Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/DF2/415-69/272/07/ER
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/DF2/415-69/272/07/ER
Data
2007.09.14



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
aport
remanent początkowy
spółka jawna
towar handlowy


Pytanie podatnika
Czy towary handlowe wniesione do spółki jawnej jako część aportu, którego przedmiotem było przedsiębiorstwo, stanowić będą remanent początkowy w tej spółce dla potrzeb rozliczenia rocznego dochodu ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.06.2007r. (data wpływu 28.06.2007r) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003r. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) w indywidualnej sprawie - Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku – za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 28.06.2007r. wpłynął do tutejszego organu wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26.07.2007r, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w kwestii ustalenia, czy towary handlowe wniesione do spółki jawnej jako część aportu, którego przedmiotem było przedsiębiorstwo, stanowić będą remanent początkowy w tej spółce dla potrzeb rozliczenia rocznego dochodu.

Z przedstawionego we wniosku i uzupełnienia stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest jednym z udziałowców trzyosobowej spółki jawnej (ojciec i dwoje dzieci), zawartej w dniu 11.12.2006r i zarejestrowanej w KRS w dniu 29.12.2006r. Jeden ze wspólników (ojciec) w dniu 20.01.2007r wniósł w formie aportu do spółki jawnej całe swoje przedsiębiorstwo (tj. towary handlowe, środki trwałe, należności, zobowiązania itd.), które prowadził jako osoba fizyczna. W dniu 21.01.2007r ojciec wystąpił ze spółki przekazując pozostałym w spółce dzieciom ogół praw i obowiązków przysługujących mu dotychczas w spółce. W podatkowej księdze przychodów i rozchodów , założonej w dniu 20.01.2007r ujęto jako wydatki poniesione dnia 09.01.2007r, przed rozpoczęciem działalności opłatę w wysokości 30,00 zł za wydanie odpisów z KRS oraz uzyskanie pierwszego przychodu w dniu 22.01.2007r.

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy towary handlowe wniesione do spółki jawnej jako część aportu, którego przedmiotem było przedsiębiorstwo, stanowić będą remanent początkowy w tej spółce dla potrzeb rozliczenia rocznego dochodu ?

Wnioskodawca wyraża stanowisko, że z uwagi na uzyskanie przez spółkę pierwszego przychodu w dniu 22.01.2007r oraz fakt, że w myśl zapisów art. 93 a ustawy Ordynacja podatkowa spółka wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa i obowiązki przedsiębiorstwa wniesionego aportem, towary handlowe wniesione do spółki w ramach aportu przedsiębiorstwa powinny być wykazane w remanencie początkowym spółki i mieć wpływ na ustalenie dochodu za 2007 rok.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Ursynów dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Zgodnie z zapisami art. 93a § 1 i § 2 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1) przekształcenia innej osoby prawnej,

2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Przepis § 1 zgodnie z § 2 pkt 2 stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.Natomiast zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów zostały sprecyzowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).Stosownie do przepisów § 2 ust. 1 cytowanego rozporządzenia obowiązek prowadzenia tej księgi ciąży m. in. na spółkach jawnych, o których mowa w art. 24 a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r Nr 14 poz. 176 z późn. zm.), a jej wzór ustalony został w załączniku nr 1 do wyżej wymienionego rozporządzenia. W myśl regulacji przepisów § 10 ust. 1 powołanego rozporządzenia podatnicy, są obowiązani założyć księgę na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego. Przepisy § 27 ust. 1 cytowanego rozporządzenia nakładają m. in. wymóg sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego.

W aspekcie powyższego – w świetle przedstawionego stanu faktycznego – uznać należy, że skoro rozpoczęcie działalności nastąpiło w dniu 22.01.2007r, to na ten dzień spółka miała obowiązek sporządzenia remanentu. Zatem towar handlowy wniesiony aportem przez wspólnika winien być objęty spisem z natury sporządzonym na dzień rozpoczęcia działalnościi wykazany w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako remanent początkowy.Wartość towarów handlowych objętych spisem z natury i wykazanych w księdze przychodów i rozchodów będzie miała wpływ na ustalenie dochodu spółki za rok 2007.

A zatem stanowisko Wnioskodawcy wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja odnosi się jedynie do stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku.Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj