Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PP 443-63-41810/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-63-41810/06
Data
2006.06.30



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
usługi kulturalne


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczania podatku naliczonego od zakupów dokonywanych przy produkcji premier i eksploatacji spektalki, oraz nie odliczania podatku naliczonego od zakupów związanych z wyjazdami krajowymi i zagranicznymi traktowanymi jako odrębne zdarzenie kulturalne?


W złożonym wniosku podatnik opisując stan faktyczny wskazuje, iż w zakresie prowadzonej działalności Teatr sprzedaje bilety na spektakle zgodnie z załącznikiem Nr 3 do ustawy z 7% VAT-em oraz przekazuje na rzecz różnych instytucji bezpłatne bilety i zaproszenia na premiery i spektakle z bieżącego repertuaru Teatru, które nie podlegają ustawie o podatku od towarów i usług, gdyż są to usługi związane z prowadzonym przedsiębiorstwem. Ponadto wyjeżdżając na festiwale i występy gościnne w kraju podatnik sprzedaje usługę obejmującą prezentację spektaklu za kwotę ryczałtową, zwolnioną na podstawie załącznika Nr 4 z podatku VAT. Opisując stan faktyczny podatnik wskazuje również, iż sporadycznie prezentuje spektakle w krajach Unii Europejskiej w teatrach posiadających siedziby poza granicami kraju (prezentacja ta stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę usług, która nie jest objęta ustawą o podatku VAT). Cena prezentacji spektaklu poza siedzibą Teatru Polskiego obejmuje koszty bezpośrednio związane z konkretnym wyjazdem tj. koszty wynagrodzeń osobowych, diety, tantiemy, ubezpieczenia i koszty administracyjne oraz koszty zakupu materiałów i usług niezbędnych do realizacji spektaklu na wyjeździe. W cenie tej nie są zawarte koszty związane z wykorzystywaniem środków inscenizacji (dekoracji, kostiumów, rekwizytów) ponoszone przez Teatr przy realizacji premiery.

Zdaniem podatnika, Teatr od zakupów dokonywanych przy produkcji premier i eksploatacji spektakli ma prawo do odliczenia VAT naliczonego w pełnej wysokości traktując zakupy jako związane z czynnością opodatkowaną (sprzedaż biletów), natomiast nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów bezpośrednio związanych z wyjazdami krajowymi i zagranicznymi traktując je jako oddzielne zdarzenie kulturalne, sprzedawane za kwotę ryczałtową. Podatnik występuje z zapytaniem czy jego stanowisko jest prawidłowe.

Odpowiadając na pytanie organ podatkowy wskazuje, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm,) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy wskazuje, ponadto że kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Natomiast w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Z powyższych przepisów wynika, że uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom którzy są zarejestrowani na rzecz podatku VAT, a ww. podatek wynika z faktur VAT na nich wystawionych. Ponadto faktury muszą dokumentować wydatki związane z wykonaniem czynności opodatkowanych i które stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy. W ww. załączniku pod poz. 11 zostały wymienione usługi PKWiU ex 92 – „Usługi związane z kulturą”, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem :

•usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

•usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

•usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

•wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,

•wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

•usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,

•wstępu do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWiU ex 92.72),

•działalności agencji informacyjnych,

•usług wydawniczych,

•usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Zgodnie natomiast z art. 41 ust. 2 cytowanej ustawy dla towarów i usług, wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 %. W poz. 156 załącznika Nr 3 do ustawy wymienione zostały usługi rozrywkowe pozostałe – wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

1.w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),

2.związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),

3.świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12).

Uwzględniając powyższe ze zwolnienia przedmiotowego w podatku VAT na podstawie ww. przepisu ustawy korzystać będzie ryczałtowa sprzedaż przez Podatnika spektaklu teatralnego innemu podmiotowi, bowiem będzie to sprzedaż usługi kulturalnej, a nie sprzedaż wstępu na powyższą imprezę, która podlega opodatkowaniu stawką 7%.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 cyt. ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zatem, jeżeli przedmiotowe zakupy będą wykorzystywane wyłącznie przy świadczeniu usługi kulturalnej, jaką jest ryczałtowa sprzedaż spektaklu teatralnego innemu podmiotowi, wówczas podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycie tych urządzeń nie będzie podlegał odliczeniu od podatku należnego. Tym samym podatnik nie będzie miał prawa odliczenia podatku naliczonego związanego bezpośrednio z wyjazdami krajowymi i zagranicznymi (koszty wynagrodzeń osobowych, diety, tantiemy, ubezpieczenia i koszty administracyjne oraz koszty zakupu materiałów i usług niezbędnych do realizacji spektaklu na wyjeździe) bowiem zakupy te związane są wyłącznie ze sprzedażą oddzielnego zdarzenia kulturalnego, które podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT.

Podatnik zaś zachowuje oprawo do odliczenia w całości zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi, jaki są produkcja premier i eksploatacja spektakli. Dokonywane zakupy będą służyły tu wyłącznie sprzedaży opodatkowanej (sprzedaż biletów wstępu na spektakle teatralne).

Stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie jest więc prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj