Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1054/12/PP
z 20 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1054/12/PP
Data
2012.11.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
dostawa
opodatkowanie
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Istota interpretacji
Mając na uwadze zaprezentowany powyżej stan faktyczny Wnioskodawca prosi o potwierdzenie, czy przychód podatkowy, jaki powinien rozpoznać Oddział stanowi wynagrodzenie, które na podstawie wewnętrznej dokumentacji zostało przypisane do funkcji pełnionych przez Oddział, tj. prac budowlano - montażowych, serwisu i kalibracji urządzenia?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 21 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przypisania Oddziałowi przychodu stanowiącego wynagrodzenie, które na podstawie wewnętrznej dokumentacji zostało przypisane do funkcji pełnionych przez Oddział, tj. prac budowlano – montażowych, serwisu i kalibracji urządzenia (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie przypisania Oddziałowi przychodu stanowiącego wynagrodzenie, które na podstawie wewnętrznej dokumentacji zostało przypisane do funkcji pełnionych przez Oddział, tj. prac budowlano – montażowych, serwisu i kalibracji urządzenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest spółką kapitałową z siedzibą w Belgii, prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na produkcji oraz instalacji zaawansowanych technologicznie urządzeń medycznych (np. cyklotron) wykorzystywanych w leczeniu oraz diagnostyce chorób nowotworowych. W ramach swojej działalności Spółka działa na terenie całej Europy.

Poza samą produkcją oraz dostawą urządzeń medycznych w ramach realizowanych zleceń Spółka zajmuje się również kompleksowym montażem urządzeń, ich serwisem oraz kalibracją. Z uwagi na specyfikę swojej działalności i konieczność posiadania specjalnych zasobów w lokalizacjach, w których realizowane są zamówienia (montaż oraz obsługa urządzeń), Spółka rejestruje oddziały w krajach, w których realizowane są zlecenia. Z uwagi na realizowane zlecenia Spółka zarejestrowała w Polsce Oddział (dalej: „Oddział” lub „Wnioskodawca”), w ramach którego realizowane są (również przy użyciu podwykonawców) projekty polegające na pracach budowlanych, montażowych oraz kalibracyjnych dotyczących sprzedawanych urządzeń medycznych.

Obecnie na terytorium Polski realizowane jest zlecenie polegające na dostawie i montażu cyklotronu (oraz analogiczny projekt polegający na dostawie i montażu ramienia cyklotronu). Podstawę realizacji projektu dotyczącego cyklotronu stanowi umowa zawarta z Instytutem z dnia 2 sierpnia 2010 r. na wykonanie inwestycji (dalej: „Umowa”). Umowa została podpisana przez Spółkę, która zobowiązała się do dostawy kompletnej instalacji cyklotronowej, umożliwiającej uzyskanie wiązki protonów o określonych parametrach. W zakresie zlecenia leży również dostawa infrastruktury technicznej i technologicznej niezbędnej do funkcjonowania instalacji cyklotronowej oraz zaprojektowanie pomieszczenia dla cyklotronu i wykonanie robót budowlanych. W tym zakresie Umowa przewiduje ustalone w wyniku postępowania przetargowego wynagrodzenie ryczałtowe, które zostało rozdzielone na część odpowiadającą wartości instalacji cyklotronowej (dostawa cyklotronu wraz z jego instalacją) oraz część odpowiadającą wartości robót budowlanych obiektu, w którym będzie się znajdował cyklotron dostarczony bezpośrednio z Belgii

Z uwagi na fakt, iż produkcja samego urządzenia cyklotronu odbywa się w całości w Belgii, tam też znajdują się wszelkie prawa własności przemysłowej, wiedza technologiczna oraz zasoby ludzkie dedykowane do jego wytworzenia. Funkcje pełnione przez Oddział nie obejmują produkcji i dostawy urządzenia (w przypadku Polski – cyklotronu). Funkcje polegające na pracach budowlano - montażowych, kalibracji zainstalowanego urządzenia realizowane są natomiast przez Oddział. Pomimo, że Umowa zawarta z kontrahentem ustala wynagrodzenie za zrealizowany projekt wyodrębniając wyłącznie cenę za usługi budowlane od wynagrodzenia za dostawę cyklotronu oraz jego instalację (tj. cena za cyklotron i jego instalację została określona łącznie), w celu precyzyjnego określenia, które z funkcji pełnione są przez Spółkę, a które przez Oddział, Wnioskodawca opracował dokumentację, w której wskazuje, jakiego rodzaju prace wykonywane są przez Oddział i jakie przychody powinny zostać do niego przypisane (w związku ze świadczonymi usługami).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Mając na uwadze zaprezentowany powyżej stan faktyczny Wnioskodawca prosi o potwierdzenie, czy przychód podatkowy, jaki powinien rozpoznać Oddział stanowi wynagrodzenie, które na podstawie wewnętrznej dokumentacji zostało przypisane do funkcji pełnionych przez Oddział, tj. prac budowlano - montażowych, serwisu i kalibracji urządzenia...

Zdaniem Wnioskodawcy, przychód podatkowy jaki powinien rozpoznać Oddział stanowi wynagrodzenie, które na podstawie wewnętrznej dokumentacji zostało przypisane do funkcji pełnionych przez Oddział, tj. prac budowlano - montażowych, serwisu i kalibracji urządzenia.

Należy zauważyć, iż zgodnie z ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2010 r., Nr 220, poz. 1447 ze zm.) dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „oddziałami”. Zgodnie z definicją sformułowaną w art. 5 ust. 1 UPO, przez zakład rozumie się stałą placówkę, poprzez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 UPO określenie „zakład” obejmuje w szczególności:

  1. miejsce zarządu,
  2. filię,
  3. biuro,
  4. zakład fabryczny,
  5. warsztat,
  6. kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu, kamieniołom albo jakiekolwiek inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż zgodnie z ust. 3 omawianego przepisu plac budowy lub prace montażowe stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli trwają dłużej niż dwanaście miesięcy. Zgodnie z UPO, szczególne zasady powstawania zakładu mają zastosowanie w przypadku działalności budowlanej. Należy podkreślić, iż co do zasady plac budowy, prace budowlane lub instalacyjne stanowią zakład, jeżeli trwają dłużej niż 12 miesięcy.

Omawiane regulacje mają zastosowanie do:

  1. budowy budynków, dróg, kanałów, mostów;
  2. istotnych prac remontowych (przekraczających drobne remonty mające na celu utrzymanie budynku w stanie niepogorszonym) dotyczących powyższych;
  3. budowy rurociągów, wykopalisk i wierceń;
  4. budowy instalacji związanych z projektem budowlanym;
  5. montażu trudno lub niedemontowanej instalacji lub urządzeń wewnątrz budynków i na zewnątrz, np. komory spalania, zbiorniki paliwa, linii montażowej;
  6. prac planistycznych prowadzonych w miejscu budowy lub instalacji;
  7. nadzoru budowy, prac budowlanych lub instalacyjnych;

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż specyficzna kategoria zakładu w postaci placu budowy była przedmiotem analizy organów podatkowych. Zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 11 sierpnia 2008 r. znak: IBPB3/423-372/08/BG „Ze względu na specyfikę działalności budowlanej, charakteryzującą się zwykle tymczasowością istniejącej placówki, zostaje określony czas trwania budowy, którego upływ świadczy o elemencie stałości. Plac budowy istnieje od dnia, w którym przedsiębiorca rozpoczyna swoją działalność, co obejmuje również wszelkie prace przygotowawcze.

Upływ okresu prowadzenia budowy decyduje o ustanowieniu zakładu w państwie źródła. Początku biegu tego okresu należy upatrywać w faktycznym rozpoczęciu prac, służących prowadzonej budowie. Zakończenie prowadzenia budowy następuje wtedy, gdy roboty budowlane zostaną całkowicie wykonane.

Zdarzeniem, z którego zaistnieniem wiąże się powstanie obowiązku podatkowego, jest upływ czasu określonego w danej umowie bilateralnej, prowadzący do powstania zakładu. Nawet jeżeli w kontrakcie budowlanym przewidziany jest dłuższy okres prac, zakład nie powstaje w momencie faktycznego rozpoczęcia budowy, lecz w dacie przekroczenia okresu przewidzianego w art. 5 ust. 3 Konwencji Modelowej OECD - tzn. okresu 12 miesięcy. Dopiero przekroczenie tego okresu, które powoduje powstanie zakładu, rodzi w rezultacie ograniczony obowiązek podatkowy dla przedsiębiorstwa w państwie źródła, rozciągający się na dochody osiągnięte od dnia rozpoczęcia prowadzenia robót budowlanych.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. umowy, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie przez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo prowadzi działalność w ten sposób, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Jeżeli działalność gospodarcza na terenie Polski nie jest prowadzona za pomocą położonego tutaj zakładu, dochód osiągnięty z działalności prowadzonej w Polsce zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. umowy podlega opodatkowaniu wyłącznie w państwie, w którym znajduje się miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika, czyli w Słowacji”.

W przedmiocie placu budowy jako specyficznej kategorii zakładu wypowiedział się również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 3 lipca 2008 r. znak: IP-PB3-423-458/08-5/MK, w której wyjaśnił „Określenie „plac budowy, budowa lub prace instalacyjne i montażowe" obejmuje nie tylko budowę budynków, lecz również budowę dróg, mostów lub kanałów, renowację takich budynków, dróg, mostów lub kanałów, układanie rurociągów i prowadzenie prac ziemnych. Określenie „prace montażowe” nie ogranicza się do prac instalacyjnych związanych z placem budowy: obejmuje ono również instalowanie nowych urządzeń, na przykład maszyn wewnątrz budynku lub na zewnątrz. Należy dodać, iż dla powstania zakładu w przypadku prac budowlanych konieczny jest upływ określonego w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania okresu. Nie ma natomiast znaczenia planowany okres budowy”.

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca pragnie zauważyć, iż funkcje, jakie pełni Oddział to, m.in.:

  1. prace budowlane dotyczące montażu cyklotronu oraz niezbędnego wyposażenia;
  2. instalacja cyklotronu oraz wyposażenia niezbędnego do jego prawidłowego funkcjonowania;
  3. kalibracja montowanego urządzenia zgodnie ze specyfikacją;
  4. przeprowadzenie testów prawidłowego funkcjonowania instalowanych urządzeń.

Mając na uwadze powyższe należy uznać, iż funkcje pełnione przez Oddział mieszczą się w zakresie regulacji art. 5 ust. 3 UPO. Biorąc pod uwagę, iż realizacja zlecenia z uwagi na swą specyfikę trwać będzie dłużej niż 12 miesięcy, Oddział stanowi zakład w rozumieniu UPO.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 UPO, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi.

Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 2 UPO, jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład, to, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3, w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać takiemu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, iż w celu ustalenia, jakiego rodzaju przychody powinny zostać rozpoznane przez Oddział i opodatkowane w Polsce, należy przyjąć swego rodzaju fikcję, zgodnie z którą Oddział stanowiłby odrębne od jednostki macierzystej samodzielne przedsiębiorstwo. W efekcie określając przychody Oddziału należy wziąć również pod uwagę zakres funkcji, jakie pełni on w przedmiotowym stanie faktycznym. W ocenie Wnioskodawcy jedynie przychody wynikające z aktywności, która leży w zakresie funkcji pełnionych przez Oddział powinny zostać opodatkowane w Polsce jako jego przychód. Zakres omawianych funkcji został ustanowiony w dokumentacji opracowanej przez Wnioskodawcę, która jednocześnie określa część wynagrodzenia odpowiadającą tym funkcjom. Zdaniem Wnioskodawcy, jedynie ta część wynagrodzenie spełnia kryteria określone w art. 7 ust. 3 UPO i tylko ona powinna zostać opodatkowana w Polsce. Potwierdzeniem powyższego jest stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego zaprezentowane w wyroku z dnia 4 sierpnia 2008 r. (sygn. II FSK 392/06), zgodnie z którym „Pojęcie „budowa i montaż” jako szczególna forma działalności uznawanej za „zakład” oznacza bowiem działalność o charakterze usługowym, polegającą na wykonywaniu czynności budowlano-montażowych. Zatem zyski wyłącznie z takich usług mogą być przypisane przedsiębiorstwu zagranicznemu jako uzyskane przez prowadzony w drugim państwie zakład wykonujący budowę albo montaż przez okres przekraczający określony Umową czas. Jakkolwiek zakres pojęcia „budowa albo montaż” jest szeroki i rozciąga się niewątpliwie na wszelkiego rodzaju prace budowlane i montażowe, obejmując także planowanie i nadzór nad tymi pracami, gdy wykonywane są przez przedsiębiorcę prowadzącego budowę, to do zakresu tego pojęcia nie daje się zaliczyć takich czynności, które polegają na podstawie /sprzedaży/, na rzecz podmiotu zalecającego wykonanie tych prac, towarów stanowiących materiały i urządzenia użyte do budowy lub montażu”.

Podsumowując, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż opodatkowaniu w Polsce jako zyski Oddziału powinny podlegać jedynie przychody związane z funkcjami pełnionymi przez Oddział w zakresie dotyczącym prac budowlanych oraz instalacyjnych. W tym zakresie Oddział stanowi zakład w rozumieniu UPO.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm. – zwanej dalej „updop”), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jak wynika z ww. ustawy uzyskiwanie dochodów w Polsce za pośrednictwem zakładu zagranicznego przedsiębiorcy prowadzi do powstania źródła przychodów w Polsce, które powinny być opodatkowane w Polsce.

Zgodnie z definicją zakładu zawartą w art. 4a pkt 11 updop pojęcie to oznacza:

  1. stałą placówkę, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje całkowicie lub częściowo działalność na terytorium innego państwa, a w szczególności oddział, przedstawicielstwo, biuro, fabrykę, warsztat albo miejsce wydobywania bogactw naturalnych,
  2. plac budowy, budowę, montaż lub instalację, prowadzone na terytorium jednego państwa przez podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium innego państwa,
  3. osobę, która w imieniu i na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa działa na terytorium innego państwa, jeżeli osoba ta ma pełnomocnictwo do zawierania w jego imieniu umów i pełnomocnictwo to faktycznie wykonuje,

-chyba że umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, stanowi inaczej.

Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku, gdy właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska, nie stanowi inaczej. Siedziba Spółki znajduje się na terytorium Belgii, dlatego też analiza czy posiada Ona zakład w Polsce powinna zostać przeprowadzona na gruncie postanowień Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 20 sierpnia 2001 r. (Dz. U. z 2004 r., Nr 211 poz. 2139; zwanej dalej „umowa polsko – belgijska”).

Stosownie do art. 7 ust. 1 umowy polsko – belgijskiej, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że przedsiębiorstwo prowadzi w drugim Umawiającym się Państwie działalność gospodarczą poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej można przypisać je temu zakładowi. Zakład został zdefiniowany w art. 5 ust. 1 umowy polsko – belgijskiej jako stała placówka, przez którą całkowicie albo częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa.

Jak stanowi art. 5 ust. 2 umowy polsko – belgijskiej określenie „zakład” obejmuje w szczególności:

  1. siedzibę zarządu,
  2. filię,
  3. biuro,
  4. fabrykę,
  5. warsztat i
  6. kopalnię, źródło ropy naftowej lub gazu ziemnego, kamieniołom albo inne miejsce wydobywania zasobów naturalnych.

Zgodnie z art. 5 ust. 3 umowy polsko – belgijskiej, plac budowy lub prace montażowe stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli trwają dłużej niż dwanaście miesięcy.

Stosownie do art. 5 ust. 4 umowy polsko – belgijskiej, bez względu na powyższe postanowienia, zakład nie obejmuje:

  1. użytkowania placówek, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania lub wydawania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa;
  2. utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu składowania, wystawiania lub wydawania;
  3. utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu przerobu przez inne przedsiębiorstwo;
  4. utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa;
  5. utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia dla przedsiębiorstwa jakiejkolwiek innej działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym;
  6. utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia dowolnego połączenia rodzajów działalności, o których mowa w punktach od a) do e), pod warunkiem jednak, że całkowita działalność tej placówki, wynikająca z takiego połączenia ma charakter przygotowawczy lub pomocniczy.

Dokonując interpretacji postanowień umowy polsko-belgijskiej należy zwrócić uwagę na tekst Modelowej Konwencji stanowiącej wzór umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania zawieranych przez Polskę, jak również brzmienie Komentarza do niej. Zostały one wypracowane w drodze konsensusu przez wszystkie państwa członkowskie OECD, które zobowiązały się tym samym do stosowania zawartych w nich postanowień. Modelowa Konwencja, jak i Komentarz do niej nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, natomiast stanowią wskazówkę, jak należy interpretować zapisy umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Zatem, obowiązki podatkowe podmiotów z siedzibą w odrębnych państwach należy rozpatrywać z uwzględnieniem postanowień umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz Modelowej Konwencji OECD wraz z Komentarzem.

W komentarzu do art. 5 ust. 3 Modelowej Konwencji OECD stwierdzono, iż: „określenie plac budowy, budowa lub prace instalacyjne i montażowe obejmuje nie tylko budowę budynków dróg, mostów lub kanałów, renowację (obejmująca ważne prace budowlane, a nie tylko prace związane z utrzymaniem i dekoracją) takich budynków, dróg, mostów lub kanałów, układanie rurociągów i prowadzenie prac ziemnych. Również określenie prace montażowe nie ogranicza się do prac instalacyjnych związanych z placem budowy: obejmuje ono również instalowanie nowych urządzeń (…)”. Plac budowy istnieje od dnia, w którym przedsiębiorca rozpoczyna swoją działalność, co obejmuje wszelkie prace przygotowawcze wykonane w państwie, w którym ma być wzniesiona budowla. Za dzień podjęcia efektywnych prac, w przypadku prac montażowych, uznaje się dzień przybycia pierwszej osoby, która ma wykonać montaż. Zakończenie biegu dwunastomiesięcznego okresu prowadzenia budowy, prac montażowych lub instalacyjnych następuje wraz z całkowitym ukończeniem prac budowlanych, montażowych lub instalacyjnych. Ukończenie przedmiotowych prac następuje wraz z formalnym przyjęciem prac przez zamawiającego. Jako moment zakończenia można więc przyjąć zasadniczo dzień podpisania protokołu ostatecznego odbioru robót budowlanych, montażowych lub instalacyjnych. Prace budowlane lub montażowe stanowią zakład tylko wtedy, jeżeli obiekty te istnieją dłużej niż dwanaście miesięcy (należy zaznaczyć, iż powyższe kryterium odnosi się również do podwykonawcy w zakresie wykonywanych przez niego prac). Prace wykonywane na placu budowy przez podwykonawców wlicza się do okresu prowadzenia budowy przez generalnego wykonawcę (czas spędzony na budowie przez podwykonawcę powinien być traktowany jako czas zużytkowany przez wykonawcę generalnego).

Biorąc pod uwagę powyższe regulacje oraz przedstawiony stan faktyczny, w przedmiotowej sprawie nie ulega wątpliwości, że Spółka będzie posiadać na terenie Polski zakład. Należy zauważyć, że istnienie zakładu ukonstytuuje się dopiero po upływie 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prac budowlano-montażowych. W związku z tym od dnia, w którym ukonstytuuje się istnienie zakładu, Wnioskodawca będzie podatnikiem podatku dochodowego w Polsce w odniesieniu do części dochodów, które zostaną przypisane temu zakładowi. Zgodnie z art. 7 ust. 2 umowy polsko-belgijskiej, jeżeli przedsiębiorstwo Umawiającego się Państwa wykonuje działalność w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład, to, z zastrzeżeniem postanowień ustępu 3, w każdym Umawiającym się Państwie należy przypisać takiemu zakładowi takie zyski, które mógłby on osiągnąć, gdyby wykonywał taką samą lub podobną działalność w takich samych lub podobnych warunkach jako samodzielne przedsiębiorstwo i był całkowicie niezależny w stosunkach z przedsiębiorstwem, którego jest zakładem.

Natomiast, zgodnie z pkt 1 Protokołu do umowy polsko-belgijskiej, odnośnie do artykułu 7 ustęp 1 i 2, w przypadku kontraktów dotyczących prac badawczych, dostaw, urządzeń instalacyjnych lub budowy urządzeń albo pomieszczeń przemysłowych, handlowych lub naukowych albo robót publicznych, zyski, które mogą być przypisane zakładowi znajdującemu się w Umawiającym się Państwie, za pomocą którego przedsiębiorstwo drugiego Umawiającego się Państwa wykonuje swoją działalność, są określane wyłącznie na podstawie tej części kontraktu, która została rzeczywiście wykonana przez zakład w tym Umawiającym się Państwie, w którym zakład się znajduje.

Należy zauważyć, że powyższe regulacje (w tym art. 7 ust. 1 umowy polsko-belgijskiej) normują zasadę opodatkowania w państwie, w którym położony jest zakład jedynie takich zysków, które mogą być przypisane temu zakładowi. Natomiast zyski związane z pozostałymi czynnościami zmierzającymi do realizacji danego projektu, które nie są jednak bezpośrednio związane z zakładem, nie powinny być do tego zakładu alokowane (a więc zyski te nie powinny podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce). Należy zatem każdorazowo oceniać, czy zyski przedsiębiorstwa pozostają w związku z działalnością wykonywaną przez zakład.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że oddział realizuje następujące funkcje:

  1. prace budowlane dotyczące montażu cyklotronu oraz niezbędnego wyposażenia;
  2. instalacja cyklotronu oraz wyposażenia niezbędnego do jego prawidłowego funkcjonowania;
  3. kalibracja montowanego urządzenia zgodnie ze specyfikacją;
  4. przeprowadzenie testów prawidłowego funkcjonowania instalowanych urządzeń.

Dochód jaki można przypisać oddziałowi będzie wyznaczany zakresem funkcji przez niego pełnionych. W takim też zakresie będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Nadmienia się, że w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj