Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/415-003/07/EW
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/415-003/07/EW
Data
2007.04.10



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
członkowie spółdzielni
promocja
reklama
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy wartość prezentów otrzymywanych przez członków spółdzielni w związku z jej promocja i reklamą korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust.1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni z dnia 2 stycznia 2007r. (data wpływu do tut. Urzędu: 11.01.2007r.) uzupełnionego pismem z dnia 21.03.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu: 26.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w sprawie: zwolnienie z opodatkowania prezentów wręczanych członkom spółdzielni w związku z jej promocją i reklamą stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Spółdzielnia podała, że prowadzi szeroko zakrojone działania marketingowe w celu zwiększenia przychodów. Do tych działań należy między innymi wręczanie prezentów reklamowych takich jak: długopisy, kalendarze, parasolki, portfele itp., których wartość jednostkowa zwykle nie przekracza 100 zł.

Spółdzielnia wyjaśnia, że specyfika jej działalności polega na tym, że jej klientami mogą być wyłącznie jej członkowie (osoby fizyczne). Wynika to z art. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1995r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo – kredytowych. Na tle przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca formułuje pytanie, czy wartość prezentów otrzymanych przez jego członków w związku z promocją lub reklamą korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też winien sporządzić informacje o wysokości przychodów (PIT-8C) i przekazać je obdarowanym?

W opinii wnioskodawcy wartość upominków wręczanych członkom korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Co prawda, jak dalej wywodzi Spółdzielnia, między wnioskodawcą a jego członkami istnieje stosunek cywilnoprawny, ale intencją ustawodawcy było wyłączenie spod zwolnienia osób blisko związanych z przedsiębiorstwem, w tym pracowników, zleceniobiorców, osób związanych umową o dzieło itp.

Zastosowanie zwolnienia podatkowego do podmiotów, które nie mają obowiązku nawiązywania żadnej więzi ze swoimi klientami, a wykluczenie spod jego działania podmiotów takich jak Spóółdzielnia, spowoduje stworzenie nierównych warunków konkurencji między podmiotami.

Prowadzenie jakichkolwiek działań marketingowych w sytuacji, gdy wręczenie każdego upominku (np. długopisu) obciążone jest obowiązkiem podatkowym, staje się w praktyce niewykonalne. Intencją ustawodawcy było uniknięcie takich utrudnień w przypadku upominków reklamowych o niskiej wartości i należy w tym przypadku zastosować wykładnię celowościową przepisu zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i objąć te upominki zwolnieniem podatkowym.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje: Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym – art. 9 ust. 2 ustawy. Pojęcie przychodu definiuje art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl którego, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Artykuł 10 powołanej ustawy zawiera katalog źródeł przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wśród nich: inne źródła (ust. 1 pkt 9). Za przychody z innych źródeł, jak stanowi art. 20 ust. 1 ustawy, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. W art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy ustawodawca zwolnił od podatku dochodowego wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 100 zł; zwolnienie nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym.

Przez stosunki cywilnoprawne należy rozumieć tę grupę stosunków prawnych, które określone są przez dyspozycje norm prawa cywilnego. W rozpatrywanej sprawie stosunek cywilnoprawny łączący wnioskodawcę z jego klientami (członkami) regulują przepisy ustawy z dnia 14 grudnia 1995r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych (Dz.U. z 1996r. Nr 1 poz. 2 ze zm.) a w zakresie nieuregulowanym ustawą zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 16 września 1982r. - Prawo Spółdzielcze (Dz. U. z 1995r. Nr 54 poz. 288 ze zm.).

Wręczanie członkom Spółdzielni upominków w związku z jej promocją lub reklamą nie mieści się w zakresie podmiotowym zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy, a zatem świadczeniodawca z tytułu przekazywania przedmiotowych upominków zobowiązany jest do sporządzenia i przekazania świadczeniobiorcom i naczelnikom urzędów skarbowych właściwych dla tych osób informacji o wysokości przychodów PIT-8C. A zatem stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj