Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF2/415-62b/250/07/AZ
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF2/415-62b/250/07/AZ
Data
2007.09.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu


Słowa kluczowe
działalność deweloperska
działalność gospodarcza
spółka jawna
sprzedaż budynków
ustalanie dochodu


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy ustalić dochód w przypadku zbycia budynków mieszkalnych wybudowanych przez spółkę jawną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na gruntach wniesionych uprzednio do spółki w formie wkładu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20.06.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawców wyrażone we wniosku – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20.06.2007r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w kwestii sposobu ustalenia dochodu w przypadku zbycia budynków mieszkalnych wybudowanych przez spółkę jawną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na gruntach wniesionych uprzednio do spółki w formie wkładu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawcy są współwłaścicielami działek budowlanych, na których zamierzają wybudować domy z zamiarem dalszej odsprzedaży. W tym celu jeszcze jako osoby fizyczne Wnioskodawcy zaciągnęli kredyt. Przedmiotowe działki budowlane zostały wniesione do nowo zawiązanej spółki jawnej jako wkład. Jednocześnie Strona zaznacza, że celem w/w spółki jest prowadzenie działalności developerskiej polegającej na sprzedaży domów wybudowanych na działkach wniesionych tytułem wkładu do spółki.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawcy zwrócili się z zapytaniem, w jaki sposób należy ustalić dochód w przypadku zbycia budynków mieszkalnych wybudowanych przez spółkę jawną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na gruntach wniesionych uprzednio do spółki w formie wkładu?

Strona wyraża stanowisko, iż w przedmiotowej sprawie znajduje zastosowanie art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w części dotyczącej odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1. Zdaniem Wnioskodawców, zgodnie z w/w przepisem, w przypadku zbycia budynku mieszkalnego w ramach działalności gospodarczej, dochód należy ustalić odejmując od kwoty uzyskanego przychodu wydatki, stanowiące koszt uzyskania przychodu w rozumieniu art. 22 i art. 23, w tym także wartość gruntu (stanowiącego własność spółki), na którym został on wybudowany. Jednocześnie Strona zaznacza, że wartość gruntów wnoszonych do spółki jawnej tytułem wkładu powinna zostać określona zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 w/w ustawy tj. w wysokości ustalonej przez wspólników na dzień wniesienia wkładu, nie wyższej jednak od ich wartości rynkowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 w/w ustawy. W punkcie 3 tego artykułu jako źródło przychodu wymieniona została działalność gospodarcza. Stosownie do zapisu art. 14 ust. 1 powołanej ustawy, za przychód z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt. 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 w/w ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c) wartościami niematerialnymi i prawnymi,

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątkowych wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c (...).

Pojęcie kosztu określone zostało w art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powołanej ustawy.

Stosownie do zapisu art. 23 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:

a) nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowania gruntów,

b) nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,

c) ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d), oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, bez względu na czas ich poniesienia.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem w rozumieniu art. 14 a kosztami uzyskania powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego, lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa. Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawcy wnieśli do nowo zawiązanej spółki jawnej wkład niepieniężny w postaci działek budowlanych. Na przedmiotowych gruntach wybudowane zostaną domy, które następnie będą sprzedane w ramach prowadzonej przez spółkę działalności developerskiej. Mając na uwadze fakt, iż przedmiotem prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej jest budowa domów mieszkalnych przeznaczonych na sprzedaż, stwierdzić należy, iż uzyskane przychody z tego tytułu stanowić będą – w myśl art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychody z działalności gospodarczej. Natomiast kwalifikacja wydatków do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowana jest dokonaniem właściwej oceny, czy poniesione wydatki mają lub mogą mieć wpływ na osiągnięcie przychodu, a więc istnieniem związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy wydatkiem, a przychodem. Jeśli więc pomiędzy określonym wydatkiem a przychodem, lub źródłem przychodu istnieje związek o charakterze przyczynowo – skutkowym lub gospodarczym oraz wydatek ten nie został wymieniony w art. 23 ustawy, to na podstawie powyższego przepisu stanowi on koszt uzyskania przychodu. Jednocześnie zauważyć należy, iż stosownie do treści art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a) powołanej ustawy, możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości gruntu jest odroczona do momentu, w którym następuje jego odpłatne zbycie. Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić należy, iż w sprawie będącej przedmiotem wniosku, dochodem ze sprzedaży budynków mieszkalnych wybudowanych na gruntach wniesionych apotem do spółki będzie różnica pomiędzy wysokością uzyskanego przychodu z ich odpłatnego zbycia, a wydatkami stanowiącymi koszt uzyskania przychodu oraz wartością gruntu, o ile wniesienie tego gruntu nastąpiło w formie aktu notarialnego.

A zatem stanowisko Wnioskodawców wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj