Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/18/07
z 24 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/18/07
Data
2007.04.24



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe


Słowa kluczowe
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Dot. ustalania zrealizowanych różnic kursowych przy zapłacie należności lub zobowiązań wyrażonych w walucie obcej.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późniejszymi zmianami) oraz art. 9b ust. 1, art. 12 ust. 2, art. 15 ust. 1, art. 15a ust. 1, ust. 2 pkt 1-3, ust. 3 pkt 1-3 i ust. 8 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 1.02.2007 r. znak FOF.2105/1/38/494/2007 (wpływ do tut. Urzędu w dniu 8.02.2007 r.), o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie dotyczącej ustalania zrealizowanych różnic kursowych przy zapłacie należności lub zobowiązań wyrażonych w walucie obcej postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Pismem z dnia 1.02.2007 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej informacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie, dotyczącej ustalania zrealizowanych różnic kursowych przy zapłacie należności lub zobowiązań wyrażonych w walucie obcej.

Przedstawiając stan faktyczny Spółka podaje, że w art. 15a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami), w jej obecnym brzmieniu, ... ... Wyciągi bankowe z rachunków walutowych zawierają jedynie operacje wyrażone w walucie obcej, a tylko nieliczne pozycje dotyczące kosztów pobieranych przez bank są dodatkowo wyceniane w PLN. Spółka, ustalając w 2007 r. wartość przychodu lub kosztu (wyrażonych w walutach obcych) stosuje kursy walut z dnia realizacji ogłoszone na stronie internetowej banku, z którego usług korzysta tj.:

  • przy zapłacie przez kontrahenta należności Spółki – kurs kupna tego banku,
  • przy spłacie przez Spółkę zobowiązań – kurs sprzedaży tego banku.

Według Spółki, w wyniku rozliczeń, powstają różnice kursowe dotyczące rozrachunków, a ponadto, różnice kursowe na rachunku przy zapłacie zobowiązania za pomocą własnej waluty. Różnice kursowe od własnych środków pieniężnych Spółka ustala jako różnicę miedzy wartością rozchodowanych środków – obliczoną według kursu sprzedaży banku z dnia zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania, jeżeli pochodzą ze spłaty należności albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut jeżeli zostały zakupione. Ustalone w powyższy sposób dodatnie różnice kursowe stanowią przychody podatkowe, natomiast ujemne różnice kursowe stanowią koszty uzyskania przychodów.

Odnosząc się do powyższego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654, z późniejszymi zmianami) przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W myśl art. 15 ust. 1 zdanie drugie w/w ustawy, koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Na podstawie art. 9b ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie art. 15a tej ustawy, albo przepisów o rachunkowości.

Stosownie do treści art. 15a ust. 1 wskazanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

W myśl art. 15a ust. 2 pkt 1 i 2 dodatnie różnice kursowe powstają jeżeli wartość:

  • przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  • poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Natomiast ujemne różnice kursowe stosownie do treści art. 15a ust. 3 pkt 1 i 2 powstają jeżeli wartość:

  • przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,
  • poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia.

Analizując przedmiotowe zagadnienie stwierdzić należy, że przepisy wskazanej powyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie definiują pojęcia faktycznie zastosowanego kursu waluty, jak również brak jest regulacji wskazującej, iż faktycznie zastosowane kursy walut powinny dotyczyć tylko transakcji związanych z nabywaniem i zbywaniem (wymianą) walut obcych. Z wykładni gramatycznej art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż faktycznie zastosowany kurs walut to kurs użyty do ustalenia określonej wartości, np. kurs bankowy, kantorowy albo wynikający z umowy. Według oceny tut. organu podatkowego może to być odpowiednio kurs kupna lub sprzedaży banku, z usług którego korzysta podatnik, mimo iż nie dokonuje on zakupu lub sprzedaży walut obcych.

Powołana wyżej ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określa również kiedy powstają różnice kursowe od własnych środków pieniężnych.

Dodatnie różnice kursowe powstają (art. 15a ust. 2 pkt 3), jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Natomiast ujemne różnice kursowe powstają (art. 15a ust. 3 pkt 3), jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Z kolei w art. 15a ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określono, że podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i w ust. 3 pkt 3, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.

W świetle powyższego uznać należy, że w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, stanowisko Spółki, jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj