Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-44/07/MK
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-44/07/MK
Data
2007.09.14



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
miejsce
opodatkowanie
Unia Europejska (Wspólnota Europejska)
usługi poligraficzne


Pytanie podatnika
odnośnie miejsca opodatkowania podatkiem VAT usług poligraficznych wykonanych na własnym papierze przez unijnego kontrahenta


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.06.2007r. (wpływ do tut. Urzędu 20.06.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, odnośnie miejsca opodatkowania podatkiem VAT usług poligraficznych wykonanych na własnym papierze przez unijnego kontrahenta, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka rozpoczęła współpracę z drukarnią mająca siedzibę w kraju Unii Europejskiej, innym niż Polska. Spółka zleca druk książek i przekazuje unijnemu kontrahentowi szczegółowe instrukcje dotyczące zamawianego produktu. Kontrahent wykonuje usługi na własnym materiale i przy użyciu własnych maszyn. Po zakończeniu realizacji zlecenia, wydrukowane książki są wysyłane na adres Spółki. Unijny kontrahent wystawia Spółce fakturę, umieszczając na niej zarówno swój NIP unijny, jak i i unijny NIP Spółki, bez wykazanego podatku VAT.

Spółka stoi na stanowisku, iż usługa druku wykonana przez unijnego kontrahenta podlega opodatkowaniu w miejscu świadczenia usługi, a więc w kraju gdzie ma siedzibę drukarnia wykonująca zlecenie. Jak również Spółka nie ma obowiązku rozliczania podatku VAT z tytułu importu usług i nie jest zobowiązana do wykazywania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zdaniem Spółki, aby taki obowiązek powstał musiałyby zostać spełnione warunki zawarte w art. 9 ustawy o VAT, m. in. powinno mieć miejsce nabycie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W opisanej sytuacji takie nabycie nie zachodzi, ponieważ Spółka, jako zleceniodawca, jest właścicielem wydrukowanych książek ze względu na przysługujące jej prawa autorskie. W związku z powyższym Spółka uważa, że jedynym zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu świadczenia usług poligraficznych jest kontrahent unijny.

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl natomiast art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Stosownie do art.2 pkt 9 w/w ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o imporcie usług - rozumie się przez to świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

W tym miejscu wskazać należy, że dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług istotnym jest ustalenie miejsca ich świadczenia.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Mając na uwadze przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny oraz w/w przepisy, Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko Strony, że w przypadku świadczenia usług poligraficznych na rzecz Spółki przez unijnego kontrahenta, mającego siedzibę w innym państwie Unii Europejskiej niż Polska, który podał numer NIP, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej, miejscem świadczenia (opodatkowania) jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę (miejsce zamieszkania).

W związku z powyższym w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym, stanowisko Strony należy uznać za prawidłowe.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj