Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR1/443-33/07/MA
z 22 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR1/443-33/07/MA
Data
2007.06.22



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
faktura korygująca
sprzedaż
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy Strona powinna zgodnie z przepisami prawa podatkowego wystawić fakturę korygującą do faktury VAT potwierdzającej sprzedaż nieruchomości byłemu dzierżawcy z nakładami (ulepszeniami) na tej nieruchomości przekraczającymi 30% wartości budynków przemysłowych i budowli.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.03.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona zawarła z byłym dzierżawcą umowę sprzedaży nieruchomości będącej przedmiotem umowy dzierżawy, w trakcie której dzierżawca – za zgodą Strony – dokonał na dzierżawionej nieruchomości ulepszeń (modernizacji) w wysokości przekraczającej 30% budynków przemysłowych i budowli, które wybudowane zostały przez Stronę ponad 5 lat temu. Powyższa sprzedaż nieruchomości (łącznie z nakładami) została udokumentowana fakturą VAT ze stawką 22% z uwagi na fakt, iż wysokość nakładów modernizacyjnych przekroczyła 30% wartości budynków i budowli. Wartość nakładów dzierżawcy obniżyła kwotę do zapłaty za przedmiotową nieruchomość. W związku z powyższym Strona zwróciła się z pytaniem, czy powinna zgodnie z przepisami prawa podatkowego wystawić fakturę korygującą do faktury VAT potwierdzającej sprzedaż nieruchomości byłemu dzierżawcy z nakładami (ulepszeniami) na tej nieruchomości przekraczającymi 30% wartości budynków przemysłowych i budowli. Zdaniem Strony sprzedaż budynków i budowli wybudowanych ponad 5 lat i nie modernizowanych przez Stronę (ale przez dzierżawców) jest zwolniona na podstawie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego Strona stoi na stanowisku, iż w opisanym stanie faktycznym winna wystawić fakturę korygującą.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane, zgodnie z definicją zawartą w art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Należy przy tym zauważyć, że jakkolwiek zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy dotyczy również używanych budynków i budowli (lub ich części) będących - tj. w opisanym przypadku - przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, to o tym, czy będzie mieć ono zastosowanie w sprawie, zadecyduje przede wszystkim okoliczność, czy podatnikowi (Stronie) przysługiwało w stosunku do tych towarów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Odnosząc się natomiast do opisanego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, iż jeżeli zostały spełnione łącznie nw. warunki, a mianowicie: upłynęło co najmniej 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę budynków i budowli,Stronie nie przysługiwało w stosunku do nich prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonegodostawa przedmiotowej nieruchomości jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Co się natomiast tyczy treści ust. 6 artykułu 43 w/w ustawy, który stanowi, iż zwolnienia od podatku od towarów i usług nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik - miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków oraz- użytkował te towary w okresie krótszym niż pięć lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych należy stwierdzić, iż ww. przepis nie znajduje w sprawie zastosowania z uwagi na odmienny stan faktyczny aniżeli określony w hipotezie wynikającej z niego normy.W konsekwencji należy uznać, iż dostawa ww. nieruchomości winna być zwolniona od podatku od towarów i usług.

Odnosząc się natomiast do kwestii zwrotu nakładów na ulepszenie należy podkreślić, iż podstawę opodatkowania w przedstawionym przypadku stanowi – w świetle art. 29 ust. 1 ustawy o VAT - cena sprzedaży nieruchomości ustalona w umowie sprzedaży zawartej przez strony w formie aktu notarialnego, pomniejszona o kwotę należnego podatku od towarów i usług. Czy będzie ona obejmowała wartość nakładów poniesionych przez dzierżawcę w okresie dzierżawy, czy też nie, pozostaje poza zakresem podatku od towarów i usług, i jest niezależne od naliczenia podatku przez dzierżawcę z tytułu zwrotu ww. nakładów przez wydzierżawiającego (Stronę). Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy- Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj