Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/57/07
z 29 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/57/07
Data
2007.08.29



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady ogólne dokonywania odpisów amortyzacyjnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
dotacja
koszty uzyskania przychodów
modernizacja
przychód
środek trwały
wartość początkowa środka trwałego
zwrot wydatków


Pytanie podatnika
Czy dofinansowanie stanowiące zwrot części nakładów na modernizację środka trwałego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, odpisy amortyzacyjne w części przypadającej na dotację nie są kosztem uzyskania przychodów, a odpisy amortyzacyjne dokonane przed dniem otrzymania dofinansowania nie ulegają skorygowaniu?
Tożsamy z
138674


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późniejszymi zmianami) w związku z art. 4 ust. 1 i art. 7 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) oraz art. 12 ust. 4 pkt 6a, art. 16 ust. 1 pkt 1c, art. 16 ust. 1 pkt 48, art. 16f, art. 16g ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 12.06.2007 r. Nr FK/6260/07 (wpływ do tut. Urzędu w dniu 14.06.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie dotyczącej uznania, czy dofinansowanie stanowiące zwrot części nakładów na modernizacje środka trwałego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, odpisy amortyzacyjne w części przypadającej na dotacje nie są kosztem uzyskania przychodów, a odpisy amortyzacyjne dokonane przed dniem otrzymania dofinansowania nie ulegają skorygowaniu postanawia uznać że, w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest:

  • nieprawidłowe w zakresie uznania, iż dochody z tytułu dofinansowania stanowiącego zwrot części nakładów na modernizację środka trwałego są zwolnione od podatku dochodowego,
  • prawidłowe w zakresie uznania, że odpisy amortyzacyjne w części przypadającej na dofinansowanie nie stanowią kosztu uzyskania przychodów,
  • prawidłowe w zakresie uznania, iż odpisy amortyzacyjne dokonane przed dniem otrzymania dofinansowania nie ulegają skorygowaniu.

Pismem z dnia z dnia 12.06.2007 r. Spółka zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie dotyczącej uznania, czy dofinansowanie stanowiące zwrot części nakładów na modernizację środka trwałego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych, odpisy amortyzacyjne w części przypadającej na dotację nie są kosztem uzyskania przychodów, a odpisy amortyzacyjne dokonane przed dniem otrzymania dofinansowania nie ulegają skorygowaniu.

Przedstawiając stan faktyczny Spółka podaje, ... „że w dniu 6.09.2006 r. zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie projektu realizowanego w ramach „Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrostu Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lata 2004-2006, Priorytet 2 Działanie 2.4”. W momencie podpisywania umowy, realizacja projektu była już zakończona. Projekt polegał na modernizacji elektrofiltru, będącego odrębnym środkiem trwałym. Projekt został zakończony w grudniu 2005 r. i w tym miesiącu poniesione nakłady zwiększyły wartość początkową elektrofiltru. Określona w umowie kwota dofinansowania wpłynęła na rachunek bankowy Spółki w miesiącu marcu 2007 r.” ...

Według Spółki, dofinansowanie, stanowiące zwrot części nakładów na modernizację środka trwałego, jest zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych. Natomiast odpisy amortyzacyjne w części przypadającej na dotację nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, począwszy od miesiąca otrzymania dotacji. Z przepisów nie wynika obowiązek korygowania odpisów amortyzacyjnych w okresie od stycznia 2006 r. do lutego 2007 r. Na potwierdzenie swojego stanowiska w sprawie Spółka wskazuje na decyzję Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 19.12.2006 r. nr 1401/PD-006-777/06/KO.

Odnosząc się do powyższego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje. Stosownie do treści art. 16 ust. 1 pkt 1c ustawy z dnia 15.02.1992 r. (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późniejszymi zmianami) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych – wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.

Zgodnie z art. 16g ust. 13 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust. 1 i 3-11, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. W myśl art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się zwróconych innych wydatków nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Jak wynika z treści wniosku Spółka otrzymała z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zgodnie z zawartą wcześniej umową zwrot części kosztów zakończonej modernizacji środka trwałego.

Analizując powyższe należy stwierdzić, że otrzymany przez Spółkę zwrot części poniesionych wydatków na modernizację środka trwałego nie stanowi przychodu, natomiast odpisy amortyzacyjne od części wartości środka trwałego, która została zrefundowana, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 16a-16m, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Na podstawie art. 16f ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy (z wyjątkami nie mającymi zastosowania w rozpatrywanej sprawie) dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16a ust. 1 i ust. 2 pkt 1-3 oraz w art. 16b.

Definicja wartości początkowej zawarta jest w art. 16g w/w ustawy, (z uwagi, na to, iż Spółka nie podaje sposobu nabycia środka trwałego i przeprowadzonej modernizacji w niniejszym postanowieniu wskazano jedynie na przepis definiujący wartość początkową bez jego przybliżenia) z której nie wynika aby fakt otrzymania zwrotu części poniesionych przez podatnika kosztów inwestycji powodował obowiązek korekty wartości początkowej, albo kwoty odpisów amortyzacyjnych wykazanych w ewidencji środków trwałych czy okresu dokonywania odpisów amortyzacyjnych określonych w art. 16h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przepisów tych wynika, że za wartość początkową środka trwałego przyjmuje się sumę poniesionych wydatków na jego nabycie nie pomniejszoną o otrzymany zwrot części wydatków na jego nabycie. Zatem w momencie otrzymania zwrotu części wydatków na nabycie środka trwałego (w rozpatrywanej sprawie na modernizację), nie należy zmieniać wartości początkowej, wysokości stawek amortyzacyjnych i zastosowanej metody amortyzacji. Dokonane przed dniem otrzymania zwrotu wydatków, odpisy amortyzacyjne nie podlegają korekcie. Od momentu otrzymania zwrotu wydatków (według Spółki dofinansowania) kwotę odpisów amortyzacyjnych niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, należy ustalić w takiej proporcji, w jakiej pozostaje kwota otrzymanego zwrotu wydatków do wartości początkowej tego środka trwałego.

W świetle powyższego uznać należy, że w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym, stanowisko Spółki jest nieprawidłowe w zakresie uznania, iż dochody z tytułu dofinansowania stanowiącego zwrot części nakładów na modernizację środka trwałego są zwolnione od podatku dochodowego i prawidłowe w pozostałym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj