Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-270/07-2/AŻ
z 2 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-270/07-2/AŻ
Data
2008.01.02


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
objęcie akcji
podatek liniowy
spółka komandytowo-akcyjna
spółka osobowa
sprzedaż akcji
uzyskanie przychodów


Istota interpretacji
1) Opodatkowanie podatkiem liniowym dochodów akcjonariuszy z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowo-akcyjnej2) koszty uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży akcji objętych w spółce komandytowo-akcyjne w zamian za aport nie stanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części



Wniosek ORD-IN 765 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 05 października 2007 r. (data wpływu 09 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem liniowym oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Zamierza nabyć lub objąć akcje w spółce komandytowo-akcyjnej prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie produkcji i dystrybucji lodów. W przypadku obejmowania akcji, akcje zostałyby objęte przez wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny, który nie stanowi przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy dochody akcjonariusza z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowo-akcyjnej mogą zostać opodatkowane liniową stawką 19% zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
  2. Co, w przypadku objęcia akcji w spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za aport nie stanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, będzie kosztem uzyskania przychodu w momencie sprzedaży tych akcji...

Zdaniem wnioskodawcy:

Ad. 1. Dochody akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowo-akcyjnej podlegają łączeniu z innymi dochodami tego akcjonariusza opodatkowanymi liniową stawką 19% i mogą korzystać z opodatkowania liniową stawką 19% na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwaną dalej „ustawą PDOF”).

Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 2 kodeksu spółek handlowych spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową i nie posiada osobowości prawnej. W konsekwencji, na podstawie art. 1 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółka komandytowo-akcyjna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Ponadto, nie jest ona również podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z art. 8 ust. 1 i 1a ustawy PDOF przychody z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej łączy się z przychodami wspólników/akcjonariuszy proporcjonalnie do przypadającego na nich udziału w zysku spółki. Te same zasady znajdują zastosowanie do rozliczania kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy PODF, podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy PDOF, tj. wg liniowej stawki 19%. Ponadto art. 9a ust. 5 powołanej ustawy wskazuje, iż wybór powyższego sposobu opodatkowania znajduje zastosowanie również do podatników będących wspólnikami spółek niemających osobowości prawnej (w tym spółek komandytowo-akcyjnych). Wybór opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy PDOF wiąże się z obowiązkiem złożenia w odpowiednim terminie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zawiadomienia o wyborze tego sposobu opodatkowania. W konsekwencji, w myśl art. 44 ust. 1 ustawy PDOF akcjonariusze spółek osobowych obowiązani są w ciągu roku do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz do złożenia zeznania rocznego o wysokości osiągniętego dochodu według ustalonego wzoru.

Przedstawione powyżej stanowisko wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w licznych postanowieniach urzędów skarbowych, np. w postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z dnia 5 marca 2007 r. Nr 1437/ZDD/423/431/HL/2006/2007 czy postanowieniu Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście z dnia 30 maja 2007 r. nr ZD/415-8/07.

Ad. 2. Zgodnie z art. 22 ust. 1 f ustawy PDOF, w przypadku odpłatnego zbycia akcji w spółce objętych w zamian za wkład niepieniężny, kosztem uzyskania przychodu w momencie zbycia jest nominalna wartość akcji z dnia ich objęcia. Powołany przepis znajduje zastosowanie, gdy akcje zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Ustawy podatkowe nie definiują pojęcia spółki. W konsekwencji zastosowanie znajdują odpowiednie regulacje kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z art. 1 § 2 kodeksu spółek handlowych, spółkami są: spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna. W konsekwencji, zdaniem wnioskodawcy, ze względu na fakt, iż przepis art. 22 ust. 1f ustawy PDOF znajduje zastosowanie do wszystkich spółek prawa handlowego, w których emitowane są udziały/akcje, w przytoczonym stanie faktycznym kosztem uzyskania przychodu ze zbycia akcji objętych w spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za wkład niepieniężny będzie nominalna wartość akcji z dnia ich objęcia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka osobowa to - spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo- akcyjna.

Zgodnie z definicją spółki komandytowo-akcyjnej zawartą w art. 125 cyt. Kodeksu spółek handlowych spółką komandytowo-akcyjną jest spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Art. 147 § 1 Kodeksu spółek handlowych stanowi, iż komplementariusz i akcjonariusz uczestniczą w zysku spółki proporcjonalnie do ich wkładów wniesionych do spółki, chyba, że statut stanowi inaczej.

Spółki osobowe nie posiadają osobowości prawnej. Dochody spółek osobowych nie stanowią zatem odrębnego przedmiotu opodatkowania. Podlegają natomiast opodatkowaniu dochody podmiotów uczestniczących w spółce osobowej. Dochód z udziału w spółce osobowej będzie opodatkowany w zależności od cywilnoprawnego statusu wspólnika jako dochód:

  1. osoby fizycznej - w trybie przepisów ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  2. osoby prawnej lub spółki kapitałowej w organizacji, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, za wyjątkiem spółki niemającej osobowości prawnej - w trybie przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Podatnik - akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej jako osoba fizyczna będzie podlegał przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

W myśl art. 5b ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 uznaje się za przychody z ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust.1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 1a ww. ustawy, przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Art. 9a ust. 5 ww. ustawy stanowi, że jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej,

- wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

Z powyższego przepisu wynika, że wybierając podatek liniowy jako wspólnik spółki – automatycznie forma ta będzie miała także zastosowanie do działalności prowadzonej indywidualnie, jeżeli jest ona opodatkowana zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na zasadach ogólnych.

Z powołanych wyżej przepisów wynika, że dochód osiągnięty z tytułu udziału w spółce komandytowo - akcyjnej stanowić będzie dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, który po spełnieniu przez podatnika zasad określonych przepisami art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, może być opodatkowany zgodnie z art. 30c ust.1 tej ustawy 19% podatkiem liniowym.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę zdarzenia przyszłego wynika, iż bierze on pod uwagę możliwość sprzedaży akcji objętych w zamian za aport w formie innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Art. 22 ust. 1f pkt. 1 stanowi, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Zatem, jeżeli dojdzie do odpłatnego zbycia (sprzedaży) akcji w spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za aport nie stanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, kosztem uzyskania przychodu będzie ustalona na dzień wniesienia wkładu do spółki komandytowo-akcyjnej, nominalna wartość objętych udziałów (akcji).

Reasumując - w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów:

  1. dochody akcjonariusza z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki komandytowo-akcyjnej mogą być opodatkowane podatkiem liniowym wg 19% stawki, przy założeniu, że spełnia warunki określone przepisami art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  2. w przypadku: sprzedaży akcji objętych w spółce komandytowo-akcyjnej w zamian za aport nie stanowiący przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj