Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-225/07-2/AJ
z 23 listopada 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-225/07-2/AJ
Data
2007.11.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
likwidacja
majątek
spółka kapitałowa
zwrot


Istota interpretacji
Do dochodu z „likwidacji” (umorzenia) udziałów – poprzez wykreślenie spółki z KRS na podstawie postanowienia sądu o zakończeniu postępowania upadłościowego – należy stosować przepis art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych



Wniosek ORD-IN 313 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25.09.2007 r. (data wpływu 01.10.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych akresie opodatkowania wartości majątku w związku z likwidacją spółki z o.o. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.10.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wartości majątku w związku z likwidacją spółki z o.o. .

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Syndyk zakończył likwidację majątku upadłej spółki – X Sp. z o.o. i wykonuje obecnie plany podziału funduszów masy upadłości. Zgodnie z dyspozycją art. 368 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze (zwane dalej puin), sąd stwierdza zakończenie upadłości, a następnie syndyk – zgodnie z art. 289 § 1 Kodeksu spółek handlowych - dokonuje wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Po zakończeniu upadłości syndyk, na podstawie art. 364 puin w związku z art. 368 puin, wydaje upadłemu majątek. W niniejszej sprawie syndyk ocenia, iż po zakończeniu postępowania upadłościowego, co powinno nastąpić w grudniu 2007 r. lub w 2008 r., pozostaną do wydania środki pieniężne. Środki te powinny być wydane udziałowcom spółki proporcjonalnie do ilości posiadanych udziałów. Wszystkie udziały w spółce zostały nabyte w zamian za wkład pieniężny.

związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy do dochodu z takiej „likwidacji” (umorzenia) udziałów – poprzez wykreślenie spółki z KRS na podstawie postanowienia sądu o zakończeniu postępowania upadłościowego – należy stosować przepisy art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.), to jest traktować go jako dochód z umorzenia udziałów ...
  2. Czy w niniejszym przypadku koszty uzyskania przychodów oblicza się zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f. ...
  3. Czy w niniejszym przypadku upadła spółka – reprezentowana przez syndyka – staje się płatnikiem i zgodnie z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. oraz art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. na spółce jako płatniku, ciąży obowiązek pobrania 19 % zryczałtowanego podatku od uzyskanego przez udziałowca dochodu z tytułu takiego umorzenia udziału ...

Zdaniem wnioskodawcy

  1. Do dochodu z „likwidacji” (umorzenia) udziałów – poprzez wykreślenie spółki z KRS na podstawie postanowienia sądu o zakończeniu postępowania upadłościowego – należy stosować przepisy art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.), to jest traktować go jako dochód z umorzenia udziałów.
  2. W niniejszym przypadku umorzenia (likwidacji) udziałów koszty uzyskania przychodów oblicza się zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 u.p.d.o.f.
  3. W niniejszym przypadku spółka – reprezentowana przez syndyka – staje się płatnikiem i zgodnie z art. 41 ust. 4 u.p.d.o.f. oraz art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p. na spółce jako płatniku, ciąży obowiązek pobrania 19 % zryczałtowanego podatku od uzyskanego przez udziałowca dochodu z tytułu takiego umorzenia (likwidacji) udziału.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest wykładnia przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Ramy prawne likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i podziału majątku pozostałego po jej zakończeniu regulują przepisy ustawy z dnia 15.09.2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) oraz przepisy ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2003 r. poz. 60 poz. 535).

Zgodnie z art. 270 pkt 3 ksh rozwiązanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powoduje ogłoszenie upadłości spółki. Rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru (art. 272 ksh). Majątek wspólników, pozostały po zaspokojeniu wszystkich wierzycieli, dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów (art. 286 § 1 i 2 ksh).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Zgodnie z przepisem ust. 2 tego artykułu dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Ustawodawca w art. 24 wymienił szczególne zasady ustalania dochodu. Wymienione w tym przepisie przypadki stanowią wyjątek od ogólnej zasady, o której mowa w art. 9 ust. 2 ustawy.

Stosownie do treści art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni).

Na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera jednak zasad ustalenia wartości tego majątku i obliczenia dochodu faktycznie uzyskanego z tego tytułu.

Zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu zryczałtowanym podatkiem dochodowym opodatkowany jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z udziału w zyskach osób prawnych, czyli część zysku osoby prawnej przypadająca podatnikowi na podstawie tytułu prawnego, przeniesiona na rzecz danego podatnika.

W związku z powyższym opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega różnica pomiędzy całkowitą wartością majątku otrzymanego w wyniku likwidacji, a wydatkami poniesionymi na objęcie lub nabycie udziałów.

W przypadku zwrotu majątku spółki ewentualny dochód wystąpi dopiero, gdy wspólnik uzyska przychód przewyższający poniesione przez niego wydatki na objęcie lub nabycie udziałów.

Stosownie do treści art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 % zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a. Dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 (art. 30a ust. 7 ustawy).

Obowiązek podatkowy powstanie w dniu wypłaty środków pieniężnych danemu wspólnikowi lub w dniu postawienia ich do dyspozycji danego udziałowca.

Do obliczenia i pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego zobowiązany będzie na mocy art. 41 ust. 4 powołanej ustawy wnioskodawca jako płatnik.

Należy zważyć, że do dochodu osoby fizycznej z tytułu należnych środków pieniężnych stanowiących majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej w trybie postępowania upadłościowego nie mają zastosowania przepisy art. 24 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zastosowanie w tym przypadku ma przepis art. 24 ust. 5 pkt 3 powołanej ustawy.

W tym stanie rzeczy należy stwierdzić, iż w świetle obowiązującego stanu prawnego i przedstawionego przez wnioskodawcę zdarzenia przyszłego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegała będzie różnica pomiędzy całkowitą wartością środków pieniężnych otrzymanych w wyniku likwidacji spółki przez danego wspólnika, a wydatkami poniesionymi na objęcie lub nabycie udziałów.

W niniejszym przypadku upadła spółka – reprezentowana przez syndyka – staje się płatnikiem i na spółce jako płatniku, ciąży obowiązek pobrania 19 % zryczałtowanego podatku od uzyskanego przez udziałowca dochodu z tytułu należnych środków pieniężnych stanowiących majątek otrzymany w związku z likwidacją osoby prawnej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj