Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-41/08/AM
z 9 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-41/08/AM
Data
2008.04.09



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
faktura
moment powstania przychodów
przychody należne
usługi
wystawienie faktury


Istota interpretacji
W jakim momencie Spółka winna opodatkować usługę utylizacji utleniacza do paliwa rakietowego, czy w całości w 2007 r., czy częściowo zgodnie z zawansowaniem prac?



Wniosek ORD-IN 624 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 stycznia 2008 r. (data wpływu do tut. BKIP 11 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu należnego z tytułu usługi utylizacji utleniacza do paliwa rakietowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu należnego z tytułu usługi utylizacji utleniacza do paliwa rakietowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka wykonuje usługę na rzecz Ministerstwa Spraw Zagranicznych polegająca na utylizacji utleniacza do paliwa rakietowego.Rozpoczęcie tej usługi rozpoczęło się w grudniu 2007 a fizyczne jej zakończenie nastąpi w miesiącu lutym 2008 i dokonane zostanie końcowe rozliczenie prac. Zgodnie z umową Spółka może wystąpić o zapłatę kwoty wynikającej z umowy na podstawie wystawionej faktury VAT w terminie 7 dni od dnia sporządzenia protokołu potwierdzającego uruchomienia procesu utylizacji. Natomiast MSZ może dokonać zapłaty po dokonaniu oceny stopnia realizacji umowy. Protokół końcowy sporządzony zostanie po zakończeniu wykonania prac czyli w lutym.W umowie nie ma nic na temat zaliczki ani przedpłat. Spółka zgodnie z umową po uruchomieniu procesu utylizacji wystawiła fakturę VAT na całą kwotę wynikającą z umowy oraz otrzymała już zapłatę za nią. Wszystkie te czynności miały miejsce w miesiącu grudniu 2007.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jakim okresie Spółka powinna opodatkować tą czynność, czy w całości w 2007 r. czy częściowo zgodnie z zawansowaniem prac...

Spółka uważa, że skoro wystawiła fakturę i otrzymała za nią zapłatę w 2007 r., to przychód należny powinien powstać w 2007 r. zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który określa, że za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3 uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa, wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. W związku z tym, że Spółka wystawiła już fakturę i otrzymała za nią zapłatę, przychód z tego tytułu powinien nastąpić w grudniu 2007 r.Nie można traktować otrzymanej kwoty jako zaliczki ponieważ umowa nie określa takiej możliwości i na fakturze nie ma oznaczenia, że jest to zaliczka. Rozliczenie kosztów nastąpi zgodnie z art. 15 ust. 4b – z uwzględnieniem art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Natomiast zgodnie z ustawą o rachunkowości przychód należny wystąpi proporcjonalnie do zakresu wykonywanych prac. Czyli w 2007 i 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względnie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj