Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/423-0071/07/AK
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/423-0071/07/AK
Data
2007.07.19



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kurs walut
różnice kursowe
waluta obca


Pytanie podatnika
Spółka ma wątpliwości, czy istnieje możliwość zastosowania uproszczonych zasad wyceny polegających na tym, iż w przypadku posiadania kilku kursów z jednego dnia ogłaszanych przez bank (brak możliwości określenia faktycznego kursu) do wyceny zapłaty należności i zobowiązań zawsze przyjęty będzie np. pierwszy kurs z danego dnia ogłoszony przez bank, w związku z czym zawsze będzie stosowany kurs kupna (sprzedaży) stosowany przez bank, a nie średni kurs NBP.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy-Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: różnice kursowe – określenie faktycznego kursu waluty

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka z o.o. dokonuje transakcji, w których nabywcą (dostawcą) są podmioty zagraniczne. Co za tym idzie Spółka posiada należności i zobowiązania w walutach obcych. Należności wpływają na rachunek walutowy, a zobowiązania są regulowane poprzez rachunek walutowy, którego właścicielem jest Spółka. Waluta, którą Spółka otrzymuje z tytułu wpływów należności służy m.in. do regulowania zobowiązań. Zdarza się, że w ciągu dnia bank ogłasza po kilka kursów walut i w tym momencie nie możliwe jest określenie faktycznego kursu waluty. W takim przypadku Spółka stosuje do wyceny kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonanej operacji gospodarczej na rachunku bankowym.

Spółka ma wątpliwości, czy istnieje możliwość zastosowania uproszczonych zasad wyceny polegających na tym, iż w przypadku posiadania kilku kursów z jednego dnia ogłaszanych przez bank (brak możliwości określenia faktycznego kursu) do wyceny zapłaty należności i zobowiązań zawsze przyjęty będzie np. pierwszy kurs z danego dnia ogłoszony przez bank, w związku z czym zawsze będzie stosowany kurs kupna (sprzedaży) stosowany przez bank, a nie średni kurs NBP.

Zdaniem Wnioskodawcy dopuszczalne jest przyjęcie zasady, polegającej na tym, iż w przypadku posiadania kilku kursów z jednego dnia do wyceny zapłaty należności i zobowiązań zawsze przyjęty będzie np. pierwszy ogłoszony z danego dnia przez bank, w związku z czym zawsze będzie stosowany kurs kupna (sprzedaży) stosowany przez bank, a nie średni kurs NBP.

Na tle przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Jak stanowi art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 1-3 ustawy z dnia 15.02.1992r. dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5 (...).

Z kolei ujemne różnice kursowe, jak stanowi art. 15a ust. 3 pkt 1-3 ustawy z dnia 15.02.1992r., powstają jeżeli wartość:

  1. przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  2. poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  3. otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5 (...).

Na podstawie art. 15a ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Zgodnie z art. 15a ust. 5 ustawy z dnia 15.02.1992r. jeżeli faktycznie zastosowany kurs waluty, o którym mowa w ust. 2 i 3, jest wyższy lub niższy odpowiednio o więcej niż powiększona lub pomniejszona o 5 % wartość kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień faktycznie zastosowanego kursu waluty, organ podatkowy może wezwać strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających zastosowanie kursu waluty. W razie niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają zastosowanie faktycznego kursu waluty, organ podatkowy określi ten kurs opierając się na kursach walut ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski.

Jednocześnie na podstawie art. 15a ust. 8 ustawy z dnia 15.02.1992r. podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.

Jak wynika z powołanych przepisów podatkowo różnice kursowe zostały kompleksowo uregulowane w odrębnym art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, według nowej formuły, zgodnie z którą dodatnie różnice kursowe (ekonomicznie korzystne dla podatnika) wpływają na przychody a ujemne (ekonomicznie niekorzystne dla podatnika) na koszty podatkowe.

W przypadkach, w których należy zastosować kurs średni NBP, podatnicy powinni ten kurs przyjmować z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, poniesienia kosztu zgodnie z art. 12 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. Inna reguła obowiązuje natomiast przy przeliczeniu według kursów faktycznie zastosowanych, które należy przyjmować z tych dni, w których miało miejsce dane zdarzenie determinujące ich zastosowanie.

W przypadku otrzymania przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej, gdy należność wpływa na rachunek walutowy, jak również w przypadku poniesienia kosztu wyrażonego w walucie obcej, gdy zapłata następuje ze środków zgromadzonych na walutowym rachunku bankowym, Podatnik co do zasady powinien zastosować do rozliczenia różnic kursowych faktycznie zastosowany kurs waluty z dnia dokonania operacji, a nie kurs średni NBP z poprzedniego dnia roboczego.

W świetle art. 15a ust. 4 ustawy z dnia 15.02.1992r. zastosowanie kursu średniego NBP, zamiast faktycznie zastosowanego kursu waluty jest możliwe tylko w przypadku braku możliwości uwzględnienia faktycznie zastosowanego kursu waluty, np. w przypadku gdy podatnik korzysta z usług banku zagranicznego, w którym nie jest ogłaszany kurs waluty stosowany do przeliczenia złotego.

Ponieważ w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku Podatnika (tj. gdy bank ogłasza po kilka kursów walut w ciągu dnia) istnieje kurs banku dla danej waluty, to nieprawidłowym byłoby zastosowanie do wyceny kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dokonanie operacji na rachunku walutowym. Jednocześnie mając na uwadze art. 15a ust. 8 ustawy z dnia 15.02.1992r. - w ocenie tut. Organu podatkowego - nie będzie naruszało przepisów podatkowych, przyjęcie zasady, iż do wyceny przyjmowany będzie np. pierwszy (ostatni) kurs z danego dnia ogłoszony przez bank. Przy czym powyższe rozwiązanie nie będzie naruszać przepisów podatkowych, o ile z dokumentacji opisującej przyjęte w jednostce zasady wyceny środków pieniężnych w walucie obcej powyższa zasada będzie wynikać, a Podatnik przyjętej metody nie będzie zmieniać w trakcie roku podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj