Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-156/07-2/IŚ
z 12 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-156/07-2/IŚ
Data
2007.12.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
aport
biegły
kapitał zakładowy
kapitały pieniężne
objęcie (nabycie) akcji
objęcie udziałów
przychód
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej skutkujące podwyższeniem wartości nominalnej istniejących udziałów (akcji) a przychód z kapitałów pieniężnych i podatek dochodowy od osób fizycznych



Wniosek ORD-IN 684 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 06.09.2007 r. (data wpływu 12.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów z kapitałów pieniężnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.09.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

W drodze nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością („Spółka A”), Wnioskodawca stanie się właścicielem części udziałów w Spółce A.

Następnie w Spółce A nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego poprzez zmianę umowy spółki.

Podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce A zostanie dokonane poprzez podwyższenie wartości nominalnej nabytych udziałów. Zgodnie z art. 257 § 2 kodeksu spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), podwyższenie kapitału zakładowego następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych udziałów. W niniejszym przypadku nie dochodzi do ustanowienia nowych udziałów.

W ramach podwyższenia kapitału zakładowego w Spółce A, Wnioskodawca wniesie wkład niepieniężny w celu pokrycia zwiększonej wartości udziałów. W skład powyższego aportu wchodzą składniki majątkowe w postaci akcji w spółce akcyjnej/spółkach akcyjnych.

Przedmiot wkładu nie stanowi przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W wyniku wniesienia wkładu do Spółki A, wzrasta jedynie wartość nominalna udziałów w Spółce A, bez zwiększania ich liczby (wydania nowych udziałów w Spółce A).

Efektem dokonywanych w ten sposób podwyższeń kapitału zakładowego w Spółce A nie będzie zatem objęcie przez Wnioskodawcę żadnych nowych udziałów w Spółce A.

W drodze nabycia udziałów w spółce akcyjnej („Spółka B”), Wnioskodawca stanie się właścicielem części akcji w Spółce B.

Następnie w Spółce B nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego poprzez zmianę umowy spółki. Podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce B nastąpi w drodze podwyższenia wartości nominalnej nabytych akcji. Zgodnie z art. 431 § 1 Kodeksu spółek handlowych, podwyższenie kapitału zakładowego wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji.

W niniejszym przypadku nie dochodzi do ustanowienia nowych akcji.

W ramach tego podwyższenia kapitału zakładowego, Wnioskodawca wniesie do Spółki B wkład niepieniężny w celu pokrycia zwiększonej wartości akcji. W skład powyższego aportu wchodzą składniki majątkowe w postaci akcji w spółce akcyjnej/spółkach akcyjnych.

Przedmiot wkładu nie stanowi przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W wyniku wniesienia wkładu do Spółki B, wzrasta jedynie wartość nominalna akcji w Spółce B, bez zwiększania ich liczby (emisji nowych akcji w Spółce B).

Efektem dokonywanych w ten sposób podwyższeń kapitału zakładowego w Spółce B nie będzie zatem objęcie przez Wnioskodawcę żadnych nowych akcji w Spółce B.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki A, w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, skutkujące podwyższeniem wartości nominalnej istniejących udziałów Wnioskodawcy w Spółce A, a nie objęciem nowych udziałów w Spółce A, skutkuje powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, wniesienie przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do Spółki B w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, skutkujące podwyższeniem wartości nominalnej istniejących akcji Wnioskodawcy w Spółce B, a nie objęciem nowych akcji w Spółce B, skutkuje powstaniem przychodu, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny (z uwagi na zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 109 ww. ustawy, art. 17 ust. 1 pkt 9 nie dotyczy wkładów niepieniężnych w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części).

Wykładnia językowa powyższego przepisu prowadzi do wniosku, że przychód u udziałowca/akcjonariusza powstaje wyłącznie wówczas, gdy ma miejsce pierwotne nabycie udziałów/akcji, czyli objęcie udziałów/akcji w momencie ich utworzenia.

W razie podwyższenia wartości nominalnej posiadanych już przez udziałowca/akcjonariusza udziałów/akcji nie dochodzi do ich ponownego objęcia. Oznacza to, że podwyższenie kapitału zakładowego spółki dokonane przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących udziałów/akcji nie będzie prowadzić do powstania przychodu u udziałowca/akcjonariusza, nawet jeśli podwyższenie kapitału zakładowego związane jest z wniesieniem aportu w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Stanowisko zbieżne z prezentowanym poglądem zajęła Izba Skarbowa w Krakowie w interpretacji z dnia 26 listopada 2004 r. (PD-1/005/2-410/04/WK).

Powyższa interpretacja pozostaje w spójności z przepisem art. 22 ust. 1 f pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym „w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia – jeżeli udziały te (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część”.

Zatem, wprawdzie w chwili podwyższenia kapitału zakładowego Spółki A / Spółki B bez obejmowania nowych udziałów/akcji nie powstaje przychód w rozumieniu art. 17 ust 1 pkt 9 powołanej ustawy, lecz przy zbyciu tych udziałów/akcji Wnioskodawca nie będzie mógł uwzględnić zwiększenia wartości nominalnej zbywanych udziałów / akcji. Tym samym kosztem uzyskania przychodów – zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – będą jedynie wydatki na nabycie udziałów w Spółce A / akcji w Spółce B.

W konkluzji, w opisanym stanie faktycznym podwyższenie wartości kapitału zakładowego w Spółce A lub w Spółce B w zamian za wkład niepieniężny, nie powoduje skutku w postaci objęcia nowych udziałów w Spółce A lub nowych akcji w Spółce B. W związku z powyższym przychód, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie powstaje.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) podwyższenie kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów (akcji) istniejących lub ustanowienie nowych (art. 257 § 2 i art. 431 §1).

Podwyższenie kapitału zakładowego powstaje z chwilą wpisania do rejestru we właściwym sądzie rejestrowym.

Zgodnie natomiast z art. 258 § 2 Kodeksu spółek handlowych oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu nowego udziału (akcji) bądź udziałów (akcji) lub o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału (akcji) bądź udziałów (akcji) wymaga formy aktu notarialnego.

Z cytowanych powyżej przepisów wynika, że zachodzi konieczność objęcia nie tylko całej wartości nowo utworzonego udziału (akcji) ale także objęcia już istniejącego, w części dotyczącej jego podwyższonej wartości.

Z powyższego nie wynika zatem, że mogą być obejmowane tylko nowo utworzone udziały (akcje) i to w całości. Nie ma więc podstawy do przyjęcia na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych zawężającej wykładni art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updof – tj. wykładni przyjmującej, iż przychód powstanie jedynie w sytuacji jednokrotnego, pierwotnego objęcia nowo utworzonych udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny. Przepis ten nie stanowi bowiem o objęciu tylko nowo utworzonych udziałów (akcji), ani o objęciu jednorazowym i pierwotnym, tj. związanym z utworzeniem udziału (akcji). Przepis ten stanowi natomiast, iż w przypadku objęcia udziałów (akcji) w zamian za określony wkład niepieniężny przychodem jest wartość nominalna udziału (akcji), a nie wartość nominalna pierwotna, tj. wartość nominalna udziału (akcji) z chwili jego utworzenia.

Zasady ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w zamian za wkład niepieniężny zostały zawarte w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 9 updof, w którym ustawodawca kwalifikuje ten rodzaj przychodów do przychodów z kapitałów pieniężnych. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Z treści art. 17 ust. 1a pkt 2 updof wynika natomiast, iż przychód określony w art. 17 ust. 1 pkt 9 updof powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki.

Z brzmienia art. 17 ust. 1 pkt 9 updof wynika, że ustawodawca wiąże określone skutki prawne w zakresie podatku dochodowego z objęciem udziałów w zamian za aport po stronie podmiotów wnoszących wkład. Gdy podmiot wnosi do spółki kapitałowej (z o.o. lub akcyjnej) wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, osiąga w związku z tą operacją przychód. Jest nim nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Zestawiając ww. przepisy należy stwierdzić, że nie ma znaczenia, czy podwyższenie kapitału zakładowego następuje w drodze emisji nowych udziałów (akcji), czy też podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych udziałów (akcji). W obu przypadkach przychodem jest bowiem nominalna wartość udziałów (akcji).

Ustawodawca za przychody z kapitałów pieniężnych uważa nominalną wartość udziałów (akcji), co wynika wprost z literalnego brzmienia treści art. 17 ust. 1 pkt 9 updof. W wyniku podwyższenia kapitału zakładowego wartość nominalna zarówno udziałów w Spółce A, jak również akcji w Spółce B ulegnie zmianie i w tych przypadkach przychodem będzie kwota odpowiadająca zwiększeniu wartości dotychczasowych udziałów (akcji). Przychód (dochód) ten będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Z uwagi na to, iż przedmiotowy wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie źródeł przychodów z kapitałów pieniężnych na skutek błędnego obliczenia przez wnioskodawcę liczby stanów faktycznych został opłacony w wysokości 150,00 zł, połowa opłaty dokonanej w dniu 06.09.2007 r. zostanie zwrócona zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2006 r. w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych, zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych oraz trybu postępowania przy przekształceniu w inną formę organizacyjno-prawną (Dz. U. Nr 116, poz. 783) na rachunek XXXXX” Sp. z o.o. nr XXXXXX w Banku XXX.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj