Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta
PD/415-85/07
z 12 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-85/07
Data
2007.07.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
podatek liniowy
umowa cywilnoprawna
zarządzanie


Pytanie podatnika
Czy przychody z usług zarządzania lokalem wykonywane na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej można opodatkować podatkiem liniowym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie:
art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 roku ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.05.2007 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania usług „zarządzania lokalem” stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 31.05.2007 r. wystąpiła Pani w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa o zajęcie stanowiska: czy w związku z art. 13 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychody z usług zarządzania lokalem wykonywane na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej należy uznać za przychody z działalności wykonywanej osobiście, czy z działalności gospodarczej z możliwością opodatkowania 19 % podatkiem liniowym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą. W ramach tejże działalności podpisała Pani umowę cywilnoprawną z firmą TT Sp. z o.o. o zarządzanie lokalem. W ramach tej umowy prowadzi Pani pizzerię odpowiadając za jej wyniki finansowe i renomę, zatrudnia Pani pracowników lokalu gastronomicznego biorąc za nich całkowitą odpowiedzialność.

Zdaniem Pani przychody z w/w działalności mogą być opodatkowane zgodnie z możliwościami, które daje art. 9a w związku z art. 30c wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. podatkiem liniowym.

Działając na podstawie art. 14a, wymienionej na wstępie ustawy Ordynacja podatkowa Organ podatkowy informuje:

Pozarolnicza działalność gospodarcza, w myśl art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 tej ustawy. Wyłączenie to obejmuje więc m. in. działalność wykonywaną osobiście, tj. wymienioną w art. 10 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 13 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa jakie przychody należy uznać za przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 w/w ustawy o podatku dochodowym podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3 mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. Ustęp 5 tego artykułu stanowi, iż jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:
1) samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
2) w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

W myśl powołanych przepisów, opodatkowanie na zasadach określonych w art. 30c w/w ustawy dotyczy dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i w przypadku wyboru przez podatnika tego sposobu opodatkowania ma on zastosowanie do wszystkich form prowadzenia tej działalności.

Przychody uzyskane z tytułu zawartej umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze stanowią przychody wymienione w art. 13 pkt. 9 w/w ustawy i są to przychody z działalności wykonywanej osobiście nawet jeżeli umowa została zawarta w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Brak jest więc podstaw prawnych do opodatkowania dochodów uzyskanych ze źródeł przychodów określonych w art. 13 pkt 9 w/w ustawy tj. przychodów z działalności wykonywanej osobiście wg zasad określonych w art. 30c tj. 19% podatkiem dochodowym. Dochody te podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

Bez znaczenia jest też fakt, że niektóre czynności będą wykonywane przez osoby najemne, gdyż umowy cywilnoprawne w dowolny sposób mogą regulować stosunki miedzy stronami.

Również bez znaczenie jest fakt, że zawartą umowę nazwano „umową o zarządzanie lokalem” gdyż biorąc pod uwagę postanowienia niniejszej umowy należy stwierdzić, iż umowa ta ma podobny charakter do umowy zarządzania przedsiębiorstwem, a mianowicie:
- zgodnie z § 2 w/w umowy do zarządu dostaje Pani lokal wraz z wyposażeniem:
- zgodnie z § 8 pkt 1 w/w umowy zatrudnienie przez Panią pracowników jak również ich ilość musi uzyskać akceptację TT:
- zgodnie z § 8 pkt 4 zobowiązana jest Pani nabywać surowce od TT lub innych kontrahentów wskazanych przez TT (faktury na te produkty będą wystawiane na TT):
- zgodnie z § 2 wszelkie faktury wystawiane przez dostawców mediów oraz półproduktów gastronomicznych wystawiane są bezpośrednio dla TT i płatne przez TT;
- zgodnie z § 8 pkt 5 zobowiązana jest Pani dobrowolnie poddać się poleceniom i cyklicznym wizytom osób wysłanych przez TT;
- zgodnie z § 4 za świadczenie usług przyznano Pani stałe wynagrodzenie.

W świetle powyższego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31.05.2007 r.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej;
- w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj