Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-53/4/07/MK
z 26 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-53/4/07/MK
Data
2007.09.26



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
dostawa towarów
dostawa wewnątrzwspólnotowa
import usług
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podstawa opodatkowania
struktura sprzedaży
szacowanie wartości


Pytanie podatnika
Czy w wartości obrotu niedającego prawa do odliczenia nie należy uwzględniać wartości podstawy opodatkowania z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Spółkę do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów, używanych przez Spółkę na potrzeby jej działalności, a także obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie ?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. Czy w wartości obrotu niedającego prawa do odliczenia nie należy uwzględniać wartości podstawy opodatkowania z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Spółkę do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów, używanych przez Spółkę na potrzeby jej działalności, a także obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie ?, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka prowadzi działalność maklerską oraz działalność z zakresu bankowości. Specjalizuje się również w świadczeniu usług z zakresu doradztwa finansowego na rzecz krajowych i zagranicznych podmiotów działających w Polsce lub wchodzących na polski rynek. W ramach działalności maklerskiej Spółka świadczy kompleksowe usługi w zakresie rynku kapitałowego, na rzecz polskich i zagranicznych klientów instytucjonalnych.

Spółka zasadniczo uczestniczy w transakcjach, które dla celów niniejszego wniosku można pogrupować w następujący sposób:świadczenie usług maklerskich związanych z prowadzeniem rachunków inwestycyjnych, zarówno na rzecz podmiotów krajowych jak i zagranicznych;świadczenie usług przechowywania papierów wartościowych, zarówno na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych;świadczenie usług doradztwa finansowego, inwestycyjnego, przygotowywania raportów analitycznych, itp. zarówno na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych;świadczenie usług na rzecz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w związku z udzielaniem pożyczek papierów wartościowych, realizacją prawa poboru oraz przekazaniem informacji o realizacji prawa poboru;świadczenie usług animatora emitenta. Usługa polega na zgłaszaniu przez Spółkę, na podstawie umowy zawartej z Emitentem i w zamian za określone umownie wynagrodzenie otrzymane od Emitenta, ofert kupna i sprzedaży określonych walorów z określonymi widełkami cenowymi oraz wartością oferty;świadczenie usług związanych z prowadzeniem oraz administrowaniem rejestrem papierów wartościowych oraz usług maklerskich dotyczących nowych emisji ( oferowanie, dystrybucja akcji ) oraz pozyskiwania finansowania;obrót instrumentami finansowymi w ramach tzw. „portfela do obrotu”. W ramach „portfela do obrotu” dokonywany jest obrót instrumentami finansowymi w stosunku, do których Spółka pełni funkcję animatora emitenta lub animatora rynku, okresowo wspomagającego płynność instrumentu finansowego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dokonując obrotu Spółka działa we własnym imieniu i na własny rachunek;otrzymywanie odsetek ( kuponów ) od posiadanych obligacji;otrzymywanie odsetek od środków finansowych na bieżących rachunkach bankowych posiadanych przez Spółkę w bankach;otrzymywanie odsetek od krótkoterminowych lokat na rachunkach bankowych;otrzymywanie przychodów z tytułu Funduszy Rozliczeniowych Transakcji Giełdowych i Terminowych wpłacanych do krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, z punktu widzenia podatku VAT Spółka wykonuje zarówno czynności uprawniające do odliczenia podatku VAT naliczonego, jak również czynności niedającego takiego prawa.Jeśli jest to możliwe, Spółka przyporządkowuje kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z dokonanych zakupów towarów i usług do konkretnych usług ( projektów ) generujących obrót uprawniający do odliczenia lub niedający takiego prawa. W odniesieniu do pozostałych zakupów, tj. zakupów, których nie da się jednoznacznie przyporządkować do poszczególnych usług ( projektów ) uprawniających do odliczenia lub niedających takiego prawa, Spółka rozlicza podatek VAT naliczony według współczynnika struktury sprzedaży ( WSS ), o którym mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.Ponadto Spółka dokonuje rozliczenia według WSS w odniesieniu do podatku VAT naliczonego związanego z zakupami wszystkich środków trwałych podlegających korekcie zgodnie z zasadami określonymi w art. 91 ust. 2 ustawy o VAT.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy w wartości obrotu niedającego prawa do odliczenia nie należy uwzględniać wartości podstawy opodatkowania z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Spółkę do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów, używanych przez Spółkę na potrzeby jej działalności, a także obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie ?

Zdaniem Spółki, w wartości obrotu nieuprawniającego do odliczenia nie należy uwzględnić:wartość podstawy opodatkowania z tytułu importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;obrotu uzyskanego z tytułu dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zostały zaliczone przez Spółkę do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, używanych przez Spółkę na potrzeby jej działalności;obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. .

Biorąc pod uwagę fakt, iż świadczenie usług pośrednictwa finansowego wymienionych w poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT stanowi przedmiot zasadniczej działalności Spółki, wartość tych usług nie podlega wyłączeniu z wartości WSS

Po przeanalizowaniu przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 90 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa jw. podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W myśl art. 90 ust. 3 proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Zgodnie z art. 90 ust.5 w/w ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Stosownie do ust. 6 art. 90 w/w ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3 ( tj. usług zaklasyfikowanych jako usługi pośrednictwa finansowego ), w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznieWedług art. 29 ust.1 w/w ustawy obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.Stosowanie do treści art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, ilekroć w ustawie jest mowa o sprzedaży rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnatrzwspólnotową dostawę towarów. Biorąc pod uwagę w/w przepis import usług oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów nie mieszczą się w cytowanej definicji sprzedaży i w związku z tym nie wlicza się ich do obrotu, a co za tym idzie nie uwzględnia przy obliczaniu proporcji, o której mowa w art. 90 ustawy.

Mając na uwadze powyższe regulacje oraz przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny, stwierdzić należy, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj