Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD-3/415-30/07
z 14 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/415-30/07
Data
2007.09.14



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
certyfikat inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychód z kapitału pieniężnego
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy objęcie certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez fundusz inwestycyjny zamknięty poprzez wniesienie do funduszu posiadanych akcji w spółkach akcyjnychpublicznych i niepublicznych i udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz jak ustalić dla celów podatkowych koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych objętych za akcje wniesione do funduszu inwestycyjnego i następnie podlegających zbyciu?


P O S T A N O WI E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U.z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 30.06.2007 r., w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 217, poz. 1590) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 19.06.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Po analizie stanu faktycznego tut. organ podatkowy uznał, iż podatnik jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie interpretacji , a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 19.06.2007 r. do tut. organu podatkowego wpłynął Pani wniosek, z zapytaniem, czy objęcie certyfikatów inwestycyjnych wyemitowanych przez fundusz inwestycyjny zamknięty poprzez wniesienie do funduszu posiadanych akcji w spółkach akcyjnych publicznych i niepublicznych i udziałów w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz jak ustalić dla celów podatkowych koszt nabycia certyfikatów inwestycyjnych objętych za akcje wniesione do funduszu inwestycyjnego i następnie podlegających zbyciu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani właścicielem akcji zarówno w spółkach publicznych i niepublicznych. Są to akcje zdematerializowane i niezdematerializowane. Ponadto posiada Pani udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Obecnie zamierza Pani objąć certyfikaty inwestycyjne wyemitowane przez fundusz inwestycyjny zamknięty (ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych). Na opłacenie obejmowanych certyfikatów zamierza Pani wnieść ww. akcje i udziały.

W Pani ocenie ani objęcie przedmiotowych certyfikatów, ani wniesienie przez Panią do funduszu inwestycyjnego akcji lub udziałów nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w chwili dokonania tych czynności. Dopiero umorzenie lub zbycie certyfikatów inwestycyjnych podlegać będzie opodatkowaniu, a kosztem uzyskania przychodów ze zbycia tych certyfikatów będą koszty związane z nabyciem (objęciem) akcji (udziałów). W celu ustalenia dochodu ze zbycia certyfikatów Pani zdaniem winno się ustalić dla celów podatkowych koszt nabycia tych certyfikatów w wysokości historycznego kosztu nabycia akcji i udziałów wniesionych do funduszu w zamian za objęte certyfikaty inwestycyjne.

Swoje stanowisko oparła Pani na uregulowaniach prawnych zawartych w art. 17 oraz 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Stosownie do zapisu art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. nr 146, poz. 1546 ze zm.), do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione zdematerializowane papiery wartościowe – jeżeli statut tak stanowi lubinne niż zdematerializowane papiery wartościowe, lub udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością – jeżeli ustawa oraz statut funduszu tak stanowią.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ora dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Art. 9 ust. 2 ww. Ustawy stanowi, że dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24 – 25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Rodzaje źródeł przychodów zawarte zostały w art. 10 ust. 1 ww. Ustawy. W punkcie 7 tego artykułu jako źródło przychodu wymienione zostały kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt. 8 lit. a) – c) cytowanego przepisu.

W myśl artykułu 17 ust. 1 pkt. 6 powołanej ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z:
a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów , określoną w art. 22 ust. 1 ww. Ustawy – kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.

W świetle przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 powołanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierówwartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych , w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych , a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Z powołanych powyżej uregulowań prawnych wynika, iż fakt wniesienia akcji i udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością do funduszu inwestycyjnego zamkniętego nie powoduje powstania obowiązku podatkowego i dlatego podatnik nie jest zobowiązany do rozpoznawania przychodu w dacie opłacenia certyfikatów wnoszonymi akcjami i udziałami.

Przychód z przedmiotowej transakcji wystąpi dopiero w momencie dokonania obrotu certyfikatami inwestycyjnymi, tj. w chwili ich odpłatnego zbycia. W tej sytuacji podstawę opodatkowania stanowić będzie różnica pomiędzy przychodem uzyskanym ze sprzedaży certyfikatów, a wydatkami faktycznie poniesionymi na nabycie akcji i udziałów wniesionych do funduszu, którymi opłacono certyfikaty inwestycyjne. Mając powyższe na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze postanowił jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj