Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/67/07
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/67/07
Data
2007.09.20



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
kurs waluty
przychody należne
przychody w walutach obcych
przychód


Tożsamy z
163083, 163140, 153548
Pytanie podatnika
1. Czy Spółka w opisanym przypadku stosuje prawidłową zasadę przeliczania na złotówki faktur w walucie obcej dokumentujących dostawy wewnątrzwspólnotowe i eksport?
2. Czy przeliczenie faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę na złotówki po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia tej faktury jest prawidłowe ze względu na przepisy podatku dochodowego od osób prawnych?


Działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ust. 1 i art. 7 ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 217, poz.1590), oraz art. 12 ust. 2, ust. 3, ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000r. Dz.U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z o.o. „I.”, z dnia 22.06.2007r. znak: FK/112/2007 (data wpływu do tut. Urzędu 27.06.2007r.) uzupełnionego pismem z dnia 04.09.2007r., znak: FK/142/2007 (data wpływu 10.09.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie sposobu przeliczania na złotówki w roku 2007 kwot w walucie obcej wykazanych na fakturach wystawionych dla kontrahenta zagranicznego z tytułu dostaw unijnych i eksportu, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka I. realizuje wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów oraz eksport w oparciu o otrzymane zamówienia od odbiorców zagranicznych. Dla odbiorców zagranicznych faktury wystawiane są w walucie obcej i przeliczane na złotówki. Faktury wystawiane są terminowo – do 7 dni od dnia wydania towaru. Przeliczenie wartości z faktury obcej na złotówki odbywa się od dnia 01.01.2007r. po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, lub jeśli kurs na ten dzień jest nie ustalony to stosuje się kurs obowiązujący w dniu poprzedzającym dzień wystawienia faktury. Tę zasadę Spółka stosuje w zakresie sporządzania deklaracji VAT oraz w zakresie ustalania zobowiązania PDOP. Jeśli faktura sprzedaży wystawiana jest w komputerze w godzinach rannych, to średni kurs NBP z dnia wystawienia faktury jeszcze nie istnieje. W związku z powyższym w ewidencji księgowej, ewidencji VAT i danych dla PDOP należność, obrót i przychód mają tę samą wartość w złotówkach. Spółka przedstawiła następujące pytania:

  1. Czy w opisanym przypadku stosuje prawidłową zasadę przeliczania na złotówki faktur w walucie obcej dokumentujących dostawy wewnątrzwspólnotowe i eksport.
  2. Czy przeliczenie faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę na złotówki po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia tej faktury jest prawidłowe ze względu na przepisy podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Spółki stosowanie kursu średniego NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury sprzedaży do jednorazowego przeliczenia wartości z faktury w walucie obcej na złotówki jest prawidłowe. Jeśli faktura sprzedaży wystawiana jest w godzinach rannych, to średni kurs NBP z tego dnia jeszcze nie jest znany, dlatego stosowany jest kurs średni z dnia poprzedniego.

Odnosząc się do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i stanowiska Podatnika tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Natomiast moment powstania przychodu z działalności gospodarczej szczegółowo określa art. 12 ust. 3a w/w ustawy. Zgodnie z tym przepisem za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Mając powyższe na uwadze niezbędne staje się przede wszystkim ustalenie, zgodne z powołanymi przepisami prawa, właściwego momentu powstania w Spółce przychodu. Zapis art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie daje bowiem podatnikom możliwości dowolnego ustalania daty powstania przychodów należnych.

W pierwszej kolejności należy zatem zbadać, czy doszło do zaistnienia okoliczności wskazanych w zdaniu wstępnym art. 12 ust. 3a w/w ustawy. Jeżeli dojdzie do wydania rzeczy, bez wystawienia faktury albo uregulowania należności, wówczas należy uznać, iż decydujące będzie wydanie towarów i to w tym dniu powinien zostać wykazany przychód należny z tego tytułu. Natomiast wykazanie przychodów należnych w innej dacie niż wydanie towarów, a więc w dniu wystawienia faktury (uregulowania należności) będzie możliwe, gdy sytuacje te będą miały miejsce przed wydaniem towarów.

W opisanym przez Podatnika stanie faktycznym faktury wystawiane są do 7 dni od dnia wydania towaru, zatem przychód z działalności gospodarczej powstanie w Spółce w dniu wydania towaru, a nie w dniu wystawienia faktury. Tym samym (odnosząc się do pytania nr 1 i nr 2 w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych) Spółka powinna przychody w walutach obcych przeliczać na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu, którym u Podatnika jest dzień wydania towaru.

W tym stanie faktycznym i prawnym tut. organ podatkowy stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku należy uznać za nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj