Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-353/07/MK
z 13 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-353/07/MK
Data
2007.11.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
odsetki
odszkodowania
stosunek pracy
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy pracodawca słusznie postąpił nie potrącając podatku dochodowego od wypłaconych odsetek od zasądzonego wyrokiem sądowym odszkodowania, którego podstawą był art. 56 i art. 58 Kodeksu pracy?



Wniosek ORD-IN 706 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej przedstawione we wniosku z dnia 07 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. Biura – 13 sierpnia 2007r.), uzupełnione pismem z dnia 03 października 2007r. (data wpływu do tut. Biura w dniu 10 października 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego odsetek od zasądzonego przez sąd odszkodowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2007r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego odsetek od zasądzonego przez sąd odszkodowania. Z uwagi na wątpliwości co do przedstawionego stanu faktycznego wezwano Spółkę do jego uzupełnienia pismem z dnia 28 września 2007r. IBPB2/415-60/07/MK. Odpowiedź na to wezwanie wpłynęła do tut. Biura 10 października 2007r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

  • w związku z kradzieżą w firmie, w październiku 2005r. z pracy został zwolniony dyscyplinarnie pracownik,
  • pracownik ten nie zgadzał się z decyzją pracodawcy, wobec czego wniósł sprawę do Sądu Pracy,
  • w marcu 2007r. Sąd wydał wyrok, na mocy którego zasądził pracownikowi odszkodowanie wraz z ustawowymi odsetkami od daty uprawomocnienia się wyroku,
  • podstawą zasądzenia odszkodowania był art. 56 i 58 Kodeksu pracy,
  • pracodawca naliczył i wypłacił odsetki od ww. odszkodowania bez potrącenia podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy pracodawca słusznie postąpił nie potrącając podatku dochodowego od wypłaconych odsetek od zasądzonego wyrokiem sądowym odszkodowania, którego podstawą był art. 56 i art. 58 Kodeksu pracy...

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione są odsetki od wypłat, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń z tytułów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1.Przepis art. 10 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi, iż źródłem przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ww. ustawy).W przedstawionym stanie faktycznym wypłacone przez wnioskodawcę odszkodowanie było związane z wcześniejszym stosunkiem pracy, więc w myśl powołanych przepisów stanowiło przychód ze stosunku pracy, tyle że zwolniony z opodatkowania.

Z regulacji powyższych wynika, iż odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy – czyli w szerszym pojęciu również wypłaconych przez pracodawcę odszkodowań, korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.Zatem wypłacone odsetki od zasądzonego wyrokiem sądowym odszkodowania, którego podstawą był art. 56 i art. 58 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj