Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/443-18/07/66245
z 8 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/443-18/07/66245
Data
2007.08.08



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
aport
odliczenie podatku
znak towarowy


Pytanie podatnika
Czy obrót uzyskany z tytułu wniesienia aportem w/w składników do Spółki prawa handlowego powinien zostać uwzględniony na potrzeby obliczania proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawieart. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 11.05.2007 r. (doręczonego w dniu 21.05.2007 r). - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług s t w i e r d z a, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zamierza objąć w zamian za wkład niepieniężny (aport) udziały w spółce prawa handlowego . Przedmiotem aportu będą znaki towarowe w postaci oznaczeń :
- słownych,
- słowno-graficznych,
- oraz graficznych.

Znaki zostały przez Spółkę wytworzone we własnym zakresie. Na te znaki zostało udzielone Spółce prawo ochronne zgodnie z przepisami ustawy -Prawo własności przemysłowej.

Spółka nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od przedmiotowych praw ochronnych na znaki towarowe.

Spółka zadała pytanie: czy obrót uzyskany z tytułu wniesienia aportem w/w składników do Spółki prawa handlowego powinien zostać uwzględniony na potrzeby obliczania proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika, czynności powyższej nie należy uwzględniać przy ustaleniu rocznej proporcji obrotu. Znajduje to uzasadnienie w przepisie art. 90, ust. 5 ustawy o VAT. Przy wyliczeniu proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 2, wyłączyć należy dostawę środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji zgodnie z art. 90 ust. 5, i nie ma znaczenia fakt, że nie są one amortyzowane.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko zaprezentowane w przedmiotowej sprawie.
Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. 97, poz. 970, ze zm.), zwalnia się od podatku wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

Czynność wniesienia w formie aportu wartości niematerialnych i prawnych w zamian za udziały w spółce prawa handlowego należy rozpatrywać w kategorii dostawy towaru o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.). Ponieważ jak wyżej wskazano czynność ta jest zwolniona od podatku, obrót z tego tytułu winien być co do zasady uwzględniony dla celów obliczenia proporcji rocznej obrotu, o której mowa w art. 90, ust. 3 ustawy o VAT.

Ustawodawca przewidział jednakże wyjątki co do zakresu czynności uwzględnianych przy ustalaniu proporcji rocznej. Wyjątek taki zawiera m.in. regulacja art. 90, ust. 5 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że do obrotu, o którym mowa w art. 90, ust. 3 ustawy o VAT nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87, ust. 3 używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności. W art. 87, ust. 3 mowa jest m.in. o wartościach niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji do których zaliczają się wymienione znaki towarowe. W powołanym przepisie jest mowa o wartościach niematerialnych i prawnych, które na podstawie odrębnych przepisów podlegają amortyzacji. Wymienione składniki: znaki towarowe podlegają amortyzacji, co wynika z dyspozycji art. 16b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). Chociaż Spółka nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych z tyt. posiadania znaków towarowych pozostaje to bez znaczenia dla faktu, iż stanowią one kategorię składników majątku podlegających amortyzacji, a zatem z tego już tytułu podlegają objęciu regulacją art. 90, ust. 5 ustawy o VAT.

Konkludując: wnosząc w formie aportu znaki towarowe Spółka nie jest obowiązana do uwzględniania obrotu z tego tytułu (zwolnionego z opodatkowania) przy ustalaniu rocznej proporcji, o której mowa w art. 90, ust. 3 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj