Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP2-443-127/08-2/BM
z 7 kwietnia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP2-443-127/08-2/BM
Data
2008.04.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencjonowanie
karta płatnicza
kasa rejestrująca
opłata
rejestracja
umowa


Istota interpretacji
Czy w przypadku rezygnacji z przyjmowania wpłat przelewami bankowymi na rzecz korzystania z terminalu do przyjmowania opłat rezerwacyjnych przy użyciu kart płatniczych, konieczne jest rejestrowanie przyjmowania opłat rezerwacyjnych przy użyciu kasy fiskalnej w sytuacji gdy, klient wpłaca: opłatę rezerwacyjną na poczet mieszkania, która jest później zaliczana na poczet pierwszej zaliczki zgodnie z harmonogramem płatności, opłatę rezerwacyjną na poczet mieszkania, która jest zwracana klientowi, gdy klient rezygnuje z zakupu mieszkania, opłatę rezerwacyjną na poczet mieszkania, która nie jest zwracana klientowi, gdy klient rezygnuje z zakupu mieszkania?



Wniosek ORD-IN 326 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2008r. (data wpływu 25 stycznia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej opłat rezerwacyjnych, poprzedzających zawarcie umowy deweloperskiej, dokonywanych przy użyciu kart płatniczych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 stycznia 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej opłat rezerwacyjnych, poprzedzających zawarcie umowy deweloperskiej, dokonywanych przy użyciu kart płatniczych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od stycznia 2005r. i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 04 stycznia 2006 roku Spółka nabyła od X Sp. z o. o. prawo użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Warszawie, gdzie za pośrednictwem generalnego wykonawcy będzie realizować budowę Osiedla Mieszkaniowego X

Spółka jest w posiadaniu ostatecznego pozwolenia na budowę i zawiera obecnie ze swoimi klientami (osoby fizyczne) umowy na podstawie art. 9 ustawy o własności lokali, tj. przedwstępne umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży oraz przedwstępne umowy sprzedaży udziału we własności lokalu użytkowego stanowiącego garaż (dalej umowy deweloperskie) w formie notarialnej jak i zwykłej pisemnej (w zależności od wyboru klienta) . Załącznikiem do każdej umowy deweloperskiej jest harmonogram płatności który wskazuje daty i kwoty zaliczek na poczet ceny za lokal mieszkalny (wzór takiego harmonogramu przedstawiamy przy niniejszym wniosku). W/w cena obejmuje zapłatę za lokal wraz z udziałem w użytkowaniu wieczystym. Zawarcie umowy deweloperskiej poprzedzone jest podpisaniem tzw. umowy rezerwacyjnej na podstawie której klient na okres 2-3 tygodni uzyskuje wyłączność na dany lokal i do upływu tego terminu ma podpisać z nami umowę deweloperską. Dla zabezpieczenia wykonania swojego zobowiązania klient wpłaca określoną kwotę (obecnie 3000 zł) tytułem opłaty rezerwacyjnej. Zgodnie z treścią umowy klient zobowiązany jest do uiszczenia takiej wpłaty w ciągu 3 dni roboczych do zawarcia umowy rezerwacyjnej opłata rezerwacyjna zaliczana jest na poczet wpłaty pierwszej zaliczki ceny za lokal zgodnie z harmonogramem płatności, bądź ulega przepadkowi na naszą rzecz tytułem zapłaty kary umownej. Ze względu na fakt, ze taki zadatek powinien mieć charakter realny tzn. powinien nam być faktycznie zapłacony w dniu zawierania umowy rezerwacyjnej (bowiem zdarza się ze klienci jednak nie wpłacają owych 3 tysięcy zł a lokal nie jest w obrocie ze względu na podpisanie umowy rezerwacyjnej). Spółka zamierza począwszy od 01 marca 2008 roku korzystać z przenośnego terminala do przyjmowania opłat rezerwacyjnych przy użyciu kart płatniczych klientów (debetowych lub kredytowych).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

Czy w przypadku rezygnacji z przyjmowania wpłat przelewami bankowymi na rzecz korzystania z terminalu do przyjmowania opłat rezerwacyjnych przy użyciu kart płatniczych, konieczne jest rejestrowanie przyjmowania opłat rezerwacyjnych przy użyciu kasy fiskalnej w sytuacji gdy, klient wpłaca:

  • opłatę rezerwacyjną na poczet mieszkania, która jest później zaliczana na poczet pierwszej zaliczki zgodnie z harmonogramem płatności,
  • opłatę rezerwacyjną na poczet mieszkania, która jest zwracana klientowi, gdy klient rezygnuje z zakupu mieszkania,
  • opłatę rezerwacyjną na poczet mieszkania, która nie jest zwracana klientowi, gdy klient rezygnuje z zakupu mieszkania...

W opinii Wnioskodawcy nie ma on obowiązku stosować kasy fiskalnej, gdyż nie prowadzi żadnego innego obrotu poza dostawą nieruchomości a opłata rezerwacyjna jest częścią pierwszej zaliczki na poczet ceny za nieruchomość w postaci praw własności lokalu mieszkalnego i prawa akcesoryjnego (związanego z własnością lokalu) w postaci udziału w użytkowaniu wieczystym lub też jest karą umowną gdy klient rezygnuje z zakupu mieszkania w zaistniałej sytuacji korzystamy ze zwolnienia określonego w § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2007r.). Opisana przez nas sytuacja mieści się w zakresie usług, które dotyczą dostaw nieruchomości (załącznik do rozporządzenie pkt 36 „dostawa nieruchomości).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z treścią § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 04 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. Nr 108 poz. 948 ze zm) – podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2 są obowiązani do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Stosownie do art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, to zgodnie z art. 19 ust. 11 tej ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.

Zaliczka otrzymana przed wykonaniem usługi bądź sprzedażą towaru od osoby nie prowadzącej działalności gospodarczej podlega rejestracji w kasie rejestrującej, a rejestracja ta powinna być dokonana z chwila jej otrzymania, czyli z momentem powstania obowiązku podatkowego.

Jednak zgodnie z przepisem §2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2007r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 245, poz. 1807) zwalnia się do dnia 30 czerwca 2008r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia. W pozycji 36 przedmiotowego załącznika ustawodawca wymienia jako zwolnioną z obowiązku ewidencjonowania dostawę nieruchomości.

Z opisanego we wniosku zdarzenia wynika, iż Spółka zamierza dokonać sprzedaży lokalu (osiedle mieszkaniowe). W związku z powyższym Wnioskodawca zawiera obecnie ze swoimi klientami przedwstępne umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży oraz sprzedaży udziału we własności lokalu użytkowego stanowiącego garaż. Zawarcie umowy deweloperskiej poprzedzone zostanie podpisaniem tzw. umowy rezerwacyjnej i wniesieniem, przy użyciu kart płatniczych, opłaty rezerwacyjnej.

W świetle cytowanych wyżej przepisów należy stwierdzić, iż pobierane przez Wnioskodawcę od klientów opłaty rezerwacyjne, dokonywane przy użyciu kart płatniczych, zaliczane na poczet wpłaty pierwszej zaliczki za lokal bądź ulegające przepadkowi na rzecz Spółki tytułem zapłaty kary umownej, do dnia 30 czerwca 2008r. zostały zwolnione przez ustawodawcę z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10,09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj