Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.XII/443-26/07
z 13 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.XII/443-26/07
Data
2007.07.13



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
korekta podatku
prawo do odliczenia
sprzedaż przedsiębiorstwa
wydatki inwestycyjne
zbycie


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży całego przedsiębiorstwa, ciąży na podatniku obowiązek skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników zaliczanych do majątku ruchomego przedsiębiorstwa takich jak: środki trwałe, wyposażenie – wykorzystywanych przy wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, oraz nie zużytych materiałów i nie sprzedanych towarów handlowych – zakupionych w związku z wykonywanymi czynnościami?
Czy przy sprzedaży całego przedsiębiorstwa, ciąży na podatniku obowiązek skorygowania podatku naliczonego, odliczonego z tytułu zakupu materiałów budowlanych i robocizny przy budowie i pracach wykończeniowych dotyczących nieruchomości, w której aktualnie prowadzona jest działalność gospodarcza, jak również podatku odliczonego w związku z prowadzona rozbudową?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16-05-2007 r., (data wpływu do tutejszego Urzędu 24-05-2007 r. i 02-07-2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawach:
- czy przy sprzedaży całego przedsiębiorstwa, ciąży na podatniku obowiązek skorygowania podatku naliczonego, odliczonego w związku z nabyciem składników zaliczanych do majątku ruchomego przedsiębiorstwa takich jak: środki trwałe, wyposażenie – wykorzystywanych przy wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu, oraz nie zużytych materiałów i nie sprzedanych towarów handlowych – zakupionych w związku z wykonywanymi czynnościami,
- czy przy sprzedaży całego przedsiębiorstwa, ciąży na podatniku obowiązek skorygowania podatku naliczonego, odliczonego z tytułu zakupu materiałów budowlanych i robocizny przy budowie i pracach wykończeniowych dotyczących nieruchomości, w której aktualnie prowadzona jest działalność gospodarcza, jak również podatku odliczonego w związku z prowadzona rozbudową
- uznaje stanowisko Wnioskodawcy w w/w sprawach za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie gastronomii i hotelarstwa w obiekcie stanowiącym środek trwały Pani przedsiębiorstwa. Obiekt ten aktualnie jest poddawany rozbudowie. W związku z wykonywanymi czynnościami korzystała Pani z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu prowadzonej inwestycji. Po zakończeniu inwestycji planuje Pani zbyć całe przedsiębiorstwo nabywcy, który dalej będzie kontynuował prowadzoną przez Panią działalność w identycznym zakresie. Do czynności tej (sprzedaż przedsiębiorstwa), zgodnie z przepisami art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 11-03-2004 r. o podatku od towarów i usług nie stosuje się przepisów tejże ustawy.

Według Pani w przypadku zbycia całego przedsiębiorstwa, nie ciąży na Pani obowiązek korekty odliczonych kwot podatku naliczonego. Pani zdaniem do zajęcia takiego stanowiska skłania treść art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. ). Wymienione zakupy związane były bowiem ze sprzedażą opodatkowaną. Do korekty nie ma również podstaw w przypadku odliczeń dokonanych na podstawie art. 86 ust. 1 aktualnej ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nabyte w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu towary i usługi dalej będą wykorzystywane w tym celu, tylko przez inny podmiot gospodarczy.

Stanowisko Wnioskodawcy w w/w sprawach jest prawidłowe.

Artykuł 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), wymienia czynności, do których nie mają zastosowania przepisy tej ustawy. Zgodnie z pkt 1 tego artykułu, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przedsiębiorstwo, w myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1) oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2) własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3) prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4) wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5) koncesje, licencje i zezwolenia;
6) patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7) majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8) tajemnice przedsiębiorstwa;
9) księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art 552 tej ustawy, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przez pojecie zbycia, należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, w tym również sprzedaż. W związku w cytowanymi wyżej przepisami, czynność zbycia przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W świetle art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, przy zbyciu przedsiębiorstwa korekty podatku naliczonego, o których mowa w ust. 1-8 tego przepisu, są dokonywane przez nabywcę przedsiębiorstwa. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy zbywca przedsiębiorstwa dokonywał częściowego odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów, które były związane zarówno z czynnościami, w związku z którymi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego jak i z czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługiwało. Natomiast w przedstawionym przez Panią stanie faktycznym zakupy związane były wyłącznie z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Wobec powyższego zbycie przedsiębiorstwa nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez Panią jako zbywcę, jak i przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Stosownie do art. 222, w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj