Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WVO/443-2/2007/AN
z 2 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WVO/443-2/2007/AN
Data
2007.04.02



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy spółka ma prawo odliczać podatek VAT od towarów i usług związanych z organizacją imprez okolicznościowych dla pracowników firmy, takich jak np. spotkania i wyjazdy integracyjne, spotkania świąteczne i imprezy kulturalne, rekreacyjno – sportowe wg zasad ogólnych? Wydatki poniesione są ze środków obrotowych spółki.


POSTANOWIENIE Na podstawie art.14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu wniosku XXX z dnia 03 stycznia 2007r (data wpływu do tutejszego urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów art.8 ust.2, art.86 ust.1, art.88 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 ze zm.) NACZELNIK TRZECIEGO MAZOWIECKIEGO URZĘDU SKARBOWEGO W RADOMIU stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE-stan faktyczny podany we wniosku: Jesteśmy firmą ze 100% udziałem kapitału zagranicznego będącego własnością firmy YYY GmbH, z siedzibą w Nienburg, Niemcy. Firma zajmuje się sprzedażą dodatków do żywności. Spółka w związku z prowadzoną działalnością zamierza organizować spotkania integracyjne i okolicznościowe dla swoich pracowników. Organizacja takich spotkań wynika z polityki personalnej Spółki. Spotkania te mają na celu zintegrowanie pracowników ze Spółką, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji miedzy pracownikami. Spółka wprawdzie posiada ZFŚS, jednakże nie zawsze charakter takich spotkań pozwala na sfinansowanie poniesionych wydatków ze środków Funduszu.

-treść pytania: Czy spółka ma prawo odliczać podatek VAT od towarów i usług związanych z organizacją imprez okolicznościowych dla pracowników firmy, takich jak np. spotkania i wyjazdy integracyjne, spotkania świąteczne i imprezy kulturalne, rekreacyjno – sportowe wg zasad ogólnych? Wydatki poniesione są ze środków obrotowych spółki.

-stanowisko wnioskodawcy wobec powyższego stanu faktycznego: Zdaniem Spółki nie wszystkie imprezy integracyjne mają charakter socjalny, w związku z czym powinny być finansowane ze środków obrotowych. Koszty imprez integracyjnych dla ogółu pracowników (spotkań i wyjazdów integracyjnych, spotkań okolicznościowych, imprez kulturalnych i rekreacyjno-sportowych) sfinansowane ze środków obrotowych, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki na imprezy integracyjne mają na celu poprawę atmosfery w pracy, zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a przez to zwiększenie efektywności pracy pracowników. W związku z tym, takie wydatki są pośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością i mają na celu uzyskanie przychodów.Powyższe stanowisko potwierdza także wyjaśnienie Ministra Finansów (opublikowane na stronie Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl. sygnatura: BP3/GM-8213-298/05/1680), w którym stwierdzono, że wydatki takie - finansowane ze środków obrotowych podatnika - są kosztami podatkowymi. W związku z tym, podatek VAT od towarów i usług nabytych w celu organizacji takich spotkań integracyjnych można odliczać na zasadach ogólnych. Jednocześnie, ponieważ powyższe towary i usługi dotyczą celów związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlegają opodatkowaniu przez podatnika podatkiem należnym.

-ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym

Ogólną zasadą prawa odliczenia podatku od towarów i usług jest zapis art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54, poz.535 ze zm.)-zwanej dalej „ustawą o VAT”, tj. w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego uzależnione jest zatem od zakresu w jakim towary czy usługi wykorzystane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto przepisy ustawy o VAT nakładają ograniczenia na korzystanie z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, np. zapisy art.86 ust 3, art.88 ustawy o VAT. Należy zauważyć, iż to w gestii podatnika leży ustalenie zakresu, w jakim nabywane towary czy usługi są/będą wykorzystywane do wykonywanych przez niego czynności opodatkowanych.

Pytanie zawarte we wniosku dotyczy jednocześnie klasyfikacji wydatków, związanych z przedmiotowym świadczeniem jako koszty uzyskania przychodów w aspekcie podatku dochodowego. Odnośnie tej kwestii wydane zostało w dniu 27.03.2007r odrębne postanowienie nr 1473/852/KDO/423/2/07/EK, z którego wynika, iż co do zasady wydatki na organizację imprezy integracyjnej (okolicznościowej) mogą stanowić koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych. (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz.654 ze zm.). Interpretacja zawarta w tym postanowieniu istotna jest z uwagi na zapis art.88 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT, który stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Jeśli wydatki poniesione przez podatnika dotyczące przedmiotowego świadczenia na rzecz pracowników, nie będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym to wydatki te (podatek zawarty w nich) nie będą uprawniały do obniżenia podatku należnego – co wynika z w/w art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT.

Ponadto należy zwrócić uwagę na zapis art.88 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT, zgodnie z którym obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem a) przypadków, gdy usługi te zostały nabyte przez podatników świadczących usługi turystyki, jeżeli w skład usługi turystyki, opodatkowanej na zasadach innych niż określone w art. 119, wchodzą usługi noclegowe lub gastronomiczne albo jedne i drugie, b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Z art.8 ust.2 ustawy o VAT wynika, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - zgodnie z zapisem art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT. Z powyższego wynika więc (a contrario), że w przypadku gdy nieodpłatne świadczenie usług na potrzeby zatrudnionych przez niego pracowników jest związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa , nie podlega opodatkowaniu, pomimo że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów i usług związanych ze świadczonymi nieodpłatnie usługami.

-pouczenie Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art.236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj