Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF2/415-66c/254/07/AZ
z 31 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF2/415-66c/254/07/AZ
Data
2007.08.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
objęcie (nabycie) akcji
podwyższenie
przychody z innych źródeł
przychód z praw majątkowych
wartość nominalna
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Czy w przypadku objęcia nowych udziałów (akcji) spółki z agio (tj. po wartości emisyjnej wyższej od wartości nominalnej) oraz w związku z podwyższeniem wartości nominalnej istniejących już udziałów (akcji) spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji, powstanie u podatnika przychód ze źródeł „prawa majątkowe” oraz „inne źródła”?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 10 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 18 oraz art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.06.2007r. wpłynął do tut. organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwestii ustalenia, czy w przypadku objęcia nowych udziałów (akcji) spółki z agio (tj. po wartości emisyjnej wyższej od wartości nominalnej) oraz w związku z podwyższeniem wartości nominalnej istniejących już udziałów (akcji) spółki w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji, powstanie u Wnioskodawcy przychód ze źródeł „prawa majątkowe” oraz „inne źródła”.

Z opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca posiada „stare akcje”. Obecna wartość rynkowa tych akcji przekracza ich wartość nominalną (cenę nabycia). W 2007 roku Strona zadysponuje częścią lub całością powyższych akcji w sposób następujący:

a) wniesie wkład niepieniężny (aport) w postaci „starych akcji” do spółki w zamian za co otrzyma nowoemitowane (nowoutworzone) udziały (akcje) w spółce. Nowe akcje, których wartość nominalna będzie równa wartości nominalnej „starych akcji”, zostaną objęte przez Wnioskodawcę po wartości emisyjnej równej wartości rynkowej „starych akcji” lub

b) wniesie wkład niepieniężny (aport) w postaci „starych akcji” do spółki w zamian za co zostanie podwyższona wartość nominalna istniejących udziałów (akcji) w spółce, należących do Wnioskodawcy, ale bez obejmowania nowych udziałów (akcji) w spółce.

Zdaniem Strony, w opisanej we wniosku sytuacji tj. w przypadku objęcia nowych udziałów (akcji) spółki z agio (tj. po wartości emisyjnej wyższej od wartości nominalnej) oraz w sytuacji podwyższenia wartości nominalnej istniejących już udziałów (akcji) spółki (bez obejmowania nowych udziałów) w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji - nie powstanie przychód z ze źródeł „prawa majątkowe” oraz „inne źródła”. Wnioskodawca wyraża stanowisko, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdują zastosowania przepisy art. 18 i art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ww. ustawy. W punkcie 7 tego artykułu jako źródło przychodu wymieniono kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) - c), natomiast w pkt 9 – inne źródła. W myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 powołanej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do zapisu art. 17 ust. 1a w/w ustawy, przychód określony w ust. 1 pkt 9 powstaje w dniu :

1) zarejestrowania spółki albo

2) wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki, albo

3) wydania dokumentów akcji, jeżeli objęcie akcji jest związane z warunkowym podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 powołanej ustawy, przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c), pkt 6, 7, 9, i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

W myśl art. 18 w/w ustawy, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Z kolei art. 20 ust. 1 powołanej ustawy stanowi, iż za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, iż wniesienie przez Wnioskodawcę do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci akcji w zamian za objęcie nowoemitowanych akcji, stanowi – stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - źródło przychodów z kapitałów pieniężnych. Dokonanie takiej kwalifikacji wyklucza tym samym możliwość zaliczenia uzyskanego przez Stronę przychodu w postaci nominalnej wartości nowoobjętych akcji do przychodów ze źródeł prawa majątkowe oraz inne źródła. Podkreślić należy, iż katalogi przychodów zaliczanych do przychodów z praw majątkowych oraz z innych źródeł mają charakter otwarty, o czym świadczy użycie w przepisach art. 18 oraz art. 20 ust. 1 powołanej ustawy sformułowania „w szczególności”. Konsekwencją otwartości katalogu praw majątkowych jest to, iż przychodem z tego źródła może być każdy przychód, którego bezpośrednim źródłem jest prawo majątkowe. Z kolei przychodami z innych źródeł są wszelkie przychody, które nie pochodzą ze źródeł określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 – 8 w/w ustawy, a jednocześnie stanowią one przychód w rozumieniu tej ustawy. Ponadto, zauważyć także należy, że przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia prawa majątkowego, jak również nie określają w sposób szczególny tj. na użytek „innych źródeł” pojęcia przychodu. W związku z powyższym zastosowanie znaleźć musi definicja ogólna zawarta w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji oznacza to, że obowiązek podatkowy dla źródła przychodów w postaci praw majątkowych oraz innych źródeł powstaje z chwilą faktycznego otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniędzy i wartości pieniężnych oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Powyższe oznacza, iż opisana we wniosku sytuacja dotycząca wniesienia przez Wnioskodawcę do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci akcji w zamian za podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów (akcji) w spółce nie spełnia dyspozycji art. 11 ust. 1 w/w ustawy, tak więc nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze źródła prawa majątkowe oraz inne źródła.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj