Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP/443-7/07/INT/1
z 26 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7/07/INT/1
Data
2007.01.26



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynsz
lokal użytkowy
odliczenie podatku od towarów i usług
zapłata


Pytanie podatnika
Podatnik pyta czy może odliczyć podatek vat z faktur dokumentujących zapłatę za czynsz z tytułu najmu lokalu użytkowego, który nie będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności. Utrzymanie lokalu przez Spółkę będzie jedynie formą zabezpieczenia się Spółki przed konkurencją.


Spółka w 2005 r. wynajęła lokal użytkowy w celu otworzenia w nim nowej apteki. Z tego tytułu płaciła czynsz, od którego odliczała podatek naliczony. Obecnie wspólnicy Spółki zamierzają podjąć uchwałę o rezygnacji z utworzenia apteki w tym lokalu z powodów od nich niezależnych.
Podatnik pyta czy po rezygnacji z utworzenia w tym lokalu apteki płacony nadal czynsz będzie kosztem uzyskania przychodu i czy Podatnik nadal będzie mógł odliczać podatek vat z tego tytułu. Spółka nadal chce wynajmować ten lokal i płacić z tego tytułu czynsz.
Fakt ten zdaniem Spółki ma na celu powstrzymanie konkurencji przed utworzeniem w tym lokalu nowej apteki, która byłaby konkurencją dla istniejącej już apteki będącej własnością wspólników Spółki.
Zdaniem Spółki po podjęciu uchwały o rezygnacji z inwestycji (utworzenie nowej apteki) płacony czynsz będzie stanowił koszt uzyskania przychodu, w związku z czym Spółka będzie mogła odliczać podatek naliczony ponieważ:
- wydatek jest ponoszony przez podatników
- poniesiony wydatek pozostaje w związku z prowadzoną przez podatników działalnością
- powstrzymanie konkurencji w znaczący sposób przyczyni się do utrzymania bardzo dobrej pozycji na rynku działającej już od kilku lat apteki (ewidentny związek kosztu z osiąganym przychodem).
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwana dalej ustawą o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Kwotę podatku naliczonego w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT stanowi z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Tut. organ podatkowy postanowieniem PDI415/1/422/93/06 wydanym w dn. 29.12.2006 r. stwierdził, że czynsz płacony za lokal, który nie jest wykorzystywany do prowadzonej działalności nie jest kosztem uzyskania przychodu.
Powyższy fakt nie daje więc możliwości odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj