Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/423-79/07/60233
z 13 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/423-79/07/60233
Data
2007.07.13



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
objęcie udziałów
przychód
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Zapytanie Spółki dotyczyło:Zapytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia czy w rezultacie objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część powstaje dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 23.05.2007 r. (data wpływu: 29.05.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Zapytanie Podatnika dotyczy rozstrzygnięcia czy w rezultacie objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część powstaje dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Według opisu stanu faktycznego Wnioskodawca objął udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za aport w postaci budynku administracyjno-produkcyjnego oraz prawa użytkowania wieczystego. Jak podaje Podatnik, wartość rynkowa ww. środków trwałych jest wyższa od ich wartości księgowej.

Na tle takiego stanu faktycznego Spółka formułuje stanowisko, że dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym powstaje wyłącznie w momencie zbycia udziałów, nigdy zaś w dacie ich objęcia, niezależnie od tego czy przedmiotem wkładu wnoszonego w zamian są pieniądze czy aport.

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie nie potwierdza stanowiska Podatnika.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000 r., Nr. 54, poz. 654 ze zm), zwanej dalej ustawą o PDOP, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 15 ust. 1 j. pkt 1 ustawy o PDOP w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości:
Wartości początkowej przedmiotu wkładu, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.

Naczelnik tut. Urzędu informuje, że w rezultacie objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny powstaje dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym stanowiący nadwyżkę przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP nad kosztami jego uzyskania ustalonymi na podstawie art. 15 ust. 1j ustawy o PDOP. A zatem, przychód należy określić w wartości nominalnej objętych udziałów, jednak – zgodnie z art. 14 ustawy o PDOP, do którego odsyła norma zawarta w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP – nie niższej niż ich wartość rynkowa. Zauważyć przy tym należy, że w sytuacji obejmowania udziałów w tworzonej spółce, wartość rynkową jej udziałów wyznacza de facto wartość rynkowa rzeczy lub praw wnoszonych jako wkład. Natomiast koszty uzyskania ww. przychodu Podatnik ma prawo ustalić w wartości stanowiącej sumę wartości początkowej (tj. wartości wynikającej z ksiąg rachunkowych) wniesionego budynku po pomniejszeniu jej o wartość dokonanych uprzednio odpisów amortyzacyjnych oraz wartości początkowej (księgowej) prawa użytkowania wieczystego, bez względu na to, że stanowi to wartość niższą od wartości rynkowej tych środków trwałych. Ponieważ w myśl art. 16c pkt 1 ustawy o PDOP prawo użytkowania wieczystego nie podlega amortyzacji, jego wartość początkowa będzie w całości stanowić koszt uzyskania przychodów. W konsekwencji powstanie u Podatnika dochód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowa i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego – w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj