Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włocławku
PP/443-25/07
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-25/07
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy we Włocławku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Ewidencje --> Ewidencja sprzedaży


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
paragon fiskalny
towar


Pytanie podatnika
Dotyczy prawidłowego oznaczenia nazw sprzedawanych towarów na paragonie kasy rejestrującej, tj. czy towary można grupować według grup towarowych czy nazw szczegółowych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika dnia 18.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włocławku , biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny postanawia stwierdzić, iż stanowisko wnioskodawcy w sprawie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 18.06.2006r. Pani ... złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawidłowości oznaczenia nazw towarów na paragonie fiskalnym – w następującym stanie faktycznym.

Z treści złożonego pisma wynika, że wnosząca zapytanie prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego, ewidencjonując sprzedaż przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Wnioskodawczyni zwróciła się z prośbą o zajęcie stanowiska w kwestii prawidłowego oznaczenia nazw sprzedawanych towarów na paragonie kasy rejestrującej, tj. czy towary można grupować według grup towarowych czy nazw szczegółowych. W opinii wnioskodawczyni, używanie grup towarowych jest właściwe albowiem rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące nie zawiera postanowień aby nazwa towaru była szczegółowa.

Organ podatkowy odnosząc podany stan faktyczny do stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników ( Dz. U. z 2002 r. Nr 108, poz. 948 ze zm.), określono m.in. wymagania dotyczące obowiązkowych danych jakie muszą znajdować się na paragonie fiskalnym.

Zgodnie z przepisem § 4 ust. 1 pkt 6, paragon fiskalny musi zawierać następujące informacje:

  1. imię i nazwisko oraz nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych – adres siedziby podatnika,
  2. numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP),
  3. numer kolejny wydruku,
  4. datę i czas ( godzinę i minutę) sprzedaży,
  5. nazwę towaru lub usługi,
  6. cenę jednostkową towaru lub usługi,
  7. ilość i wartość sprzedaży,
  8. wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek,
  9. wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
  10. łączną kwotę podatku,
  11. łączną kwotę należności ,
  12. kolejny numer paragonu fiskalnego,
  13. kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera (przy więcej niż jednym stanowisku kasowym),
  14. logo fiskalne, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia, oraz numer unikatowy pamięci fiskalnej.

W myśl pkt 10 powołanego przepisu, paragon fiskalny musi być czytelny i zawierać wszystkie dane wymienione powyżej, pozwalające nabywcy na sprawdzenie prawidłowości dokonanej transakcji.

Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia „nazwa towaru” oraz nie określają źródła stosowania nazw towarów. Przez nazwę towaru lub usługi należy jednak rozumieć nazwę jednostkową, tj. nazwę mającą tylko jeden desygnat (wg Słownika Języka Polskiego PWN). Oznacza to, że stosowana na paragonie fiskalnym nazwa winna być przypisana sprzedawanemu towarowi w taki sposób, aby pozwolić nabywcy na jednoznaczną identyfikację zakupionego towaru bądź też usługi.

W ocenie organu podatkowego, im szerszy jest asortyment w danej grupie, tym większego stopnia szczegółowości wymaga określenie nazwy towaru z tej grupy w celu jego prawidłowej identyfikacji. Prawidłowy zapis nazw towarów może również ułatwić operacje dokonywane na kasie, a także pomóc w dostarczaniu informacji pożądanych przez właściciela kasy w odniesieniu do sprzedawanych towarów. Wnosząca zapytanie powinna zatem ewidencjonować sprzedaż towarów według przypisanych im nazw, a nie poprzez wskazanie jedynie grupy towarowej – np. nabiał.

Ponadto organ podatkowy zauważa, iż ewidencja obrotu i kwot podatku należnego prowadzona przy zastosowaniu kas rejestrujących - jako ewidencja sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych - winna spełniać wymogi określone w art. 109 ww. ustawy, tj. zawierać dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania oraz wartość podatku należnego.

Niniejsza interpretacja:


- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia,
- nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj