficjentów ostatecznych ( również Pana) pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy, a takie właśnie pochodzenie warunkuje zwolnienie przedmiotowe na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przedmiotowej sprawie nie mają zastosowania przepisy art. 21 ust. 1 pkt 46 a, pkt 47a, pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż otrzymane środki pomostowe nie pochodzą z instytucji określonych w tych przepisach.
W świetle art. 21 ust. 1 wolne od podatku dochodowego są:
- ust 46 a - dochody uzyskane z instytucji Unii Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, do których mają zastosowanie przepisy rozporządzenia nr 260/68 z dnia 29 lutego 1968 r. ustanawiającego warunki i proceduję stosowania podatku na rzecz Wspólnot Europejskich (Dz.Urz.WE L 056, z 4.03.1968 r. z późn. zm.),
- ust. 47 a - dotacje z budżetu państwa otrzymane na dofinansowanie przedsięwzięć realizowanych w ramach Specjalnego Przedakcesyjnego Programu na Rzecz Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich (SAPARD),
- ust. 47 c - kwoty otrzymane od agencji rządowych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te związane są z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W związku z powyższym otrzymana przez Pana pomoc finansowa z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu 2: ZPORR - Wzmocnienie Rozwoju Zasobów Ludzkich w Regionach Działanie 2.5 Promocja Przedsiębiorczości oraz z budżetu państwa nie podlega przedmiotowemu zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art.21 ust.1 pkt 46-47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tych zdarzeń w przedstawionym stanie faktycznym.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla Pana jako podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Trwają prace modernizacyjne serwisu, w szczególności zmienia się wygląd i układ stron. Linki do stron pozostaną niezmienione.

Dawiejsze