Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-3/423-2/07/2
z 9 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/423-2/07/2
Data
2007.08.09



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
certyfikat inwestycyjny
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych
spółka akcyjna


Pytanie podatnika
Dotyczy kosztów uzyskania przychodów w momencie zbycia certyfikatów inwestycyjnych.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.06.2007 r. (data stempla pocztowego), data wpływu do Urzędu 02.07.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest właścicielem akcji spółki akcyjnej, której siedziba znajduje się na terenie Rzeczypospolitej i zamierza dokonać wpłaty na certyfikaty inwestycyjne tymi akcjami.

W przypadku zbycia objętych certyfikatów inwestycyjnych kosztem uzyskania przychodu zdaniem Spółki jest:
a/. koszt historyczny nabycia akcji wniesionych do Funduszu (wydatki poniesione na nabycie akcji)
b/. inne wydatki związane z objęciem certyfikatów inwestycyjnych jeżeli takie zostaną poniesione gdyż w zaistniałej sytuacji znajdzie zastosowanie art. 16 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych stosownie do którego wydatki na nabycie certyfikatów inwestycyjnych zaliczane są do kosztów uzyskania przychodu dopiero w momencie ustalenia dochodu z odpłatnego ich zbycia.

W ocenie Naczelnika tutejszego Organu podatkowego przedstawiona przez Spółkę argumentacja jest prawidłowa.

Po przeanalizowania przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków – Krowodrza stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54 poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Certyfikaty inwestycyjne stanowią jeden z rodzajów papierów wartościowych zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt. a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183 poz. 1538 ze zm.). W świetle powyższego art. 16 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma także zastosowanie do certyfikatów inwestycyjnych, zgodnie z którym wydatki na ich nabycie zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ustalenia dochodów z odpłatnego ich zbycia. Z uwagi na fakt, iż przedmiotowe certyfikaty inwestycyjne Spółka nabędzie w formie wniesienia do funduszu inwestycyjnego akcji, koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych należy ustalić na podstawie wydatków faktycznie poniesionych na nabycie lub objęcie akcji i udziałów wniesionych do funduszu, którymi opłacono certyfikaty.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak na wstępie.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku na dzień jego złożenia nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia, zgodnie z art. 14a § 4 w zw. z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj