Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-71/07/UK/MK
z 26 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-71/07/UK/MK
Data
2007.09.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
doradztwo
sąd administracyjny
stawka podstawowa podatku
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku od towarów i usług VAT opodatkować usługę wykonaną dla Sądu Rejonowego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 26.06.2007r. (wpływ do tut. urzędu 28.06.2007r.) uzupełnionego pismem z dnia 30.07.2007 (wpływ do tut. urzędu 03.08.2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług świadczenia usług doradztwa.

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w w/w wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Stowarzyszenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi doradztwa sklasyfikowane jako PKWiU 7414A wykonując m.in. wszelkiego rodzaju ekspertyzy i opinie wspomagające decyzje zamawiających. Wnioskodawca wykonał opinię rzeczoznawców do sprawy sądowej na zlecenie Sądu Rejonowego, za które to usługi wystawił fakturę VAT dla Sądu. Do świadczonych usług Podatnik stosuje stawkę podatku VAT wynoszącą 22%. Sąd przyznał wynagrodzenie za wykonaną opinię, zgodnie z umówioną wartością, pomijając podatek VAT.

Pytanie Wnioskodawcy jest następujące: jaką stawką podatku od towarów i usług VAT powinien opodatkować usługę wykonaną dla Sądu Rejonowego?

Zdaniem Wnioskodawcy do przedstawionych powyżej świadczonych usług doradztwa ma zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 22%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług opodatkowaniu przedmiotowym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tej ustawy, w tym również świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż świadczone usługi sklasyfikowane przez Wnioskodawcę do grupowania PKWiU 74.14 a wykonywane na zlecenie sądu przez rzeczoznawcę nie korzystają z wyłączenia z zakresu ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Jak również dla w/w usług ustawodawca w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu wykonawczym nie przewidział zwolnienia lub zastosowania stawki obniżonej. Tym samym czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych według stawki 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku VAT.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Organ podatkowy informuje, że nie ocenia załączników przedstawionych przez Wnioskodawcę.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj