Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-171/07/JP
z 6 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-171/07/JP
Data
2007.11.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
koszt kwalifikowany
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej


Istota interpretacji
Możliwość odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy służące wyłącznie do realizacji świadczeń zdrowotnych, zwolnionych z podatku VAT.



Wniosek ORD-IN 786 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. . z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w S., przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2007r. (data wpływu 13 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizowanego projektu polegającego na modernizacji wyposażenia bloku operacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2007r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego w ramach realizowanego projektu i zgodności z obowiązującymi przepisami prawa złożonego świadectwa kwalifikowalności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w S. prowadzi działalność od 31 grudnia 1998r. Przedmiotem działalności jest zgodnie ze statutem - udzielanie świadczeń zdrowotnych, prowadzenie oświaty zdrowotnej w zakresie promocji zdrowia oraz organizowanie w ustalonym zakresie opieki medycznej w sytuacjach awaryjnych i klęsk żywiołowych. Wymienione świadczone usługi zwolnione są od podatku od towarów i usług ( art. 43 ust. 1 ustawy o VAT). W 2005r. zrealizowano projekt Modernizacja wyposażenia bloku operacyjnego SP ZOZ S. w ramach ZPORR w części 75 % podlegającej zwrotowi ze środków z budżetu Unii Europejskiej. Zakupiono aparat RTG z ramieniem C, oraz sprzęt operacyjny do badań endoskopowych - laparoskop, histeroskop, 2 cystoskopy, 2 resektoskopy w części 25 % ze środków własnych i 75 % środków ZPORR. Zakupiony sprzęt służy całkowicie świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia, wykorzystywany jest w całości na bloku operacyjnym do wykonywania świadczeń medycznych zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu. W związku z ubieganiem się przez SP ZOZ w S. o przyznanie dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach ZPORR na realizację projektu złożono oświadczenie, iż realizując powyższy projekt SP ZOZ S. nie może odzyskać w żaden sposób poniesionego kosztu podatku VAT, którego wysokość została określona w kategorii wydatki kwalifikowane w tabeli E 4 we wniosku o przyznanie dofinansowania. Jednocześnie SP ZOZ w S. zobowiązał się do zwrotu refundowanej w ramach projektu części poniesionego VAT, jeżeli zaistnieją przesłanki umożliwiające odzyskanie tego podatku (art. 91 ust. 7 ustawy o VAT). W związku z otrzymanym pismem znak: ………… z dnia 29 sierpnia 2007r. z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w R. należy dokonać powtórnej weryfikacji kwalifikowalności podatku VAT dla projektu oraz dostarczyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego określające, czy beneficjent zarządzający projektem jest płatnikiem podatku VAT i czy w odniesieniu do realizowanego projektu istnieje możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub części. SP ZOZ w S. jest podatnikiem podatku VAT należnego za wynajmowane wolne powierzchnie, refakturuje faktury za media (prąd, wodę, gaz, telefony), pranie odzieży. W roku 2004 sprzedaż za ww. usługi stanowiła 0,67 % w sprzedaży ogółem, w roku 2005 stanowiła 0,64 % w sprzedaży ogółem, w roku 2006 wyniosła 0,68 % w sprzedaży ogółem.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy złożone oświadczenie kwalifikowalności naliczonego podatku VAT jest zgodne z obowiązującymi przepisami... Czy w ramach realizowanego projektu istniała możliwość odliczenia podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Prowadzona działalność nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT z uwagi na fakt, iż świadczone usługi na podstawie zał. nr 4 (symbol PKWIU 85) jako usługi z zakresu ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych) korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. W odniesieniu do realizowanego projektu nie istnieje możliwość odliczenia podatku VAT. Udział użytkowanej aparatury i sprzętu medycznego w stosunku do całkowitej wartości kwalifikowalnej projektu wynosi 100 %.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie odliczenia podatku od towarów i usług związanego z realizacją opisanego we wniosku projektu uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy wymieniono usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zrealizował projekt pn. „Modernizacja wyposażenia bloku operacyjnego”. Świadczone usługi, dla których zrealizowano ten projekt w całości zaliczają się do usług z zakresu ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Zatem w myśl powyższych przepisów nabywane towary i usługi, związane z realizacją ww. projektu nie będą służyły czynnościom opodatkowanym, ponieważ będą wykorzystywane do udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach usług w zakresie ochrony zdrowia, które korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.Tym samym Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług w ramach realizowania przedmiotowego programu.

W świetle powyższego stwierdzenie Wnioskodawcy „iż nie może odzyskać w żaden sposób poniesionego kosztu podatku VAT” zawarte w oświadczeniu złożonym w związku z ubieganiem się o przyznanie dofinansowania na realizację projektu jest zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami podatku od towarów i usług.

Zauważyć ponadto należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Mogą one jedynie dokonać oceny czy podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, w okolicznościach wskazanych przez samego podatnika, może zostać przez niego odliczony lub zwrócony w trybie przewidzianym przepisami o podatku od towarów i usług, co też w przedmiotowej sprawie tut. organ uczynił. Pojęcie kosztu kwalifikowanego należy rozumieć zgodnie z przepisami regulującymi zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszego postanowienia mogą być jedynie pomocne przy dokonywaniu kwalifikacji, czy podatek VAT w tej sytuacji może być kosztem kwalifikowanym.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj