Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-197/07-2/GJ
z 6 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-197/07-2/GJ
Data
2007.12.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Stawki amortyzacyjne

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Indywidualne stawki amortyzacyjne


Słowa kluczowe
akt notarialny
amortyzacja
lokal mieszkalny
stawka amortyzacyjna
umowa przedwstępna


Istota interpretacji
Warunkiem do zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych jest spełnienie przesłanek wymienionych w art. 16j . Samo przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność przy braku spełnienia wymogów przewidzianych w art. 16j nie uprawnia do ustalenia indywidualnych stawek amortyzacyjnych.



Wniosek ORD-IN 307 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 05.09.2007r (data wpływu 17.09.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania 10-letniego okresu amortyzacji i ustalenia stawki amortyzacyjnej dla lokalu mieszkalnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.09.2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania 10-letniego okresu amortyzacji i wynikających stąd stawek amortyzacyjnych dla lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 27 sierpnia 2007r. Spółka zawarła w formie aktu notarialnego przedwstępną umowę kupna spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Po zawarciu umowy przyrzeczonej i nabyciu w/w prawa, Spółka ma zamiar przekształcić to prawo w odrębną własność.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy z chwilą przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność wnioskodawca będzie mógł zastosować 10 letni okres amortyzacji i wynikające stąd stawki amortyzacyjne ...

Zdaniem wnioskodawcy, będzie on mógł zastosować 10 letni okres amortyzacji i dokonać odpisów amortyzacyjnych według stawek wynikających z tego okresu od chwili zawarcia umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu. Zgodnie z art. 16m ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisów amortyzacyjnych od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5%. Oznacza to, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu amortyzuje się w okresie 40 lat. Lokal, do którego przysługuje prawo własności, jak stanowi art. 16j ust. 1 pkt 3 ustawy , amortyzuje się w okresie 10 lat.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam co następuje:

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm. ), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu ich zużycia ( odpisy amortyzacyjne ).

Z punktu widzenia definicji środków trwałych zalicza się do nich rzeczowe składniki majątku , które stanowią własność lub współwłasność podatnika, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych ( art. 16i ust. 1 ustawy ).

Sformułowana dla celów podatkowych definicja wartości niematerialnych i prawnych zalicza do nich przykładowo wymienione prawa majątkowe, nabyte przez podatnika, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, stanowiące jego własność lub współwłasność m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Zgodnie z art. 16m ust. 4 ustawy odpisów amortyzacyjnych od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego dokonuje się przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5%.

W przedmiotowej sprawie, wnioskodawca nabywając spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zgodnie z przepisem art. 16m ust. 4 nabędzie prawo do amortyzacji prawa przy zastosowaniu stawki 2,5%., co oznacza, że okres amortyzacji będzie trwał 40 lat. Z chwilą przekształcenia ograniczonego prawa rzeczowego, jakim jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w nieograniczone prawo rzeczowe – własność lokalu nastąpi zmiana statusu prawnego lokalu, która wpłynie również na zmianę stawki amortyzacji. Podstawową stawką dla lokalu mieszkalnego, będącego odrębną własnością jest stawka w wysokości 1,5%. Jednak dla używanych środków trwałych mogą być ustalone indywidualnie stawki amortyzacyjne – art. 16j ustawy. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w art. 16j ust. 1 pkt 3 oraz ust. 3 pkt 1 określa warunki dla amortyzacji m.in. używanych lokali mieszkalnych, od których spełnienia uzależnia prawo do zastosowania stawki 10% i tym samym do skrócenia okresu amortyzacji do 10 lat :

  1. środki trwałe zostały po raz pierwszy wprowadzone do ewidencji,
  2. okres amortyzacji dla lokali mieszkalnych nie może być krótszy niż 10 lat,
  3. podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 60 miesięcy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe. Warunkiem do zastosowania indywidualnych stawek amortyzacyjnych jest spełnienie przesłanek wymienionych w art. 16j . Samo przekształcenie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność przy braku spełnienia wymogów przewidzianych w art. 16j nie uprawnia do ustalenia indywidualnych stawek amortyzacyjnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj