Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PD-3/423-1/07
z 4 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423-1/07
Data
2007.09.04



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
rejestracja pojazdu
samochód używany
ubezpieczenia obowiązkowe


Pytanie podatnika
Czy koszty poniesione w celu rejestracji i ubezpieczeń OC zakupionych przez Podatnika za granicą pojazdów powypadkowych w celu och odsprzedania będą kosztem uzyskania przychodu?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 , poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka będzie nabywać za granicą (w krajach UE) używane, w szczególności uszkodzone (powypadkowe) pojazdy a następnie odsprzedawać je na ternie kraju. Część pojazdów będzie posiadała poważne uszkodzenia między innymi podzespołów, po ich naprawie przed sprzedażą Spółka będzie poddawać je jazdom testowych. W tym celu Spółka będzie musiała dokonać pierwszej rejestracji w kraju.

Pytanie Spółki brzmi:„ czy koszty poniesione w celu rejestracji i ubezpieczeń OC, czy będą dla niej kosztem uzyskania przychodu”. Zdaniem Spółki koszty te stanowią koszt uzyskania przychodu z uwagi na fakt, że ich poniesienie jest niezbędne w celu wykonania obowiązku ustawowego oraz jazd testowych pojazdem po naprawie i przy prezentacji potencjalnemu nabywcy. Ponadto koszty te zostaną uwzględnione w kalkulacji ceny pojazdu.

W ocenie Naczelnika tutejszego Organu podatkowego przedstawiona przez Spółkę argumentacja jest prawidłowa.

Po przeanalizowania przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Krowodrza stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54 poz. 654 ze zm.) „ kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych art. 16 ust. 1. Generalnie przyjąć należy, iż kosztami uzyskania przychodów są wszystkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Aby wydatek zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów należy ocenić jego związek przyczynowo-skutkowy z przychodami.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka przeznaczy zakupione pojazdy do odsprzedaży, a więc wydatki na rejestrację i opłaty ubezpieczenia zostaną poniesione w celu osiągnięcia przychodu. W związku z tym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak na wstępie.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku na dzień jego złożenia nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia , zgodnie z art. 14a § 4 w zw. z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj