Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PB3-423-417/07-2/AG
z 23 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PB3-423-417/07-2/AG
Data
2007.11.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
cel
emisja akcji
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
podwyższenie kapitału zakładowego
wydatek


Istota interpretacji
Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatki ponoszone w związku z zaplanowaniem, organizacją i przeprowadzeniem procesu publicznej emisji akcji?



Wniosek ORD-IN 502 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 08.11.2007 r. (data wpływu 12.11.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.11.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

J. S.A. (dalej „J.." lub „Spółka") planuje emisję akcji w drodze oferty publicznej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (debiut giełdowy akcji J.. przewidziany jest na pierwszy kwartał 2008 r.). W wyniku powyższej emisji, J.. pozyska środki obrotowe, które zostaną wykorzystane na sfinansowanie inwestycji planowanych przez Spółkę w zakresie budowy instalacji fabrycznych a także na finansowanie bieżącej działalności handlowej Spółki i jej dalszego rozwoju. Wspomniane instalacje fabryczne zostaną wykorzystane przez J.. do produkcji domieszek do biopaliw. W wyniku realizacji wspomnianej inwestycji, Spółka rozszerzy profil swojej dotychczasowej działalności oraz - w konsekwencji - będzie generować przychody z dodatkowych źródeł. Natomiast dzięki przeznaczeniu części środków z emisji akcji na bieżącą działalność, przewidywany jest wzrost przychodów Spółki z działalności w zakresie obrotu paliwami.

W związku z emisją akcji, J.. poniosła i będzie nadal ponosić w przyszłości wydatki związane z zaplanowaniem, organizacją i przeprowadzeniem procesu publicznej emisji akcji. Zakres przedmiotowych wydatków objął dotychczas oraz obejmie w przyszłości: koszty usług doradztwa biznesowego, prawnego oraz finansowego, w tym dotyczące m.in. możliwości i opłacalności przeprowadzenia emisji, optymalnego terminu przeprowadzenia emisji, ustalenia rozmiaru i warunków emisji, przygotowania prospektu emisyjnego (w tym koszty badania sprawozdania finansowego), koszty przygotowania prezentacji dla akcjonariuszy, nadzór nad prawidłowością i terminowością przeprowadzanej emisji, nadzór prawny nad przeprowadzanym procesem; koszty tłumaczeń; koszty współpracy z domem maklerskim oraz z bankami; obowiązkowe opłaty, m.in. opłaty notarialne, sądowe, skarbowe, giełdowe, podatek od czynności cywilnoprawnych; koszty druku prospektu emisyjnego; wydatki marketingowe, tj. m.in.: koszt przygotowania oraz druku folderów reklamowych, reklamy w mediach, ogłoszeń prasowych.

Obowiązek poniesienia części z powyższych wydatków wynika wprost z przepisów prawa (w tym m.in. obowiązek poniesienia wydatków związanych ze sporządzeniem prospektu emisyjnego wynika z art. 7 ustawy z 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób prawnych wydatki ponoszone w związku z zaplanowaniem, organizacją i przeprowadzeniem procesu publicznej emisji akcji...

Zdaniem wnioskodawcy, wydatki poniesione w związku z zaplanowaniem, organizacją i przeprowadzeniem procesu publicznej emisji akcji stanowią koszty uzyskania przychodów Spółki w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej „ustawa o pdop").

W związku z tym, że wydatki związane z zaplanowaniem, organizacją i przeprowadzeniem procesu publicznej emisji akcji nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop, możliwość zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów zależy wyłącznie od powiązania przedmiotowych wydatków z przychodami uzyskiwanymi przez J...

Spółka podkreśla, że w wyniku analizowanej emisji akcji, pozyska środki finansowe, które w części zostaną przeznaczone na sfinansowanie inwestycji planowanych przez nią w zakresie budowy instalacji fabrycznych. Przedmiotowe instalacje zostaną wykorzystane przez J.. do produkcji domieszek do biopaliw. W wyniku realizacji wskazanej inwestycji, Spółka rozszerzy profil swojej dotychczasowej działalności oraz - w konsekwencji - będzie generować przychody z dodatkowych źródeł. Środki finansowe pozyskane z emisji zostaną także częściowo przeznaczone na finansowanie działalności operacyjnej Spółki prowadzonej w obecnym zakresie (tj. obrót paliwami), a zatem przyczynią się również do generowania przez JSE przychodów także z tego obszaru działalności. Ponadto wejście przedsiębiorstwa na Giełdę Papierów Wartościowych poprawi wizerunek Spółki i zwiększy jej wiarygodność w kontaktach z kontrahentami. W konsekwencji, wejście na Giełdę pozytywnie wpłynie na pozycję konkurencyjną Spółki na rynku i tym samym, może pośrednio przyczynić się do zwiększenia przychodów oraz zabezpieczenia dotychczasowego źródła przychodów. Spółka stwierdza, że przedmiotowe wydatki pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami,które będą uzyskiwane przez Spółkę i bezsprzecznym jest jej zdaniem, że analizowane wydatki zostały poniesione w celu zachowania i zabezpieczenia źródeł przychodów JSE (wydatki te doprowadzą bowiem do zwiększenia możliwości gospodarczych Spółki oraz uzyskiwanych przez nią przychodów z działalności gospodarczej).

Jednocześnie wnioskodawca podkreśla, że J.. nie ponosi wydatków związanych z emisją akcji w celu samego podwyższenia kapitału, lecz w celu uzyskania dodatkowych środków, które zostaną przekazane na bieżącą działalność operacyjną, a także na rozszerzenie działalności Spółki.

Dodatkowo J.. podkreśla, że uzyskanie środków przez nią z emisji akcji spełnia dodatkową funkcję gospodarczą poprzez zabezpieczenie praw wierzycieli Spółki oraz rękojmię spłaty zaciągniętych przez Spółkę kredytów.

Wnioskodawca zauważa, że zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o pdop, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na powiększanie kapitału zakładowego. Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy o pdop, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł nie podlegających opodatkowaniu lub wolnych od podatku. Zdaniem Spółki, powyższa regulacja odnosi się do kosztów uzyskania przychodów nie podlegających opodatkowaniu (wymienionych w art. 2 ustawy o pdop) oraz przychodów wolnych od podatku (wymienionych w art. 17 ustawy o pdop). Tak więc należy uznać, że art. 7 ust. 3 pkt 3 ustawy o pdop odnosi się do zagadnienia jakiego rodzaju dochody są uwzględniane przy kalkulacji podatku dochodowego, a nie do kwestii uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodów.

W opinii Spółki, analizowane wydatki mają charakter kosztów pośrednich, które nie mogą zostać przypisane do konkretnych przychodów, lecz odnoszą się do rozwoju ogólnej działalności Spółki (pośredni związek analizowanych wydatków z przychodami podatnika wskazują także organy podatkowe w powołanych powyżej interpretacjach). W świetle powyższego, zdaniem Spółki, przedmiotowe wydatki będą stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia (zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o pdop).

Na poparcie swojego stanowiska wnioskodawca powołał orzeczenia WSA, NSA oraz rozstrzygnięcia organów podatkowych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Z powołanego przepisu wynika, że podatnik ma możliwość zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, pod tym jednak warunkiem, że mają one związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź też może mieć wpływ na wielkość osiąganych przychodów lub służyć zachowaniu albo zabezpieczeniu źródła przychodów.

Koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy można podzielić na koszty bezpośrednie i pośrednie. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z konkretnymi przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje prawidłowe funkcjonowanie podmiotu gospodarczego. Jest to wówczas koszt ogólny działalności gospodarczej. Aby określić czy dany koszt jest bezpośrednio związany z przychodem, należy rozstrzygnąć czy istnieje możliwość powiązania tego wydatku z przychodem osiągniętym w roku podatkowym. Przy ocenie tej, decydującym jest moment dokonania tegoż wydatku, a nie moment osiągnięcia przychodu. Gdy związek miedzy poniesionym kosztem a uzyskanym przychodem jest wyraźny, koszt taki jest kosztem bezpośrednio związanym z tym właśnie przychodem.

Jak stanowi art. 431 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), podwyższenie kapitału zakładowego spółek akcyjnych wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Przy czym emisja nowych akcji sama w sobie nie prowadzi do podwyższenia kapitału zakładowego, niezbędne jest objęcie akcji nowej emisji. Oznacza to iż przychód uzyskany przez Spółkę z emisji akcji jest bezpośrednio przeznaczony na powiększenie kapitału zakładowego. Należy zatem uznać, że wszelkie wydatki ponoszone przez spółkę akcyjną, w związku z podwyższeniem kapitału w drodze publicznej emisji akcji, pozostają w bezpośrednim związku z przychodem otrzymanym na podwyższenie kapitału zakładowego.

W myśl art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego (akcyjnego), funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego albo organizacyjnego ubezpieczyciela - a w towarzystwach powierniczych wartości aktywów tych funduszy.

Skoro więc, przychód otrzymany na powiększenie kapitału zakładowego nie stanowi przychodu dla celów podatkowych, to koszty jego uzyskania, w przedmiotowej sprawie takie jak koszty usług doradztwa biznesowego, prawnego oraz finansowego, koszty tłumaczeń, koszty współpracy z domem maklerskim oraz z bankami, obowiązkowe opłaty, podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty druku prospektu emisyjnego, wydatki marketingowe, nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie bowiem z tym przepisem nie stanowią kosztów podatkowych wydatki, co prawda nie wymienione w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, ale związane z przysporzeniami nie uważanymi za przychód przez ustawodawcę (art. 12 ust. 4 pkt 4 tej ustawy).

Ponadto z art. 7 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów że źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku. Jednocześnie zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 3 tej ustawy, przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania, nie uwzględnia się kosztów uzyskania przychodów ze źródeł przychodów, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym lub są wolne od podatku. Przepisy te odnoszą się do generalnej zasady wynikającej z art. 7 ust. 1 i 2 ww. ustawy, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega dochód stanowiący nadwyżkę sumy przychodów podatkowych nad kosztami uzyskania tych przychodów. W świetle powyższego potwierdzenie znajduje interpretacja art. 15 ust. 1 tej ustawy, wyłączająca możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków (kosztów) związanych z przysporzeniem (przychodem) nie uznawanych na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za przychód podatkowy.

Okoliczność, iż do poniesienia przez Spółkę części wydatków zobowiązują ją przepisy prawa nie przesądza na gruncie przepisów prawa podatkowego o możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę orzeczeń organów podatkowych stwierdzić należy, że orzeczenia te zapadły w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj