Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/443-58/07/69879
z 27 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/443-58/07/69879
Data
2007.08.27



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność dydaktyczna
inwestycje
odliczenie podatku


Pytanie podatnika
Czy będzie przysługiwało uczelni prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją inwestycji przeznaczonej dla celów dydaktycznych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawieart. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 28.06.2007 r. (doręczony w dniu 29.06.2007 r. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Uczelnia ponosi wydatki związane z realizacją inwestycji przeznaczonej dla celów dydaktycznych. Wydatki te objęte są dotacjami ministerialnymi. W obiekcie budowlanym (przedmiocie inwestycji) przewiduje się także oddanie w najem lokalu na cele użytkowe (np. usługi ksero). Poza wyżej wymienioną czynnością mającą charakter marginalny, przeznaczenie obiektu będącego obecnie w fazie inwestycji związane będzie z wykonywaniem czynności w stosunku do których Uczelni nie przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego. Uczelnia ocenia, że w opisanym stanie faktycznym nie przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z realizacją przedmiotowej inwestycji .Brak jest także podstaw do korzystania z prawa odliczenia podatku w oparciu o roczną proporcję sprzedaży uzgodnioną z Urzędem Skarbowym, gdyż ponoszone wydatki są w tym przypadku związane z czynnościami w stosunku do których nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Wnioskodawcy.

Poruszony w zapytaniu problem należy ocenić w kontekście przepisu art. 86, ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że prawo odliczenia podatku naliczonego wynika z tytułu wydatków ponoszonych na zakup towarów i usług przysługuje podatnikowi wyłącznie wtedy, gdy wykaże on związek podatku naliczonego z wykonywaniem czynności podlegających opodatkowaniu.

W opisanym stanie faktycznym Uczelnia dowodzi, że związek, o którym mowa wyżej nie wystąpi, gdyż obiekt budowlany, będący przedmiotem inwestycji będzie przeznaczony dla realizacji podstawowego zadania Uczelni: działalności edukacyjnej. Fakt że jedno pomieszczenie może być przedmiotem najmu na cele użytkowe (usługi ksero) nie uzasadnia możliwości korzystania z prawa odliczenia podatku, chociażby z tego względu, że udział planowanego obrotu opodatkowanego z tytułu ewentualnego najmu będzie znikomy w stosunku do czynności nie objętych opodatkowaniem. Z tego też względu nie ma podstaw by w opisanym przypadku Uczelnia korzystała z prawa odliczenia podatku naliczonego w oparciu o zasadę wynikającą z art. 90, ust. 2 i 3 ustawy o VAT.

Regulacja tego przepisu dotyczy wyłącznie tej kategorii wydatków, których nie można powiązać wprost z daną czynnością i które związane są z całokształtem działalności podatnika. W opisanym stanie faktycznym wydatki ponoszone przez Uczelnię są wprost identyfikowalne z czynnościami w stosunku do których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wobec powyższego Uczelnia prawidłowo interpretuje przepisy podatkowe, oceniając iż nie nabywa prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych na przedmiotową inwestycję.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj