Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PD III 423-1/42/921/2006
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD III 423-1/42/921/2006
Data
2006.01.05



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
powstanie przychodu


Pytanie podatnika
Moment powstania przychodu w związku z zawartą w formie aktu notarialnego umową nabycia nieruchomości – budynku i wydzierżawienia jego części na okres 30 lat, przy pobraniu zgodnie z umową w grudniu 2005 r. czynszu (opłaty) za 30 lat z góry.


W dniu 09.11.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto wpłynął wniosek spółki z o. o. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 Nr 8 poz. 60) w odniesieniu momentu powstania przychodu w związku z zawartą w formie aktu notarialnego umową kupna nieruchomości – budynku i wydzierżawienia jego części na okres 30 lat, przy pobraniu zgodnie z umową w grudniu czynszu (opłaty) za 30 lat z góry.

Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Jak wynika z przedłożonego wniosku Spółka w 2005 r. zamierza nabyć nieruchomość - budynek i jego część wydzierżawić na okres 30 lat, pobierając zgodnie z umową w grudniu 2005 r. czynsz (opłatę) za 30 lat z góry. W umowie zawieranej w formie aktu notarialnego z użytkownikiem lokalu Jednostka zamierza umieścić zapis, iż ustanawia na rzecz użytkownika lokalu „prawo do użytkowania przez okres 30 lat, w zamian za opłatę w kwocie ....”

W związku z powyższym podatnik pyta : Czy przy tak sformułowanej umowie mamy do czynienia z usługą najmu, czy ze zbyciem praw majątkowych oraz w którym momencie powstaje przychód? Czy w miesiącu grudniu 2005 r., czy tez można pobrany czynsz rozliczać przez okres 30 lat ?

Zdaniem Spółki :

Przychód do opodatkowania ze sprzedaży praw majątkowych powstaje w dniu wystawienia faktury, nie później niż ostatni dzień miesiąca w którym zbyto prawo majątkowe (art. 12 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) a wiec w grudniu 2005 r. Otrzymaną zapłatę należy uznać jako czynsz pobrany z góry za okres 30 lat i przychód powstanie w grudniu 2005 r., ponieważ należność jest w grudniu wymagalna i będzie uregulowana (art. 12 ust. 3c ustawy). Rozliczanie podatkowo czynszu pobranego z góry przez kolejnych 30 lat nie jest możliwe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto informuje, że sprawa w rozumieniu art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa ma dotyczyć zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Zatem nie może zostać merytorycznie załatwiony wniosek dotyczący kwestii np. z zakresu prawa cywilnego. Z uwagi na fakt iż zapytanie Spółki „czy mamy do czynienia z umową najmu, czy ze zbyciem praw majątkowych „ winno być rozpatrywanie na gruncie przepisów prawa cywilnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto wykonując dyspozycję określoną w art. 14a ustawy ordynacja podatkowa nie jest uprawniony do rozstrzygania w przedmiotowym zakresie.

Najem bowiem stanowi jedną z umów prawa cywilnego. Zgodnie z art. 659 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.) przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Natomiast w myśl art. 693 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.

Również umowa sprzedaży została wymieniona w art. 155. § 1. Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 155 k. c. jest to umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Z uwagi na powyższe, tut. organ podatkowy jako nie uprawniony, nie oceniał zawartej umowy na gruncie przepisów Kodeksu cywilnego, odniósł się jedynie do momentu powstania przychodu dla celu ustalenia dochodu do opodatkowania.

Według zapisu art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późn. zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Z dniem 1 stycznia 2003 r. wprowadzony został przepis art. 12 ust. 3a, w którym ustawodawca określił ściśle datę powstania przychodów z działalności gospodarczej, o której mowa w ust. 3 tego artykułu. Od 1 stycznia 2004 r. ustawodawca dokonał dalszego doprecyzowania brzmienia tego przepisu stanowiąc, że za datę powstania przychodu o którym mowa w ust. 3 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym m. in. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe.

Natomiast Stosownie do zapisu zawartego w art. 12 ust. 3c cytowanej powyżej ustawy za przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze uważa się przychody należne określone na dzień, w którym należności wynikające z tych umów stają się wymagalne.

Z treści przytoczonego przepisu wynika, że w przypadku najmu czy dzierżawy przychodem należnym nie jest moment wykonania usługi lecz dzień w którym należność wynikająca z zawartej umowy stała się wymagalna. Zatem przychód

z tytułu najmu, dzierżawy powstaje w terminie płatności, który jest wskazany w zawartej umowie.

Mając na uwadze powyższe, Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław Stare Miasto potwierdza stanowisko podatnika w przedmiotowej sprawie zawarte w piśmie z dnia 07.11.2005 r. iż przychód dla celów podatku dochodowego powstanie w grudniu 2005 r., ponieważ należność jest w grudniu 2005 roku wymagalna i będzie uregulowana.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków podatnika.

Jak stanowi art. 14b §1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj